5p

Szaúd-Arábia után Egyiptommal is áttörés előtt állnak Irán kapcsolatai. Ezek a helyreállított kapcsolatok azonban továbbra is túszai maradnak Teherán tágabb értelemben vett külpolitikai szélsőségeinek. Káncz Csaba jegyzete

A több, mint négy évtizede befagyott diplomáciai kapcsolatok után egyre több jel mutat arra, hogy Irán és Egyiptom között a kétoldalú kapcsolatok felengednek. 1979-es megalakulása óta az Iráni Iszlám Köztársaság megingathatatlan elkötelezettséget vállalt az iszlám szolidaritás eszménye mellett, de ez a gyakran szenvedett hajótörést, tekintettel a muzulmán világ legtöbb nehézsúlyújával, köztük Egyiptommal fennálló feszült kapcsolataira.

Áttörés a levegőben

Irán legfelsőbb vezetője május 29-én a Teheránba  látogató ománi szultánnal tartott találkozóján kijelentette, hogy "üdvözölné" az Egyiptom és Irán közötti teljes diplomáciai kapcsolatok helyreállítását. Omán, amely hagyományosan a megbízható bróker szerepét tölti be Irán vitáiban, megerősítette a találgatásokat: Irak mellett Omán is azon dolgozik, hogy elősegítse a Teherán és Kairó közötti kapcsolatok helyreállítását.

Mint Irán kapcsolatai számos hagyományos partnerével, az Egyiptommal ápolt kapcsolatok is az iszlám forradalom egyik korai veszteségei közé sorolhatók. Mielőtt az 1979-es politikai rendszerváltás bevezette volna a teokráciát Iránban, a két ország rendkívül közel állt egymáshoz. Noha Egyiptom a pánarab vezető Gamal Abdel Nasszer alatt nem rokonszenvezett a világi Irán Izrael-párti irányzataival, utódja, Anvar Szadat szövetséget kötött Iránnal.

A múlt század hullámvölgyei

A modern korban a kapcsolatok 1939-ben kezdődtek, amikor Reza Pahlavi iráni trónörökös feleségül vette Fawzia hercegnőt, I. Fuád, Egyiptom és Szudán szultánjának lányát, ami biztosította a kétoldalú kapcsolatokat erősítő királyi harmóniát. Bár a sah kilenc évvel későbbi válása Fawziától diplomáciai szakadást szült, a kapcsolatok röviddel azután helyreálltak.

1960-ban Nasszer elnök szakította meg diplomáciai kapcsolatait Teheránnal, mivel a sah korábban elismerte Izraelt. Tíz viharos év telt el, mire a két ország helyreállította kapcsolatait. Anvar Szadat 1971-ben lett elnök, és új, szívélyes partnerséget kezdeményezett Iránnal. Amikor a Khomeini ajatollah által vezetett forradalom száműzetésbe küldte a sahot, Egyiptom Szadat alatt menedéket adott neki.

Új szelek fújnak Teheránban és Kairóban is. Fotó: pixabay
Új szelek fújnak Teheránban és Kairóban is. Fotó: pixabay

Egyiptom döntése Pahlavi sah befogadásáról, az 1978-as Camp David-egyezmény megkötésével és egy évvel később az egyiptomi-izraeli békeszerződéssel párosulva felháborította az iráni iszlamistákat.

Khomeini és Szadat a nyilvánosság előtt szidalmakat szórtak egymásra, míg Khomeini felszólította az egyiptomiakat, hogy döntsék meg elnöküket. Ugyanaz az Izrael-ellenes bosszú, amely Nasszert arra ösztönözte, hogy 1960-ban megszakítsa kapcsolatait Iránnal, motiválta Khomeini döntését, hogy hatalomátvételekor megszakítsa kapcsolatait Egyiptommal.

Szadat megyilkolásának méltatlan iráni ünneplése, valamint Szaddám Huszein iraki diktátor 1980-as iráni támadásának nyújtott egyiptomi támogatás elmélyítette a kölcsönös ellenségeskedést. A rákövetkező években néhány szórványos nyitány ellenére sem sikerült áttörést elérni Hoszni Mubarak alatt, aki három évtizeden át uralkodott Egyiptomban. A két fővárosban elhanyagolható mozgástérrel és korlátozott létszámmal működő kis érdekirodák továbbra is képviselték a két országot diplomáciailag, de a kapcsolatok vitás jellegén ez nem változtatott érdemben.

Tavaszi szelek fújdogálnak

Az „Arab Tavasz” és Mubarak elűzése 2011-ben lehetőséget adott az átalakulásra. Az újonnan megválasztott elnök, Mohammed Murszi 2012 augusztusában Teheránba látogatott, hogy részt vegyen az el nem kötelezett mozgalom csúcstalálkozóján - és ezzel ő lett az első egyiptomi vezető, aki 1979 után Iránba látogatott.

Mahmúd Ahmadinezsád akkori iráni elnök a történelmi látogatásra azzal reagált, hogy 2013 februárjában Kairóba utazott. A két ország előzetes megállapodást kötött nagykövetségei újranyitásáról, sőt, három évtized után először javaslatot tett a közvetlen járatok újraindítására.

Ezek a tervek azonban nem valósultak meg, mivel az el-Sziszi vezette 2013-as egyiptomi puccs átirányította az ország iráni politikáját. A Sziszi-rezsim viszont az elmúlt évek során elkerülte azt a típusú, túlzottan kemény Irán-ellenes programot, amelyet egyébként iszlamista ellenességéből következhetett volna.

Teherán motivációi

Az iráni Raiszi-adminisztráció számára logikus lenne, ha megújítaná az arab világ erőivel fenntartott kapcsolatait és a Kairóval való kapcsolatokat teljesen helyreállítaná. Ez egyben némi mozgásteret engedne Teheránnak regionális ambíciói terén.

Februárban az iráni külügyminiszter kijelentette, hogy új lap kezdődik Iránnak a regionális országokkal való kapcsolatában. Májusban pedig kiemelte: reméli, hogy „komoly nyitás” kezdődik   Egyiptommal a kétoldalú kapcsolatokban, megjegyezve, hogy vannak országok, amelyek részt vesznek a Teherán és Kairó közötti kapcsolatok javításában.

A világmás részein létező érdemi diplomáciai lehetőségek hiányában úgy tűnik, hogy a Közel-Kelet és Észak-Afrika, valamint Közép-Ázsia jelentik Ebrahim Raiszi elnök legjobb tétjeit a kapcsolatok erősítésére, amelyek enyhíthetik a kormánya előtt álló kemény nyugati elszigeteltséget. Az biztos, hogy ezek a helyreállított kapcsolatok – akár Egyiptommal, akár másokkal – továbbra is túszai maradnak Irán tágabb külpolitikai szélsőségeinek, amelyet a Nyugattal való folyamatos civakodás és a destabilizáló nukleáris program súlyosbít.

De legalább rövid távon az Egyiptommal kapcsolatos diplomáciai olvadás segíthet a gazdaság és a néptüntetések ostromlott iráni kormánynak, hogy javítsa regionális pozícióját.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG