A hirdetés szerint a felvételt nyert jelentkezők augusztus 3-tól a megyei rendőr-főkapitányság objektumában komplex felkészítést kapnak a munkakörrel járó kötelezettségek teljesítésére. A képzés időszakára (augusztus hó, 40 óra), valamint sikeres vizsga letétele után bruttó 220 ezer forint havi munkabért garantálnak, plusz évi bruttó 200 ezer forint cafeteriát.
Jelentkezési feltétel a maximum 65 életév, a cselekvőképesség, a magyar állampolgárság, az egészségi, fizikai, pszichikai alkalmasság, a bejelentett lakcím, a minimum középfokú végzettség és a büntetlen előélet. Ugyanakkor előnyt jelent a rendvédelmi vagy rendészeti, illetve nevelői-oktatói végzettség vagy tapasztalat, a nevelési-oktatási intézmény közigazgatási területén állandó lakcím, illetve tartózkodási hely.
A munkavégzés helyszíneként a kijelölt oktatás intézményt jelölik meg, az álláshirdetés végén pedig összefoglalják az iskolaőr mibenlétét:
"közreműködik a nevelési-oktatási intézmények rendjének – azok területén, tanítási időben történő – fenntartásában. Intézkedésre és kényszerítő eszköz használatára jogosult, közfeladatot ellátó személy".
Múlt héten szavazta meg a parlament az iskolaőrök jelenlétét a középfokú oktatási intézményekben. A tankerületi fenntartású iskolák közül 288, a szakképző intézmények közül pedig 204 kérte, hogy rendeljenek ki hozzájuk iskolaőrt szeptembertől – értesült a Magyar Nemzet.
Rákérdeztünk az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, lehet-e nevesíteni ezeket az iskolákat, ezt a választ kaptuk: az iskolaőrök csak olyan állami iskolákban állnak majd munkába, ahol ezt az intézmény kéri. Ennek felmérése a tankerületeken, szakképzési centrumokon keresztül történik. A konkrét intézményekről később lesznek információink.
Ugyanakkor a Magyar Nemzet azt írja, a főváros mellett Győr-Moson-Sopron és Szabolcs megyében igénylik leginkább a rendőri segítséget az igazgatók, miután tegnap megszavazta a parlament az iskolaőri rendszer bevezetését.
A fővárosban 23 iskola szeretne iskolaőrt, Győr-Moson-Sopron megyében 19, Szabolcsban 18, Hajdú-Biharban pedig 16. A legkevesebb fegyelmi gonddal Heves és Vas megye szakképző iskoláiban küzdenek, ezekben a térségekben csak három-három igazgató gondolja úgy, hogy külső segítséget vetne be az erőszak ellen.
Az állami iskolákat fenntartó Klebelsberg Központ szerint a tankerületi központok köznevelési intézményeinél jelenleg 288 feladatellátási helyen tartanak igényt az iskolaőrre. A szakképző intézményekért felelős Innovációs és Technológiai Minisztériumnál 204 iskola jelezte igényét, 168 pedig nem kér az őrségből. Hozzátették, az igényfelmérés szerint Budapesten lesz szükség a legtöbb rendfenntartóra a szakképzésben.
Az iskolaklistaja.eu szerint 1118 középszintű iskola található jelenleg Magyarországon.
Azzal, hogy eddig 574 iskola jelezte igényét az iskolaőri rendszerre, azt jelenti, hogy az iskolák több mint felénél gondolják úgy: az iskolai agresszióra ez a legjobb megoldás, nem a konfliktuskezelés, vagy mediátorok képzése, esetleg több pszichológus alkalmazása, vagy olyan bevált módszer, mint például a Békés Iskola Program.
Az iskolaőröknél nem lesz ugyan lőfegyver, de használhat gumibotot, bilincset és gázspray-t, a szükségesség és arányosság elvének megfelelően. Az EMMI mobilapplikációt fejleszt ki a tanároknak, hogy úgynevezett pánikgombbal hívhassák az iskolaőröket, ha a tanórán szükség lenne rá rájuk.