Hagyományőrző huszárok szavaznak az országgyűlési képviselő-választáson a váci Madách Imre Művelődési Központban 2018. április 8-án. (Fotó forrása: MTI Fotó, Kovács Tamás) |
Hét óra után járunk, szavazni már nem lehet, lezárultak az urnák, és máris megjelentek az első exit pollok az EP-választásról. Végleges eredményeket majd csak 23 óra táján tudunk közölni, mivel Európa egyes tagállamaiban késő estig vannak nyitva a szavazóhelyiségek, és az uniós államoknak be kell várniuk egymást az eredmények közlésével.
Ami biztosan kijelenthető, Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta nem volt ilyen magas a részvétel az EP-választáson. Fél hétkor már meghaladta a 41 százalékot a szavazójogukkal élő állampolgárok aránya a teljes, szavazati joggal rendelkező népességen belül. Ez azt sejteti, hogy a győzelemre eleve esélyes Fidesz nagyot nyerhet, mivel a magas részvétel a kormányzó pártnak kedvez (a kisebb támogatottságú pártok a magas részvétel mellett nehezebben tudják elérni az 5 százalékos bejutási küszöböt).
Az eddig megjelent előrejelzések szerint a Fidesz-KDNP listája 56 százalékot kapott, 5 százalékponttal többet, mint öt évvel ezelőtt. A Nézőpont exit pollja szerint nagyot bukhatott a Jobbik - 15 százalékról 9 százalékra olvadhatott a támogatottságuk -, és valamivel kisebbet az LMP (a zöldeknek 5-ről 3 százalékra csökkenhetett a szavazati arányuk).
A Demokratikus Koalíció nagyjából hozhatta a 2014-es, 10 százalékos eredményét. Az MSZP teljesítményét nehéz megítélni, mert a Párbeszéddel koalícióban mérette meg magát most, míg legutóbb külön indult. Mindenesetre 5 éve 11 százalékot értek el, most a társulásukra 10 százalékot mért a Nézőpont.
Vitathatatlanul sikeresnek nevezhető a Momentum eredménye: a fiatalabb választópolgárok körében népszerű pártot 7 százalékra mérték.
Frissítés: a Magyar Nemzet már 98 százalékos feldolgozottságról szivárogtat - eszerint a Nézőpont exit pollja meglehetősen pontatlannak bizonyult. A Fidesz-KDNP 52,3 százalékot szerzett, a legerősebb ellenzéki erő a DK lett 16 százalék fölötti eredménnyel. A Momentum még annál is nagyobbat ment, mint az előrejelzés ígérte: 9,7 százalékot szerezve a második legerősebb ellenzéki párt lett. Az MSZP-PM és a Jobbik pedig jó nagyot bukott, 6,6 illetve 6,5 százalék áll a pártok neve mellett a Magyar Nemzet értesülése szerint. Az LMP nem szerzett mandátumot, már le is mondott a párt elnöksége.
Az európai uniós tagállamokból is szállingóznak a pollok, ezek alapján úgy néz ki, hogy Németországban bár győzött, de ritka gyenge eredményt ért el a kormányzó CDU-CSU a maga 28 százalékával. Politikai gyorselemzések szerint ez hatással lesz Manfred Weber jelölésére az Európai Bizottság élére, gyengültek az esélyei. Az osztrákoknál pedig kevésbé volt érezhető va hatása a napokban kiszivárgott kompromittáló videónak: a Szabadságpárt nem szerepelt gyengébben.