Egyre nagyobb a kínai köznép körében az elégedetlenség az országok teljesen megbénító és a gazdaságot padlófékező zéró-Covid politikával szemben. Valóban, Hszi elnök mintha nem értené meg: a rendkívül fertőző Omikronnal szemben a karantén és a lezárás csak katasztrofális gazdasági és társadalmi áldozattal működik. Egyelőre a rezsim még ott tart, hogy a gazdaságról negatív véleményt megfogalmazó elemzők közösségi média-fiókjait a hatóságok felfüggesztik.
Régi fegyverekkel az új ellenség ellen
Peking városa tegnap 39 új helyi COVID-fertőzést jelentett az elmúlt 24 órára vonatkozóan. A főváros mindent megtesz a kemény bezárás elkerülése érdekében: lezárják a vasútállomásokat, betiltják az éttermi étkezést, és tömeges tesztelést végeznek a kulcsfontosságú körzetekben.
Mindenki érzi, hogy milyen fontos a sanghajihoz hasonló káosz elhárítása a fővárosban. „Sanghaj régi fegyverekkel küzd egy új Covid-ellenséggel” – ezzel a címmel jelent meg a „Caixinglobal” kínai üzleti lap, nyíltan utalva a növekvő feszültségre.
Masszív lassulás
A globális vállalatok már az elmúlt negyedévben megérezték a fájdalmat. Az Adidas első negyedéves bevétele Kínában 35 százalékkal, a Starbucksé 23 százalékkal esett vissza. Kína a globális gazdaság számára nem megfelelő időben lassít, pont akkor, amikor a piacok már egyébként is rendkívül idegesek a FED szigorításai miatt.
A jelenlegi gazdasági lassulás csak részben köszönhető a járványnak. Egy másik a kínai technológiai cégeknél tapasztalható számos szabályozási beavatkozás. Bármennyire is szükséges volt néhány korrekció az egyes vállalatok erőfölénnyel való visszaélése miatt, a beavatkozások jellege és mértéke aránytalan. Ennek, az azóta több millió kínai munkahelynek elvesztésével járó politikának az ötletgazdája bizony Hszi elnök volt.
Régi dicsőség
Kína kezdeti sikere a koronavírus elleni küzdelemben vitathatatlan. A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint az országban eddig kevesebb mint 15 000-en haltak meg a Covid-19-ben. A rendkívül ragályos Omikron variáns megjelenésével azonban egyre sürgetőbbé vált a zéró tolerancia politika fenntarthatóságának kérdése. Mert még akkor is, ha Sanghaj hamarosan megfékezi a jelenlegi járványt, mindig lesznek újabb kitörései a járványoknak.
Ez a múltbeli mulasztásoknak is köszönhető. Kína felhasználhatta volna a két évvel ezelőtti első hullám leküzdése utáni időt arra, hogy rendkívül hatékony mRNS-oltásokat fejlesszen ki, és az egészségügyi rendszert megfelelővé tegye. De Hszi elsősorban azzal foglalkozott, hogy saját, kevésbé hatékony oltóanyagaival és az állítólagos jobb zéró tolerancia stratégiájával foglalkozzon.
Senki sem fejez ki nyílt kritikát
Várhatóan novemberben lesz a Kommunista Párt (KP) 20. pártkongresszusa, amelyen újra kinevezik a párt legfelsőbb bizottságait. Hszi harmadik ciklusra is meg akarja magát választatni párttitkárnak – ami ellentmondásos újdonság politikai körökben, mivel korábban két ciklusra korlátozták. Márpedig nagy politikai esemény előtt a nyugalomnak és a stabilitásnak kellene érvényesülnie az országban – amiről most szó sincsen.
A politikai vezetésben korántsem mindenki ért egyet Hszi rosszul működő járványellenes stratégiájával és politikai irányvonalával, amelyet egyre inkább az ideológia, semmint a gazdasági pragmatizmus jellemez. Kína autokratája azonban a félelem légkörét teremtette meg rendszeres „tisztító” és korrupcióellenes kampányaival az elmúlt kilenc évben. Ezt nyíltan senki sem kritizálja, és egyelőre semmi jele annak, hogy valaki kihívja Hszit ősszel.
Cai Hszia, a pekingi Központi Pártiskola egykori munkatársa azonabn összefoglalta, mit gondolnak valójában egyesek a KKP-ban a párttitkár két mandátumhatárának feloldásáról. Azzal, hogy 2018-ban arra utasította a Központi Bizottságot, hogy hagyja jóvá a vonatkozó alkotmánymódosítást, Hszi arra kényszerítette a pártot, hogy "nyelje le a kutyagumit" - mondta Hszia, aki jelenleg az Egyesült Államokban él.
Nyilvános elégedetlenség Sanghajban
A köznép morog, főleg Sanghajban. Mindegy, hogy egyszerű munkásról vagy jól kereső vezetőről van szó, senki sem titkolja el haragját a zéró-Cocid politika miatt. Az internet tele van tiltakozó videókkal és sanghaji polgárok dühös kijelentéseivel. A törléssel aligha tudnak lépést tartani a cenzúrahatóságok.
"Vitathatatlanul ez a legnagyobb nyilvános haragdemonstráció Hszi 2012-es hatalomra kerülése óta" - mondja Jang Csaohui, a Pekingi Egyetem politológusa. Nem valószínű azonban, hogy ez olyan politikai mozgalmat eredményezhet, amely veszélyeztetheti Hszit. Jang úgy véli, hogy a nyilvánosság nemtetszése túlságosan töredezett ahhoz, hogy lendületet generáljon. Ráadásul egyetlen ilyen mozgalom vezetője sem látható.
Nyitottá vált az őszi kongresszus
Hogy Hszinek engedményeket kell-e tennie a jelenlegi nemkívánatos fejlemények miatt, azt a Politikai Hivatal Állandó Bizottságának összetétele mutatja meg az őszi pártkongresszus után, ha például a testületben ismét több technokrata lesz a tiszta ideológusok helyett. Hszi közeli szövetségesének valószínűleg nem lesz esélye arra, hogy a párt legfelsőbb testületébe kerüljön: márpedig a kommunista párt sanghaji titkára egészen a közelmúltig biztonságos jelöltnek számított. Hszinek azonban valószínűleg fel kell őt áldoznia a tengerparti metropoliszban uralkodó káosz miatt.
Ha azonban több, Hszi számára kedvezőtlen tényező összejön, az ősszel felkavarodhatnak a dolgok. Így vélekedik Kevin Rudd volt ausztrál miniszterelnök, akit az egyik legjobb nyugat-kínai szakértőként tartanak számon. "Ha Kína továbbra is lemarad a gazdasági növekedésben, a világjárvány kikerül az irányítás alól, és az ország egyre kínosabb külpolitikai helyzetbe kerül az ukrajnai fejlemények és a Putyinhoz való túlságos közelség miatt, a pártkongresszus kimenetele nyitott lehet", hangsúlyozta Rudd nemrég az Asia Society egyik rendezvényén New Yorkban.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)