Az ukrajnai háború lezárásával és a klímaváltozás elleni harccal kapcsolatos közös erőfeszítésekről, a nukleáris fenyegetés elleni fellépésről, valamint a Párizs és Peking közötti együttműködés mélyítéséről egyeztetett kedden Emmanuel Macron francia és Hszi Csin-ping kínai elnök Balin, a G20 csoport állam- és kormányfői találkozójának margóján.
A találkozót követő Twitter-üzenetében Macron leszögezte: a Franciaország és Kína közötti szoros együttműködésnek kulcsszerepe van az ukrajnai háború lezárásában, emellett pedig Párizs és Peking közösen támogatja a legsebezhetőbb gazdaságokat, választ ad a széndioxid-mentesítés kihívásaira, és eltökélt a biodiverzitás védelmében.
France and China are determined to put a stop to escalation and address the consequences of the war in Ukraine, to support the most vulnerable countries, to decarbonize our economies, and to take action to protect biodiversity. pic.twitter.com/FMzwTVkibs
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) November 15, 2022
A két vezető emellett határozottan felszólalt a nukleáris fegyverek bevetése ellen.
Az Elysée-palota közleményben arról tájékoztatott, hogy a francia elnök sürgette kínai hivatali partnerét, gyakoroljon nyomást Vlagyimir Putyin orosz elnökre annak érdekében, hogy visszatérjen a tárgyalóasztalhoz, elkerülendő az ukrajnai háború további súlyosbodását.
A világ stabilitása Kína érdeke is
- hangsúlyozta Emmanuel Macron francia államfő Hszi Csin-pingnek.
Hszi Csin-ping méltatta az európai államok békére irányuló erőfeszítéseit, "és ismét határozottan felszólalt az atomfegyverek bevetése ellen" - áll az Elysée-palota közleményében.
A francia elnök egyik tanácsadója elmondta, a kétoldalú egyeztetésen az államfők megállapodtak abban, hogy több területen is, egyebek között a mezőgazdaság terén mélyítik országaik kapcsolatát. Macron 2023 elején Kínába látogat, amennyiben a Covid-19-cel kapcsolatos egészségügyi rendelkezések ezt lehetővé teszik - tette hozzá Párizs.
Hszi Csin-ping felszólította Macront, álljon ki az Európai Unióban a szervezet "független és pozitív" Kína-politikájáért és teremtsen megfelelő, kedvező légkört a kínai befektetések számára Franciaországban.
"A feleknek tiszteletben kell tartaniuk egymás legfontosabb érdekeit, mélyíteniük kell az együttműködést és bátorítaniuk kell az új kezdeményezéseket a zöldenergia, valamint a technológiai és tudományos innovációk terén"
- tájékoztatott az egyeztetést követően a kínai külügyminisztérium.
Hszi Csin-ping a megbeszélésen leszögezte, "a világ új, változásokkal teli korszakba lépett, melyben Kínának és Franciaországnak, valamint Kínának és az Európai Uniónak meg kell őriznie a függetlenségét és nyitottságát" - tudatta a Hszinhua kínai hírügynökség.
(MTI)