4p
Immár teljesen eltér egymástól az Európai Központi Bank és az amerikai Fed monetáris politikája. A Fed az elnökváltással egy teljes fordulatot tesz, Mario Draghi viszont úgy tűnik, még mindig a 2008-as válságban él. Mi lehet mindebből, és vajon meddig tűrik ezt még a németek, akik gazdaságilag ugyanúgy dübörögnek, mint Amerika?
Mario Draghi a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón 2017. január 19-én (Kép forrása: EPA/RONALD)

Visszatértek a jelenbe

Hosszú ideig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is úgy viselkedett, mintha nem is a jelenben lenne, hanem a múltban, amikor még tombolt a válság. Miközben a munkanélküliség elérte a jegybanki célt, és olyan alacsony lett, mint a legnagyobb fellendülésekben, ezzel együtt a defláció veszélye is rég elmúlt már (ha volt egyáltalán), az intézmény elnöke mindig érveket keresett, hogy mégis miért tarthassa rendkívüli mélységben a kamatot. Az elnökválasztás után ez megváltozott, decemberben félelemnek már nyoma sem volt, sor került a kamatemelésre és az iránymutatásban több kamatemelést valószínűsítettek az idei évre.

Tegnapelőtti beszédében Janet Yellen teljessé tette a fordulatot: immár azt mondta, hogy további késlekedés a monetáris szigorításban már veszélyes lenne, mert vagy az infláció pörögne fel, vagy gazdasági instabilitás jelentkezne, vagy mindkettő, miután teljesült a jegybank két fő célja: teljes a foglalkoztatottság és 2 százalék az infláció. Ezt a véleményt már hónapok óta sokan hangoztatták, de valamiért a Fed mégsem volt hajlandó ennek beismerésére. Az okot talán sosem tudjuk meg, mindenesetre a teljes irányváltás egybeesik az amerikai elnökváltással. Most végre a 3 százalékos, semlegesnek mondható kamatszint elérését célozták meg 2019-ig bezárólag.

Euró vagy líra?

Tegnap az Európai Központi Bank is kamatdöntő ülést tartott, de ott minden maradt a régiben. Nem csak a 0, illetve -0,4 százalékos kamatokat hagyták változatlanul és az eszközvásárlások befejezéséről sem született döntés, hanem még azt is megemlítették, hogy ha szükségesnek tartják, meg is emelhetik az eszközvásárlások összegét. Ezzel mintha tényleg külön bolygóra került volna a két nagy jegybank, pontosabban inkább úgy érezzük, hogy az EKB került egy másik bolygóra, ahol örök gazdasági fagy uralkodik.

A valóságban az infláció emelkedő trendet mutat, múlt hónapban 1,1 százalékos értékkel hároméves csúcsra emelkedett, a defláció veszélye tehát teljesen megszűnt, amint ezt egyébként Draghi már az előző alkalommal elismerte. Emellett a fogyasztás emelkedik, az export erős. Összességében, kiváló gazdasági adatok jönnek, melyek alapján teljesen érthetetlen mostani a jegybanki indoklás. Egyes elemzők szerint Draghit nem érdekli az infláció, az sem zavarja, ha túllép a célon, csak érezze biztosnak, hogy megszabadult a deflációs veszélytől. Mintha nem is az euróról lenne szó, hanem az olasz líráról, ott mindig örültek, ha inflálódik, a bankjegyeken rengeteg 0 is volt már, mikor felváltotta az euró.

Berágnak a németek

Mindezt a németek egyre kevésbé tolerálják, hisz egyrészt náluk a legegészségesebb a gazdaság, és már 1,7 százalék az infláció, ami lényegében a jegybanki cél. A németek eleve utálják az inflációt, és azt is nehezményezik, hogy az immár erősen negatív reálkamat által az ő megtakarítóik finanszírozzák a strukturálisan gyenge gazdaságú, a reformokat halogató euróövezeti tagállamokat. Ez azért is veszélyes, mert a német lakosságot az euró ellen fordíthatja, a közelgő választások előtt pedig nőhet a jobboldali Alternatíva Németországnak párt nyerési esélye, akkor pedig megnőne az a veszély, hogy a Németország a márka, vagy egy északi valutaövezet gondolatát veti fel.

Ez a feszültség a következő hónapokban fokozódni fog, és német részről egyre nagyobb nyomás nehezedhet az EKB-ra, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, hisz Németország adja az övezet teljes gazdasági össztermékének közel harmadát. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter az EKB döntés után  Bloomberg TV-nek elmondta, hogy politikai problémát jelent, hogyan magyarázzák meg a lakosságnak az EKB szélsőséges monetáris politikáját. Kérdés, hogy mi lehetne az a katalizátor, ami az EKB-nál kiváltja azt a hatást, amit az amerikai elnökválasztás a Fed esetében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG