3p

Elképesztő ütemben növekedik az orosz energiahordozók importja, az európai szankciók miatt nagyon olcsón vásárolnak az indiaiak.

A világ második legnépesebb országa az elmúlt hetekben hihetetlen ütemben vásárolta fel a nyugati szankciók miatt jó áron elérhető orosz olaj- és szénkészleteket. Május 27. és június 15. között Indiai a legfrissebb adatok szerint a tavalyi év hasonló időszakához képest 31-szer annyi orosz olajat vásárolt, a szén tekintetében pedig hatszoros a növekedés.

Az indiai vásárlók e három hétben napi átlagban 16,55 millió dollár értékű orosz szenet vettek, ez az ukrajnai háború kezdetétől számított időszakhoz képest is kétszeres mennyiség, február 24-e óta ugyanis átlag napi 7,71 millió dollárnyit vásároltak. Az indai vevők a Reuters adatai szerint 25-30 százalékos engedményeket kaptak az orosz szénárakból, de az  ügyletek megkötését az is megkönnyítette, hogy az orosz eladók „nagyon engedékenyek” voltak a fizetési útvonalak tekintetében, ráadásul indiai rúpiában és emirátusi dirhamban is engedték kiegyenlíteni az áruk ellenértékét.

Ugyanebben az időszakban indiai vevők napi 110 millió dollár értékben vásároltak orosz olajat, ez a háború kezdetétől eltelt három hónap 31 milliós átlagához képest is bő háromszoros növekedést mutat.

Az uniós olaj- és szénembargók bevezetésekor az oroszok arra figyelmeztették az európai országokat, hogy a döntés hátrafele fog elsülni, mivel ők könnyen találnak majd új piacokat a szankciók alá vett termékeikre. Tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök is arról beszélt, hogy a nyugati vezetők saját gazdaságukat teszik tönkre az intézkedésekkel, és ennek komoly következményei lesznek az európai társadalmakra nézve is.

Ugyan az indai import még messze van attól, hogy kiváltsa az európai vásárlókat, még ilyen nyomott áron is jelentős bevételekhez juttatja az orosz költségvetést. India – részben történelmi okokból, részben mostani gazdasági és katonai érdekeit szem előtt tartva – eddig tartózkodott nemcsak az Oroszország elleni szankciókhoz való csatlakozástól, de az orosz agresszió elítélésétől is.

Az Egyesült Államok egyelőre nem helyezett különösebb nyomást Indiára, hogy álláspontját jobban közelítse a nyugati országokéhoz, de a Reuters értesülései szerint informálisan arra kérték az indiai kormányt, hogy az energiahordozók importjában „ne legyen túl gyors növekedés”. Nem tudjuk, hogy pontosan mire gondoltak, de ezek a számok inkább arra utalnak, hogy az olcsó olaj és szén csábereje nagyobbnak bizonyult, mint az amerikai diplomácia elrettentő ereje.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG