5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Norvégia valószínűleg túl szigorú karantént alkalmazott a koronavírus ellen, aminek komoly gazdasági ára van. Ráadásul kérdéses, hogy például az iskolabezárások lassították-e a járványt. Az áldozatok száma relatív alacsony, de senki sem tudja, hogy ez pontosan minek köszönhető.

Első hallásra meglepő kijelentést tett Erna Solberg norvég miniszterelnök május végén a norvég állami televízióban kormánya koronavírus-járvány ellenes korlátozásaival kapcsolatban.

Erna Solberg norvég miniszterelnök az oslói Ellingsrudasen iskolában 2020. április 27-én. Az alsó osztályosok április végén térhettek vissza az iskolapadba. EPA/Hakon Mosvold Larsen
Erna Solberg norvég miniszterelnök az oslói Ellingsrudasen iskolában 2020. április 27-én. Az alsó osztályosok április végén térhettek vissza az iskolapadba. EPA/Hakon Mosvold Larsen

Szükséges volt bezárni az iskolákat? Talán nem

- mondta a kormányfő akkor a Daily Telegraph szerint.

Sok döntést valószínűleg félelemből hoztam meg

- ismerte el, emlékeztetve a nézőket arra, hogy a járvány kezdetén szörnyű képek érkeztek Olaszországból. (Számos ottani kórházat túlterheltek a koronavírusos betegek, az erről készült felvételek pedig bejárták a világsajtót – a szerk.)

Szigorú karantén, kérdőjeles hatás

A norvég kormány már relatív korán, március 12-én bevezette a korlátozásokat, amelyeket egyébként maga is szigorúnak minősített.

Bezárták az óvodákat, az iskolákat és az egyetemeket, nagyrészt lezárták a repülőtereket és a kikötőket, valamint betiltották a rendezvényeket. Az éttermek, bárok többsége és számos üzlet is lehúzta a rolót. Az embereket otthoni munkavégzésre és arra kérték, hogy öt főnél nagyobb csoportokban ne találkozzanak.

Ezek a legnagyobb hatású intézkedések, amelyeket Norvégia lakossága békeidőben megtapasztalt

- mondta anno a kormányfő.

Most viszont már nem csak ő véli úgy, hogy egy részükre talán nem lett volna szükség.

Most úgy látjuk, hogy esetleg a jelenlegivel megegyező eredményt érhettünk volna el és elkerülhettünk volna néhány sajnálatos hatást, ha nem vezetünk be karantént, hanem nyitva maradunk, korlátozó intézkedésekkel

- jelentette ki Camilla Stoltenberg, a Norvég Közegészségügyi Hatóság igazgatója egy májusi interjúban.

A hatóság szerint a reprodukciós ráta már a karantén kezdetére, március 12-re 1,1-re, március 19-re pedig egy alá csökkent.

A reprodukciós ráta azt mutatja meg, hogy egy fertőzött átlagosan hány embernek adja át a vírust. Ha ez az érték kisebb egynél, akkor a járvány lassul, majd le is állhat.

Ezzel párhuzamosan sikerült relatív alacsonyan tartani az áldozatok számát. Míg Norvégiában péntekig 238-an vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, addig Finnországban 322-en, Dániában 582-en, a különutas válságkezelést folytató, mindvégig karanténmentes Svédországban pedig 4562-en.

Míg a norvégoknál 45 áldozat jut egymillió lakosra, addig a finneknél 58, a dánoknál 101, a svédeknél pedig 448

– derül ki a Financial Times adatbázisából. (Magyarországon 55 koronavírusos haláleset jut egymillió emberre.)

Továbbra is kérdés azonban, hogy az alacsony norvég ráta pontosan minek köszönhető.

Valószínűleg soha nem tudjuk meg, hogy melyik korlátozás okozta a fertőzésszám zuhanását, már ha bármelyik okozta, véli a norvég miniszterelnök. A karantént egyébként április végén kezdték feloldani.

Lazítást ajánlanak

Az viszont biztos, hogy a korlátozásoknak komoly társadalmi-gazdasági áruk van: havi szinten 27 milliárd koronába (csaknem 900 milliárd forintba) kerülnek, állítja az intézkedések költség-haszon elemzésével megbízott szakértői bizottság.

A testület szerint egy újabb fertőzési hullám esetén Norvégiának el kell kerülnie a karantént.

Sokkal lazább megközelítést ajánlunk

- mondta a Telegraphnak Steinar Holden, a bizottság vezetője, az Oslói Egyetem közgazdász-professzora.

A bizottság a jelenlegi stratégiát tartja a legjobbnak: súlyos korlátozások nélkül, teszteléssel, a fertőzöttek nyomon követésével és otthoni izolációval tartatná kordában a járványt.

Holden szerint ha hosszú ideig lennének komoly korlátozások, akkor annak költségei nagyobbak lennének, mintha kvázi ráengednék a vírust a lakosságra. Igaz, utóbbi megoldás több mint háromezer plusz halálos áldozattal járna az elemzés szerint.

Felesleges iskolabezárás

Abban mindenki egyetért, hogy az iskolákat nem szabad ismét bezárni.

Ez sokba került – havi szinten 6,7 milliárd koronába (220 milliárd forintba) –, és legjobb esetben is csak „kis hatása” volt a vírus terjedésére, állítja az elemzés.

A közegészségügyi hatóság pedig egyenesen azt sugallja, hogy az iskolabezárás segítette a járvány terjedését – emiatt ugyanis az intézmények nem tudták informálni a fertőzés által leginkább sújtott társadalmi csoportot, a bevándorlókat a megelőzés módjairól.

Ráadásul a kamaszok továbbra is találkoztak egymással, és így jobban terjeszthették a vírust, mintha az iskolában maradtak volna.

Összességében a norvég kormányfő úgy véli, hogy az akkori információk alapján helyes döntés volt a karantén bevezetése. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy egy újabb fertőzési hullám esetén már nem ezt az utat fogja választani.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG