Donald Trump Forrás: MTI/EPApool/Michael Reynolds |
Ahogy arról már korábban írtunk, Donald Trump egyik váratlan bejelentése volt még tavaly, hogy felfüggeszti a Barack Obama által alapított programot. Hosszas egyeztetések után végül szeptemberben kiegyezett arról, hogy további hat hónappal meghosszabbítja annak érvényességét, feltéve, ha a demokraták megszavazzák a határrendészeti módosításokat – például a mexikói fal építését. Ez egy darabig úgy tűnt, hogy menni is fog, a demokraták elfogadták a javaslatot, most azonban úgy tűnik, mégis meggondolták magukat.
A Reuters cikke szerint ugyanis a mostani ülésen a demokraták élesen és határozottan elutasították a mexikói fal építését. A mostani ülés egyébként is elsősorban a fiatal bevándorlók jövőjének biztosításáról és a kormányzati büdzséről szólt – utóbbi miatt három napra le is állt a kormányzat, miután első alkalommal nem fogadták el az idei költségvetést. A demokratákat végül sikerült megnyerni az ügynek, így a munka újraindult, ám végül úgy döntöttek, hogy mégsem támogatják a határfal építését.
Trump bepöccent, a gyerekek aggódhatnak
Természetesen az elnök nem örült a hírnek, hiszen így gyakorlatilag a nulláról kell újrakezdeni a DACA program jövőjének tárgyalását (vagy a törlése utáni új intézkedések bevezetését), ugyanakkor Twitteren leszögezte: fal nélkül nem lesz program.
Cryin’ Chuck Schumer fully understands, especially after his humiliating defeat, that if there is no Wall, there is no DACA. We must have safety and security, together with a strong Military, for our great people!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. január 24.
Azzal ugyanakkor a demokraták és a republikánusok egy jelentős része is egyetért, hogy a fal megépítésénél sokkal hatásosabb határvédelmi eszközök vannak, mivel azonban a mintegy 21 milliárd dolláros projekt a Trump-kormány egyik meghatározó kampányígérete, így Trump jó eséllyel bármi áron keresztülveri majd azt a szenátuson és a kongresszuson, kerül, amibe kerül.
Egy spanyol nő "Trump egy idióta" táblát tart a Los Angeles-i tüntetésen, 2016. 11. 09-én. Forrás: EPA/Eugene Garcia |
A tervek szerint a jövőben a Dreamer generáció tagjai nem kérvényezhetnek a tartózkodásuk miatt automatikusan állampolgárságot, viszont meghosszabbíthatják további három évvel a tartózkodási engedélyüket. Emellett tízezer további ügyintézőt terveznek felvenni az állami hivatalokhoz, hogy az ezzel járó bürokráciai terhelést csökkentsék – valamint, hogy még gyorsabban szűrjék ki az Államokban illegálisan tartózkodókat.
800 ezer fiatal életével szórakoznakA DACA-program (teljes nevén Elhalasztott Intézkedés a Gyermekkorban Érkezetteknek) a kitoloncolástól véd jelenleg több mint 800 ezer fiatalt az Egyesült Államokban, többségében mexikói és latin-amerikai gyerekeket. Őket a köznyelv a Dreamer (álmodó) generációnak nevezi, és a gyerekek egytől-egyig az Államokat tartják a hazájuknak, épp csak hivatalos papírjuk nincs erről, ugyanis együtt érkeztek a bevándorló szüleikkel, de már az Egyesült Államokban nőttek fel, ott jártak iskolába, adott esetben ott is dolgoznak már. |
Szankciók Kína ellen, megvan az új Fed elnök
A kulcskérdés mellett egy sor kisebb ügyet is elintézett a szenátus az elmúlt ülésnapon, egyebek mellett néhány importáru magas vámjáról is aláírt rendeleteket Trump. Ennek következtében például a kínai importból származó napelemekre 30 százalékos importvámot, a főleg Kínából és Vietnamból behozott nagy, közösségi mosógépekre pedig 50 százalékosat vet ki az amerikai kormányzat, de ezeket az idő előrehaladtával folyamatosan csökkentik majd. A következő hetekben az import acél és alumínium is hasonló szankciók alá eshet majd.
Emellett a szenátorok 85:12 arányban voksoltak Trump jelöltjére, Jerome Powellre, aki így a jövő hónap elején veszi át a jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékrendszer (Fed) vezetését Janet Yellen eddigi bankvezetőtől, akit még az előző elnök, Barack Obama jelölt. Yellen megbízatása február 3-án jár le. A 64 éves jelöltet számos demokrata politikus is támogatta. Powell 2012-től öt éven keresztül volt a Fed igazgatótanácsának tagja, ráadásul negyven év után ő lesz az első jegybankelnök, aki nem közgazdász diplomával rendelkezik (egyébként jogász). A pénzügyi körökben középutasként és konszenzuskeresőként tartják számon, így arra számítanak, hogy Yellen óvatos kamatpolitikáját folytatja majd.
Meghívó ment Franciaországba
Egy további érdekesség, hogy Trump állami látogatásra hívta meg Emmanuel Macront. Trump ugyanis Calvin Coolidge (1923-29-ig volt elnök) óta az első olyan amerikai elnök, aki úgy zárta az első hivatali évét, hogy egyetlen államfő-partnerét sem hívta meg állami vizitre. Ezt kívánja most pótolni Trump azzal, hogy meghívta magához a francia államfőt, ám a dátumot még nem adta közre a Fehér Ház.
Hogy ez miért olyan nagy dolog? Ellentétben az államfői munka- vagy magánlátogatással, az állami látogatás a diplomáciában a legmagasabb szintű hivatalos vizit, melynek során egy államfő másik államfőt hív meg, és ceremoniális körülmények között fogadja. Az állami látogatásokat a kétoldalú baráti viszony legmagasabb fokú kifejeződésének tartják. Macront a Fehér Ház kertjében fogadják majd 21 ágyúlövés kíséretében, majd ezután magánbeszélgetést folytat Donald Trumppal. Ő lesz a Fehér Házban rendezendő elegáns vacsora díszvendége. Ezeket az "állami vacsorákat" amúgy általában a first lady tervezi el, és több száz vendéget hívnak meg.