A Monetáris Tanács (MT) keddi, 75 bázispontos csökkentésről szóló kamatdöntő ülését kommentálta délután Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Mint arról kora délután beszámoltunk, az MT 75 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot.
A jegybank alelnöke új üzenetet nem fogalmazott, a korábbi döntések alapjául szolgáló paneleket ismételte meg: körültekintően, adatvezérelt módon, lépésről lépésre, az inflációs pályát befolyásoló tényezők figyelembe vételével hozzák meg a döntést – számol be a tájékoztatóról az ugyancsak a Klasszis Média által kiadott laptársunk, az Mfor. Virág hozzátette, az infláció csökken, a külső egyensúly javul, kikerültünk a recesszióból, de
nem dőlhetünk hátra,
illetve megemlítette, a külső kockázatok továbbra is jelen vannak.
Tájékoztatása szerint az MT három opciót (50, 75 és 100 bázispontos csökkentés) tárgyalt, de egyhangúlag döntöttek a 75 bázispontos csökkentés mellett.
A jegybanki alelnök az idei év végére 7 százalékos pénzromlási ütemet vár, de hangsúlyozta, ez nagyban függ az olaj árától is. A jegybank adatai szerint a gazdaság az év végéig tovább bővül, a külső egyensúly pedig az ősszel vártnál jobb lehet, a folyó fizetési mérleg többlettel zárt. De kiemelte, a geopolitikai kockázatok továbbra is velünk vannak, ide sorolta a feszültségeket, recessziós félelmeket, az energia- és nyersanyagpiaci sokkokat és a fegyveres konfliktusokat.
A dezinflációs folyamatok közül Virág Barnabás az élelmiszerek inflációjának csökkenését emelte ki, illetve rámutatott, három hónapos időszaki összehasonlításban is a 2021-es szintre csökkent a maginfláció.
„Ezt a folyamatot kell továbbvinni a következő időszakban”
– mondta Virág, aki azt reméli, az inláció üteme hasonló lesz a V4-ekéhez, így hamarosan eltűnik az a jelző a magyar pénzromlás mértéke mellől, hogy az Európa legmagasabbja.
A Privátbankár Európai Inflációs Körképének októberi adatait ide kattintva olvashatja, míg a rovát további cikkeit itt találja.
Virág annak a reményének is hangot adott, hogy év per év alapon is növekedhet a magyar gazdaság, és a vártnál jobban javul a folyó fizetési mérleg az energiaárak csökkenése, a belső kereslet szűkülése (importigény csökkenése) és az export növekedése miatt.
Az alelnök ismertette: az overnight jegybanki betét kamatszintje 10,5 százalékra, az overnight fedezett hitel kamata pedig 12,5 százalékra csökkent, azaz a kamatfolyosó változatlan szélességű.
A bérmegállapodásról szóló kérdésre válaszolva Virág Barnabás úgy vélekedett, a 8-9 százalékos nominális termelési növekedés az 5 százalék körüli inflációból és a 3 százalék körüli gazdasági növekedésből fog keletkezni, a cégek pedig áremelés nélkül tudják majd kigazdálkodni a bérek megemelését.