4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormányok a várakozások szerint meg akarják menteni legjobb cégeiket és bankjaikat, ezért az államadósságok idén olyan ütemben emelkedik világszerte, mint háborúk idején.  A nemzetköti hitelminősítők viszont a növekvő eladósodás miatt sorra megkezdték vállalatok, bankok és országok leminősítését.  Káncz Csaba jegyzete.

A globális elitek az utóbbi hetekben azzal tematizálják a közbeszédet, hogy a „világ hamarosan visszatérhet a normális kerékvágásba” a járvány rémálma után.  Arról az eshetőségről sajnos túl kevés szó esik, hogy a tisztelt polgárokat elképesztő megpróbáltatások is várhatják a járvány első hullámának levonulta után is.  De mire gondolunk?

Újra csak a gázpedál?

Nos, a globális adósságok már a járvány kitörése előtt meghaladták a 250 ezermilliárd dollárt, ami a világ teljes éves GDP-jének háromszorosa.  A járvány miatt a kormányok most világszerte még feljebb tornásszák az államadósságot, hogy víz fölött tartsák a vállalkozásokat.  Az amerikai FED és az európai EKB az utóbbi hetekben újabb ezermilliárd dollárokat és eurókat pumpált a rendszerbe.

(Fotó: depositphotos.com)
(Fotó: depositphotos.com)

De a főbb hitelminősítő intézetek, mint például a Standard & Poor's (S&P) a növekvő eladósodás miatt már sorra megkezdték vállalatok, bankok és országok leminősítését. Tobias Mock, az S&P Németországért, Ausztráért és Svájcért felelős igazgatója azzal számol, hogy azon európai vállalati kötvényeknél, amelyeket a hitelminősítő a „spekulatív” kategóriába sorolt, a csődök aránya el fogja érni az év végére a 10 százalékot, holott tavaly decemberben ez az arány még csak 2 százalékon állt. 

Az európai bankok könyveiben már a járvány kitörése előtt közel 600 milliárd euró értékű nem-teljesítő hitelállomány halmozódott fel. Görögországban a rossz hitelek aránya több, mint 30 százalék a bankok portfóliójában. Olaszország esetében ez az arány 6,7 százalék.

A leminősítések veszélye természetesen azokban a szektorokban a legmagasabb, amelyeket derékba kapott a járvány, így a légiközlekedés, a turizmus, a szállodaipar és a vendéglátás.  De az alacsony olajárak miatt a kőolaj- és földgázkitermelő cégek is komoly nyomás alá kerültek.  Valóban, a világgazdaság leállása akkor következett be, amikor a fejlődő piacok cégei számára idén 19 ezermilliárd dollárt kitevő helyi valuta, illetve dollár hitelek és kötvények visszafizetési határideje jár le.  

Az ipari államok is a leminősítés szélén

Mivel a kormányok majd a várakozások szerint meg akarják menteni legjobb cégeiket és bankjaikat, az államadósságok olyan ütemben emelkedhetnek világszerte, mint háborúk idején.  Az IMF az idei évben 8 ezermilliárd dolláros megugrását várja az államadósságoknak. Csupán a fejlett ipari államok esetében az államadósság a tavalyi átlagos GDP-arányos 90 százalékról 122 százalékra emelkedhet az idei év végére. A közgazdászok figyelmeztetnek, hogy számos, eladósodott afrikai, latin-amerikai és ázsiai ország esetében drasztikus adósság-elengedés nélkül államcsődök sora következhet be.

De olyan dél-európai országok is a szakadák szélére juthatnak idén, mint Spanyolország, a maga év végére várt 116 százalékos GDP-arányos államadósságával, vagy még inkább Olaszország, ahol 159 százalékot várnak a recesszió és a járvány eredményeképpen.  A Fitch már márciusban figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy hamarosan leminősítheti az országot, hiszen az idei központi költségveti hiánya a várakozások szerint eléri a GDP 13 százalékát, az államdósság pedig a 2019 végi 100 százalékról egy év alatt a GDP 115 százalékára ugrik.

A hiteminősítések közép- és hosszú távú lefutása számára döntő lesz, hogy milyen erősen, illetve gyorsan tér vissza a konjunktúra.  A hitel-leminősítések hulláma komolyabb recesszió esetén tipikusnak tekinthető.  Ha esetleg már a második félévben egyfajta visszatérés lesz – akár, mert addig egy koronavírus elleni hatékony oltást kifejlesztenek -, akkor a minősítések trendje is megfordulhat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG