Laura Vanderkam író, karrierfejlesztési tanácsadó, aki rendszeresen foglalkozik a munka-magánélet egyensúly kérdésével elsőként elárulta, hogyan állítsuk be felnőttként a lefekvési időnket:
- Határozzuk meg, hogy általában mikor kell felkelnünk!
- Számoljuk ki, hogy mennyi alvásra van szükségünk! Ha például valaki nyolc órát alszik általában, és reggel 7-kor kell felkelnie, az azt jelenti, hogy este 11-kor bármi is van, be kell fejeznie a napját.
- Fél órával lámpaoltás előtt már készüljünk a lefekvésre! Használjuk ezt az időt arra, hogy lelassuljunk, pihenjünk.
A szakember szerint mindez egyszerűen hangzik, de megváltoztathatja az életünket. A Harvard Business Review cikkében elmondta, hogy a legújabb könyvéhez készített kutatásban 150 embert kért meg arra, hogy kilenc héten keresztül tartsák be a rendszeres lefekvési időt. Az eredmények magukért beszélnek: a projekt kezdetétől a végéig 25 százalékkal nőtt azoknak a résztvevőknek a száma, akik úgy vélték, hogy eleget alszanak, és 13 százalékkal nőtt azok aránya, akik úgy érezték, hogy van elegendő energiájuk feladataik elvégzéséhez.
De mi van akkor, ha tovább akarunk fennmaradni?
Akár egy stresszes esemény, akár csak a szabadidő és a csend kiélvezése is okozhatja azt, hogy tovább maradjunk fent, ami persze felnőtt emberként mindenkinek a szíve joga. Az előre meghatározott lefekvési idő azonban így is hasznos eszköz lehet, hiszen ha kísértésbe esünk, hogy még ne menjünk aludni, egy döntést kell meghoznunk, és az alvásmegvonás nem csak átgondolatlanul, ész nélkül történik.
Vanderkamp azonban azt tanácsolja, hogy bár könnyű kísértésbe esni, és este lopni magunknak még több énidőt, sokkal jobb, hogyha tudatosan úgy tervezzük a mindennapjainkat, hogy legalább egy estényi szabadidőnk jusson arra, hogy olvassunk, pihenjünk, vagy a hobbinknak szenteljük az időt.
Nem lehet vitatkozni az elegendő alvással
Az elegendő alvás azonban nemcsak a munkateljesítmény is a mindennapi élet szempontjából fontos, hanem komoly egészségügyi faktor, a YesMD cikkében az elegendő alvás egészségügyi pozitív hatásait válogatta össze.
Csökken egyes betegségek kialakulásának veszélye
Az egészséges és következetes alvási szokások csökkentik a cukorbetegség, a szívproblémák és esetleg a rák kialakulásának kockázatát. Az Egészségügyi Világszervezet kimutatta, hogy azok, akik következetesen később maradnak fent, és kevesebbet alszanak, nagyobb eséllyel szenvednek súlyos
Az immunrendszerre is pozitív hatással van
A sejtek reprodukciója és javítása az éjszakai pihenés közben történik, ez megtámogatja az immunrendszert, és segíthet a betegségek leküzdésében.
Megnövekedett energiaszint
Számos fontos helyreállító tevékenység történik a testünkkel, amikor alszunk. Az izmok, szervek és szövetek alvás közben regenerálódnak, ez pedig javítja a másnap reggeli közérzetet és az általános egészségi állapotot.
Azonnali stresszoldás
Az alvás nem csak a fizikai, hanem a mentális egészség szempontjából is fontos. Az alváshiány összefüggésbe hozható a rendkívüli stressz érzésével, és akár depresszióhoz és szorongáshoz is vezethet.