6p

Nagy-Britannia sokáig Magyarországgal közösen volt az EU feketebáránya, de a Brexittel a "szövetség" véget ért. Boris Johnson nem volt rosszban az Orbán-kormánnyal, ugyanakkor nem rejtette véka alá kritikáját. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint Liz Truss elődje irányvonalát fogja követni, de kormánya időtállósága kérdéses. A szigetország vonzereje tovább csökkenhet a bevándorlók előtt – igaz, egy nagyvárosnyi magyar már így is kiköltözött.

Három év után ismét új miniszterelnöke van az Egyesült Királyságnak: a héten Liz Truss vette át a posztot a saját kormánya által megbuktatott Boris Johnsontól. (Trusst II. Erzsébet bízta meg hivatalosan a kormányalakítással kedden. A királynő tegnap 96 éves korában elhunyt.)

Ezzel sorozatban ő lett a negyedik konzervatív kormányfő David Cameron, Theresa May és Boris Johnson után – a szigetországot 2010 májusa óta a Konzervatív Párt kormányozza.

Truss már számos miniszteri pozíciót betöltött a May- és a Johnson-kormányban, a kormány főtárgyalója is volt uniós ügyekben, azaz szerteágazó tapasztalatokat szerzett a kormányzati munkában.

Ügyesen lavírozott – Liz Truss a Downing Street 10 előtt 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN
Ügyesen lavírozott – Liz Truss a Downing Street 10 előtt 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

Gazdasági szempontból libertariánusnak tekinthető (pártolja például az alacsony adókat és a kis államot), amúgy pedig – mint a Politico megjegyzi – pragmatikus átváltozóművésznek bizonyult karrierje során: 2016 előtt például még az EU-tagság mellett érvelt, később  már támogatta a kilépést, és kimaradt a Johnson elleni konzervatív puccsból is – nem kritizálta őt nyíltan, ugyanakkor sikerült elkerülnie, hogy szoros szövetségesének tűnjön.

Külügyminiszterként pedig"héjának" számított, azaz keményvonalas álláspontot képviselt Kínával kapcsolatban, valamint Oroszországgal szemben is az orosz-ukrán háborúban (csakúgy mint Boris Johnson).

Marad a johnsoni vonal

De milyen változást hoz Truss – ha hoz  – a brit-magyar kapcsolatokban, és mire számíthatnak tőle a Nagy-Britanniában dolgozó vagy oda készülő magyarok?

"Truss alapvetően a kontinuitást fogja hozni, már amennyiben ez a jelenlegi konzervatív-johnsoni hagyományra értelmezhető jelző” – mondta lapunknak Feledy Botond.

A külpolitikai elemző szerint az új kormányfőnek belpolitikai tűzoltásra kell majd koncentrálnia a következő hónapokban, aminek jelentős részében inkább a szomszédos országok játszhatnak majd szerepet, például az energia-ellátás terén. (Truss máris bejelentette, hogy októbertől 2500 fonton befagyasztja majd a háztartások éves energiaszámláit.)

A külpolitikában pedig valószínűleg megmarad az a távolság a brit és magyar kormány között, ami például az orosz-ukrán háborúval összefüggésben eddig is megvolt.

"Valószínűsíthető, hogy Johnson külügyminisztereként is nagyon aktív, pro-ukrán politikát képviselő Truss miniszterelnökként is továbbviszi ezt a vonalat, amelyben a magyar külpolitika nem osztozik" – fogalmazott a szakértő.

Ami a gazdasági kapcsolatokat illeti, "arra az esetleges adópolitikai változások lehetnek hatással, erről egyelőre nem árult el részleteket Truss".

Nagy-Britannia egyébként sem az exportot, sem az importot tekintve nincs a 10 legfontosabb kereskedelmi partnerünk között a KSH legfrissebb adatai szerint.

A legfontosabb partnerek többsége uniós tagállam, Kínát, az Egyesült Államokat, Oroszországot és Dél-Koreát leszámítva.

A szigetországgal folytatott kereskedelmünk értéke tavaly mintegy 400 milliárd forintra csökkent a 2020-as 520 milliárdról. A Nagy-Britanniából érkező import a teljes importnak mindössze 0,96 százaléka volt tavaly forintban számítva (2020-ban még 1,39, 2019-ben pedig 1,5 százalék volt ez az arány). Az oda irányuló export pedig (dollárban számolva) a teljes export 2,2 százaléka 2020-as adatok szerint (2019-ben még 2,4 százalék volt).

Persze még így sem szabad lebecsülni a brit-magyar gazdasági kapcsolatokat: 2020-as adatok szerint több mint 800 brit vállalat (köztük például a Tesco és a Vodafone) több mint 54 ezer főt foglalkoztatnak Magyarországon, míg az Egyesült Királyságban jelen van például a Mol, a Richter, a WizzAir és a Waberer’s is.

Véget ért szövetség

Visszatérve a politikára, míg a Brexit előtt a két ország kvázi egy csapatban játszott, hiszen rendszeresen szembement Brüsszellel és az EU többségével, addig a britek kiválása után a magyar kormány (és néha Varsó) maradt a feketebárány.

"Uniós tagsága idején London nagy segítség volt a magyar szuverenista politikának a brüsszeli döntéshozatalban a két kormányzat által túlterjeszkedőnek vélt javaslatokkal szemben. Ennek a Brexit véget vetett”, mondja Feledy Botond.

Szerinte ugyanakkor a Brexit-tárgyalások alatt Londonnak nem sikerült a 27-es uniós tagságot megosztania, így a magyar kormányzat is a közös vonalat követte a legfontosabb kérdésekben.

Bár Orbán Viktor és Boris Johnson többször is egyeztetett személyesen – tavaly májusban a brit kormányfő fogadta a magyar miniszterelnököt a Downing Streeten, idén márciusban pedig a V4 keretében találkoztak –, túlzás lenne azt állítani, hogy jóban lettek volna.

A tavalyi találkozón a brit miniszterelnök például "kifejezte komoly aggodalmait a magyarországi emberi jogok helyzetével kapcsolatban, beleértve a nemek közötti egyenlőséget, az LMBT-jogokat és a sajtószabadságot" – írta anno a Downing Street.

Pécs a szigetországban

Ami pedig a bevándorlók és ezen belül a Nagy-Britanniában élő vagy oda tartó magyarok helyzetét illeti: a Brexittel megszűnt a szabad mozgás az EU és a szigetország között, London a korábbiaknál szigorúbb, pontalapú bevándorlási rendszert vezetett be, azaz a letelepedési kérelmeket főleg szakképzettség és angol nyelvtudás alapján bírálja el.

Azok az uniós polgárok ugyanakkor, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával.

A jövőt tekintve sok függ attól, hogy mennyire lesz hosszúéletű a Truss-kormány.

"Nem minden politikai elemző optimista a Truss-kormány mandátumidejét illetően: máshogy fogalmazva, többen számolnak azzal, hogy a konzervatív kormány következő bukása esetén már előrehozott választásokra kerülhet sor, amelyet a baloldal megnyerhet. Ez esetben a bevándorlási szabályok megint érdemben, elvi szinteken változhatnak", hívja fel a figyelmet Feledy Botond.

Hozzátette: a brit gazdasági kilátások negatívak, és nem fognak javulni a következő hónapokban, sőt, az a kérdés, hogy az energiaválság és az ebből adódó társadalmi feszültségek milyen további negatív módon befolyásolják majd a sziget munkaerővonzó-képességét.

"Középtávon a magyar kivándorló munkaerő számára az Egyesült Királyság vonzerejének további csökkenése valószínűsíthető, ahogy néhány szektorban már ez látszik a Brexit óta is" – véli a külpolitikai elemző.

Az uniós állampolgárok tartós letelepedési kérelmének benyújtására kijelölt határidőig, 2021 június végéig egyébként 140 ezer magyar kért kért letelepedési engedélyt Nagy-Britanniában – ez egy magyar nagyváros, Pécs lakosságának felel meg.

Cikkünket a helyi magyarokról itt olvashatják:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG