6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy-Britannia sokáig Magyarországgal közösen volt az EU feketebáránya, de a Brexittel a "szövetség" véget ért. Boris Johnson nem volt rosszban az Orbán-kormánnyal, ugyanakkor nem rejtette véka alá kritikáját. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint Liz Truss elődje irányvonalát fogja követni, de kormánya időtállósága kérdéses. A szigetország vonzereje tovább csökkenhet a bevándorlók előtt – igaz, egy nagyvárosnyi magyar már így is kiköltözött.

Három év után ismét új miniszterelnöke van az Egyesült Királyságnak: a héten Liz Truss vette át a posztot a saját kormánya által megbuktatott Boris Johnsontól. (Trusst II. Erzsébet bízta meg hivatalosan a kormányalakítással kedden. A királynő tegnap 96 éves korában elhunyt.)

Ezzel sorozatban ő lett a negyedik konzervatív kormányfő David Cameron, Theresa May és Boris Johnson után – a szigetországot 2010 májusa óta a Konzervatív Párt kormányozza.

Truss már számos miniszteri pozíciót betöltött a May- és a Johnson-kormányban, a kormány főtárgyalója is volt uniós ügyekben, azaz szerteágazó tapasztalatokat szerzett a kormányzati munkában.

Ügyesen lavírozott – Liz Truss a Downing Street 10 előtt 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN
Ügyesen lavírozott – Liz Truss a Downing Street 10 előtt 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

Gazdasági szempontból libertariánusnak tekinthető (pártolja például az alacsony adókat és a kis államot), amúgy pedig – mint a Politico megjegyzi – pragmatikus átváltozóművésznek bizonyult karrierje során: 2016 előtt például még az EU-tagság mellett érvelt, később  már támogatta a kilépést, és kimaradt a Johnson elleni konzervatív puccsból is – nem kritizálta őt nyíltan, ugyanakkor sikerült elkerülnie, hogy szoros szövetségesének tűnjön.

Külügyminiszterként pedig"héjának" számított, azaz keményvonalas álláspontot képviselt Kínával kapcsolatban, valamint Oroszországgal szemben is az orosz-ukrán háborúban (csakúgy mint Boris Johnson).

Marad a johnsoni vonal

De milyen változást hoz Truss – ha hoz  – a brit-magyar kapcsolatokban, és mire számíthatnak tőle a Nagy-Britanniában dolgozó vagy oda készülő magyarok?

"Truss alapvetően a kontinuitást fogja hozni, már amennyiben ez a jelenlegi konzervatív-johnsoni hagyományra értelmezhető jelző” – mondta lapunknak Feledy Botond.

A külpolitikai elemző szerint az új kormányfőnek belpolitikai tűzoltásra kell majd koncentrálnia a következő hónapokban, aminek jelentős részében inkább a szomszédos országok játszhatnak majd szerepet, például az energia-ellátás terén. (Truss máris bejelentette, hogy októbertől 2500 fonton befagyasztja majd a háztartások éves energiaszámláit.)

A külpolitikában pedig valószínűleg megmarad az a távolság a brit és magyar kormány között, ami például az orosz-ukrán háborúval összefüggésben eddig is megvolt.

"Valószínűsíthető, hogy Johnson külügyminisztereként is nagyon aktív, pro-ukrán politikát képviselő Truss miniszterelnökként is továbbviszi ezt a vonalat, amelyben a magyar külpolitika nem osztozik" – fogalmazott a szakértő.

Ami a gazdasági kapcsolatokat illeti, "arra az esetleges adópolitikai változások lehetnek hatással, erről egyelőre nem árult el részleteket Truss".

Nagy-Britannia egyébként sem az exportot, sem az importot tekintve nincs a 10 legfontosabb kereskedelmi partnerünk között a KSH legfrissebb adatai szerint.

A legfontosabb partnerek többsége uniós tagállam, Kínát, az Egyesült Államokat, Oroszországot és Dél-Koreát leszámítva.

A szigetországgal folytatott kereskedelmünk értéke tavaly mintegy 400 milliárd forintra csökkent a 2020-as 520 milliárdról. A Nagy-Britanniából érkező import a teljes importnak mindössze 0,96 százaléka volt tavaly forintban számítva (2020-ban még 1,39, 2019-ben pedig 1,5 százalék volt ez az arány). Az oda irányuló export pedig (dollárban számolva) a teljes export 2,2 százaléka 2020-as adatok szerint (2019-ben még 2,4 százalék volt).

Persze még így sem szabad lebecsülni a brit-magyar gazdasági kapcsolatokat: 2020-as adatok szerint több mint 800 brit vállalat (köztük például a Tesco és a Vodafone) több mint 54 ezer főt foglalkoztatnak Magyarországon, míg az Egyesült Királyságban jelen van például a Mol, a Richter, a WizzAir és a Waberer’s is.

Véget ért szövetség

Visszatérve a politikára, míg a Brexit előtt a két ország kvázi egy csapatban játszott, hiszen rendszeresen szembement Brüsszellel és az EU többségével, addig a britek kiválása után a magyar kormány (és néha Varsó) maradt a feketebárány.

"Uniós tagsága idején London nagy segítség volt a magyar szuverenista politikának a brüsszeli döntéshozatalban a két kormányzat által túlterjeszkedőnek vélt javaslatokkal szemben. Ennek a Brexit véget vetett”, mondja Feledy Botond.

Szerinte ugyanakkor a Brexit-tárgyalások alatt Londonnak nem sikerült a 27-es uniós tagságot megosztania, így a magyar kormányzat is a közös vonalat követte a legfontosabb kérdésekben.

Bár Orbán Viktor és Boris Johnson többször is egyeztetett személyesen – tavaly májusban a brit kormányfő fogadta a magyar miniszterelnököt a Downing Streeten, idén márciusban pedig a V4 keretében találkoztak –, túlzás lenne azt állítani, hogy jóban lettek volna.

A tavalyi találkozón a brit miniszterelnök például "kifejezte komoly aggodalmait a magyarországi emberi jogok helyzetével kapcsolatban, beleértve a nemek közötti egyenlőséget, az LMBT-jogokat és a sajtószabadságot" – írta anno a Downing Street.

Pécs a szigetországban

Ami pedig a bevándorlók és ezen belül a Nagy-Britanniában élő vagy oda tartó magyarok helyzetét illeti: a Brexittel megszűnt a szabad mozgás az EU és a szigetország között, London a korábbiaknál szigorúbb, pontalapú bevándorlási rendszert vezetett be, azaz a letelepedési kérelmeket főleg szakképzettség és angol nyelvtudás alapján bírálja el.

Azok az uniós polgárok ugyanakkor, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek az országban, továbbra is maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával.

A jövőt tekintve sok függ attól, hogy mennyire lesz hosszúéletű a Truss-kormány.

"Nem minden politikai elemző optimista a Truss-kormány mandátumidejét illetően: máshogy fogalmazva, többen számolnak azzal, hogy a konzervatív kormány következő bukása esetén már előrehozott választásokra kerülhet sor, amelyet a baloldal megnyerhet. Ez esetben a bevándorlási szabályok megint érdemben, elvi szinteken változhatnak", hívja fel a figyelmet Feledy Botond.

Hozzátette: a brit gazdasági kilátások negatívak, és nem fognak javulni a következő hónapokban, sőt, az a kérdés, hogy az energiaválság és az ebből adódó társadalmi feszültségek milyen további negatív módon befolyásolják majd a sziget munkaerővonzó-képességét.

"Középtávon a magyar kivándorló munkaerő számára az Egyesült Királyság vonzerejének további csökkenése valószínűsíthető, ahogy néhány szektorban már ez látszik a Brexit óta is" – véli a külpolitikai elemző.

Az uniós állampolgárok tartós letelepedési kérelmének benyújtására kijelölt határidőig, 2021 június végéig egyébként 140 ezer magyar kért kért letelepedési engedélyt Nagy-Britanniában – ez egy magyar nagyváros, Pécs lakosságának felel meg.

Cikkünket a helyi magyarokról itt olvashatják:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG