4p

Ha nem tér magához a fogyasztás, akkor feszültebbé válhat a helyzet a különböző cégeknél. 

A vállalatok helyzetének romlása beindítja a főnököknél a riasztót, hogy elveszíthetik az állásukat, ha nem csökkentik a költségeket, és ennek legjobb módja, ha inkább mások veszítik el a munkájukat.

Miközben a szociológusok a négynapos munkahét áldásairól beszélnek, az utóbbi időben valójában sok helyen hatnaposra nőtt a munkaidő. Világszerte egyre több tényező utal arra, hogy szigorúbbak lesznek a munkafeltételek.

  • Görögországban a termelékenység javulását a 48 órás munkahét elfogadásától várják.
  • Dél-Koreában az olyan cégek, mint a Samsung, azt várja a vezető beosztású alkalmazottaitól, hogy szombaton vagy vasárnap is a fedélzeten legyenek.
  • Az Egyesült Államokban a gyenge júliusi foglalkoztatási adat nyomán a tőzsdéken megjelentek a recessziós félelmek, ami nem jó hír azoknak, akik arról álmodnak, hogy a jövőben kevesebbet kell dolgozniuk. A vezérigazgatók továbbra is meg akarnak felelni a részvényeseknek és cégük igazgatóságának, ami azzal járhat, hogy „rátámadnak” az alkalmazottakra. Végül is a költségcsökkentés – és ezzel a profitráta tartásának – legjobb módja, hogy kirúgnak pár száz vagy ezer embert - sorolta a példákat összefoglaló cikkében a Business Insider.

Egyenlőtlen meccset vívnak a munkaadók és a munkavállalók

A rövidebb munkahetet és részben a távmunkát is el lehet felejteni, mert a főnökök barátságtalanabbak lesznek a bajban. Peter Cappelli menedzsmenttel foglalkozó egyetemi professzor szerint van egy olyan érzés szakmai körökben, hogy a vezetők már korában is arra használták fel a kirúgásokat, hogy visszakényszerítsék az alkalmazottakat az irodákba. Cappelli úgy látja, hogy bár a beosztottak az elmúlt években felszedtek magukra némi izmot a vezetőikkel szemben vívott szkanderezésben, alapvetően továbbra is a munkaadók vannak fölényben.

Ez alól ritka kivétel volt a koronavírus-járvány időszaka, amikor a kiskereskedelemben dolgozók a lezárások idején átmenetileg erős alkupozícióba kerültek a főnökeikkel szemben.

Nem szabad hátradőlni
Nem szabad hátradőlni
Fotó: Depositphotos

Mindennek hátterében bizonyos értelemben a munkavállalók, mint vásárlók állnak. A Starbucks például nemrégiben panaszkodott arra, hogy az infláció miatt kevesebben ülnek be a kávézóiba, főként olyanok, akik csak alkalmilag fogyasztanak náluk valamit. Ez azzal jár, hogy csökken a forgalom, és ha nem jön a bevétel, akkor kevesebb jut bérre, így ki kell rúgni pár embert.

Ha baj van, a komfortzónájukba húzódoznak a vezetők

Amikor az üzleti környezet romlásával kapcsolatban aggódni kezdenek a cégvezetők, hajlamosak visszatérni a régi, jól bevált megoldásaikhoz – mondta Brigid Schulte, az egyebek mellett életmód-tanácsadással is foglalkozó Better Life Lap at New America civil szervezet igazgatója.

Ezzel azokba az időkbe révednek, amikor jól mentek a dolgok. Schulte szerint rövidlátóak azok a vállalatok, amelyek egyszerűen elvitetik a nehezebb helyzetből fakadó balhét az alkalmazottaikkal. Kutatások támasztják alá, hogy az elbocsátások hosszabb távon kárt okoznak a cégeknek. A munkaidő megnyújtása a termelékenység csökkenésével és az emberek kiégésével jár.

A történet vége az lehet, hogy a vállalat szervezetében lévők körében meginog a cégvezetésbe vetett bizalom és a munkavállalók hangulata keserűvé válik. Ekkor jöhet el az a pillanat, amikor eszébe juthat a menedzsereknek az a mondás, miszerint a vezetők csak annyira jók, mint a kezük alatt dolgozó emberek. 

Magyar szál

A fenti tendenciák elsősorban az amerikai kockázatokat mutatják, de ahogy a cikk elején felsorolt példákból látszik, más országokban is számolni lehet ezekkel a változásokkal. Magyarországon feszített volt a munkaerőpiac, azaz lényegében hiány volt alkalmazottakból. Ez több ágazatban különösen erősen volt jelen, például a kiskereskedelemben. Ezen a téren még nem történt jelentősebb változás, ám a magyar munkaerőpiaci adatok szerint a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékos volt júniusban, ami javulást jelent az előző két hónapban feljegyzett 4,4 és 4,7 százalékhoz képest, de 0,4 százalékpontos emelkedésnek felel meg tavaly júniushoz viszonyítva. Azaz tavaly többeknek volt munkája. 

Másik oldalról, amennyiben nem kerül emelkedőre a fogyasztás Magyarországon és a cégek jövedelmezősége is visszafogott lesz, az leépítési kockázatot jelenthet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG