4p
Bár hivatalosan Vlagyimir Putyin visszafogottan nyilatkozott a Brexitről, a Kreml propagandagépezete úgy adja elő, mintha ezzel a Szovjetunió felbomlásához hasonló nagy esemény történt volna. A Brexit leginkább Oroszországnak kedvez, hiszen Nagy-Britannia kemény volt az oroszokkal. De Kínának is jó lehet.
(Fotó: Wikimedia Commons)

„Putyin csendes reménykedése Európa széthullásában” a címe a Die Welt cikkének, amiben azt írja, hogy a britek kilépése az EU-ből rendkívüli módon erősíti Oroszország helyzetét. Bár Putyin maga visszafogott, pörög a propagandagépezete, médiavezére, Dmitrij Kiszeljov például nemrég egy óriási „Széthullik az EU” felirat előtt mondta be a híreket.

A britek bátor nép, ők lépnek ki először, de már sorakoznak mögöttük a többiek” – folytatta, mintha legalábbis a Szovjetunió széthullásáról lett volna szó – írja a német lap. A médiafőnök és műsorvezető évek óta hétről hétre megénekli Európa halálát, migráns hordákról, a keresztény értékektől való elfordulásról, a homoszexuálisok házasságáról és államilag kötelezően előírt toleranciáról, az EU totalitárius allűrjeiről beszél. Most pedig beigazolódva láthatja mindezt, szerinte a gyűlölt Európának vége.

Kiválóan tereli a figyelmet

Putyin visszafogott volt a Brexit kérdésében, talán korábban azért is, nehogy a bennmaradók táborát erősítse hozzászólásaival, de azért pozitívnak értékelte azt. Valójában nagyobb ajándékot alig kaphatott volna, hiszen Nagy-Britannia eddig az Oroszország elleni erős vonal híve volt, például a Krím-félsziget vagy Kelet-Ukrajna elszakítása kapcsán.

A lap szerint Moszkvában azt remélik, hogy Nagy-Britannia nélkül legközelebb még nehezebb lesz az ellenük alkalmazott szankciók meghosszabbítása. Ráadásul a Brexit miatt most az európai politikusok fokozottabban saját országuk problémáival lesznek elfoglalva, nem például Kelet-Ukrajnával.

Durva törvényt hoztak

Ennek máris megvan a hozadéka a moszkoviták számára: az orosz parlament pénteken, a Brexit napján elfogadott egy új, minden korábbinál keményebb terrorizmus-elleni törvényt, amely lényegében a tömeges megfigyelést teszi lehetővé az országban. Korábban ezért komoly kritikákat kapott volna, most azonban Európa mással foglalkozott – írja a Die Welt.

További hozadék Putyin számára, hogy a Brexittel lekerült a napirendről az EU további bővítése, például olyan területekkel, amelyeket ő természetes befolyási övezetének tekint, mint Ukrajna, Moldova vagy Grúzia.

Szemétben játszó szlovák gyerekek

Az EU nem csak a jólétről, hanem a demokráciáról és az emberi jogokról is szól, olyasmiről, ami Putyin Oroszországában nem igazán létezik – írják. Felsorolják azokat a rágalmakat is, amelyeket az állami orosz televízióban összehordtak. Cameron eszerint vért onttatott volna a Brexit elleni titkos kampányában (célzás arra, hogy Jo Cox képviselőt kevéssel a népszavazás előtt meggyilkolták), vagy a közvélemény-kutatások manipulásával vádolta meg a briteket.

A Nagy-Britanniáról szóló orosz riportfilmek szemétben játszó bevándorló-gyerekeket és a hazáját visszakövetelő brit halászt ábrázolnak, és hősként állítják be a brit kisembert, aki elutasította a migránsáradatot és a brüsszeli diktátumokat. Putyinnak persze sokkal inkább ínyére volna, ha a Marine Le Penhez hasonló nacionalista politikusok irányítanák a széttagolt nemzetállamokat, mint az egységes EU.

Kína a másik nyertes

Ki nyer a Brexiten? Kína – írta viszont a Bloomberg kommentátora. Bár Kína rövid távon sokat veszíthet gazdaságilag, ha második legfontosabb kereskedelmi partnerénél, az EU-nál gazdasági problémák, káosz, visszaesés történik, hosszú távon a Brexit megfelel a gazdasági és politikai érdekeinek.

Még egy teljesen egységes, de adósság-, bürokrácia- és versenyképességi problémákkal küzdő Európa is nehezen tudott versenyezni Kínával. Egy csonka Európának még kevésbé sikerülhet ellensúlyoznia Kína felemelkedését – írják. Az EU-ban egyesült országok annak idején megértették, hogy együtt sokkal erősebbek, mint széttagoltan. Közös piaccal, közös intézményekkel és közös devizával több az esélyük, mint ha külön-külön versenyeznének.

Egységben lenne az erő

Kínának már eddig is volt, hogy sikerült megosztania az európai államokat, mint tavaly, amikor David Cameron és Angela Merkel külön-külön kilincseltek ott gazdasági előnyökért. Ez a jövőben még gyakoribbá válhat – írja az amerikai híroldal. Pedig sokkal nagyobb lenne az esélye az EU-nak, hogy a belföldiekkel megegyező feltételekkel indulhassanak Kínában a cégei, ha együtt lépne fel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG