Mint a napokban megírtuk, Modi miniszterelnök azonnali és szokatlan intézkedést hozott Indiában a gazdaság kifehérítésére: kivonta a forgalomból az 500 és 1000 rúpiás bankjegyeket, pontosabban azokat az év végéig bankszámlára kell helyezni, egy kisebb részük pedig új bankjegyekre váltható. Így hirtelenjében a korábbi készpénz mindössze hetede maradt forgalomban, ami az eddig szinte teljesen készpénzre épülő gazdaságban káoszt idézett elő.
Légifuvar
Közgazdászok szerint az intézkedés hosszabb távon kedvező lesz, mivel eddig a gazdaság nagyjából negyede ki volt vonva az adózás alól, így az állam bevételei jelentősen növekedni fognak, de rövidtávon a helyzet nehezen kezelhető, különleges intézkedésekre van szükség. A jegybank felkérte a légierőt, hogy a flottát állítsák be pénzszállításra, hogy az újonnan előállított bankjegyeket és érméket eljuttathassák a hatalmas ország legtávolabbi pontjára is.
Normális körülmények között az új pénzeket az erre a célra megépített speciális teherautókkal az országszerte meglévő 4000 széfbe szállítják, és onnan tovább a bankfiókokhoz. Ez most nagyon lassú lenne, így már helikoptereket is bevontak a szállításba, de szükség van a repülőgépekre is. Utasszállítókat nem tudnak igénybe venni erre a célra, egyrészt mert nincs belőlük szabad kapacitás, másrészt a biztonsági kérdések megoldhatatlanok, és nem is lehet olyan rugalmasan mozgatni őket, mint a légierő szállítógépeit, mondta el a Bloombergnek az indiai jegybank szóvivője.
Luxusjavak, veszteglő kamionok
Egy másik érdekesség az volt, hogy a jelentős készpénzmennyiséggel rendelkezők még a pénzkivonás hatályba lépésére adott 4 óra alatt megpróbálták nagyértékű árukat vásárolni. Egy mumbai luxusóra-boltos elmondta, hogy aznap 45 Rolexet adott el, többet, mint máskor egy hónapban, és még lett volna vevő, de kifogyott a készlet. Az ékszerboltoknál hasonló volt a helyzet, sőt néhol a rendőrségnek kellett rendet tartania az aranyért sorbanálló, zsáknyi pénzt maguknál tartó türelmetlen vevők között.
Sok bank behívta nyugdíjas korábbi alkalmazottait, hogy segítsenek a régi bankjegyek újakra való beváltásában. A banki alkalmazottak hosszasan túlóráznak, semmire nem jut idejük, élelmezésükről és munkába szállításukról sok helyen a kormány gondoskodik. Közben az országban üzemelő közel 10 millió teherautó fele leállt, 8 nappal az esemény után sem tudnak továbbmenni, miután érvényes készpénz hiányában nem tudnak tankolni, ennivalót venni vagy a járművön szükséges javításokat elvégeztetni. A teljes áruszállítás 65 százaléka zajlik közúton az országban.
ATM-ek, perselypénz
Az ATM-ek sem üzemelnek sok helyen, miután teljesen át kell állítani az országban található 220 ezer gépet az új 500-as és 2000-es bankjegyeknek a régiektől eltérő mérete miatt. Az átállítás akár egy hónapig is eltarthat. A Starbucks úgy döntött, hogy ahol üzletei vannak, ingyen kávét oszt az ATM-ek előtt sorbanállóknak. Az ország vallási intézményei pedig felnyitják perselyeiket, és a lakosság, illetve a bankok rendelkezésére osztják a bennük található adományt, melyet a bankok később visszaadnak nekik, vagy a számlájukra helyezik.