4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok millió amerikai várja az új adminisztrációtól a lakhatási válság enyhítését. Az építésgazdaságban érintett rengeteg cég szakmai szervezetei már hetek óta erősen lobbiznak azért, hogy legyen egy komplex állami csomag, ami az egész ingatlanszektort, tehát a kereskedelmi ingatlanokét is fellendítheti. De előtte ki kell rúgni sok állami alkalmazottat, ami Elon Musk feladata is.

Jó lesz, ha rögtön az irodánál kezdi – mondta az egyik legnagyobb ingatlanügynökség, amikor Donald Trump és az ingatlanos szakma közti várható kapcsolatról kérdezték. Nyilván nem arra gondolt, hogy a megválasztott elnök majd kiköltözik a híres Oval Officeból, az USA egyes számú irodájából. Ezt a protokoll osztály nem is engedné. De arra igenis gondolhatott, hogy a régi-új elnök úgy csökkenti az állami kiadásokat, hogy ígéretéhez híven lesoványítja az apparátust, ami eleve kisebb irodaigényt hoz. Ebben segítségére lehet a milliárdos Elon Musk, akinek eredményeket kell felmutatnia ezen a téren is. Vélhetően Trump rákoppint az orrára, ha nem lesz elég látványos a változás.

Donald Trumpnak nem tetszik, hogy ilyen nagyra duzzadt az államapparátus
Donald Trumpnak nem tetszik, hogy ilyen nagyra duzzadt az államapparátus
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci

Azt már mi tesszük hozzá, hogy Trumpnak, illetve inkább az általa közvetve felügyelt szövetségi üzemeltetési szervezetnek (GSA) el kell döntenie, hogy milyen feltételekkel és hol helyezik el a rengeteg alkalmazottat azután, hogy 2025 közepétől két és fél éven keresztül egymás után lejárnak az irodabérleti szerződések. Az állam által bérelt irodaterületek 52 százalékáról, mintegy 7 millió négyzetméterről van szó. Ez majdnem kétszer annyi, mint amennyi iroda van egész Budapesten.

A GSA egyébként 2015 óta folyamatosan csökkenti az irodaállományt. Akkor még 17 millió négyzetméternyi irodát kezelt, jelenleg csak 15 milliónyit, leginkább a főváros és Virginia állam területén, de persze néhány másik államban is vannak szövetségi bérlemények. Könnyen tehette, mert a Covid felforgatta az egész piacot Amerikában is, bár egyes állami intézményekben az adatkezelés titkosságára hivatkozva nem engedhették meg a túl nagy arányú távmunkát. Jelenleg 42 ezer távmunkás van, ők egészen 2029-ig így dolgozhatnak egy 2024 novemberében elért egyezség szerint.

A kereskedelmi ingatlanok építésében, üzemeltetésében és finanszírozásában érintett cégek négy területet szeretnének kiemeltként kezeltetni Trumppal. Az egyik, hogy az új adminisztráció hozzon létre egy tárcaközi szervezetet a lakhatás érzékelhető javítása érdekében. Most ugyanis a rengeteg ügynökség és állami irányító szervezet között nincs érdemi koordináció. A további három terület: adózás, tőkepiacok és energiaipar. Íme, a célok:

1. Lakhatás, lakásépítés

Irodák lakássá alakításához legyenek állami ösztönzők. A Kínával és Mexikóval szembeni vámtarifák tervezett emelése drágíthatja a lakásépítést, ezt újra kell gondolni. Leginkább kritikus az acél, a beton és az építési faanyag, ezeket már régóta külföldről hozzák be az országba.

2. Adózás

Trump első 100 napja alatt napirendre akarják tűzni az ingatlanokat érintő adózási rendszert, mert az szerintük nem igazságos és gazdaságilag megalapozatlan. Fellépnek továbbá az ellen, hogy a külföldről érkező ingatlanbefektetéseket adóemeléssel gátolja az állam.

3. Tőkepiacok

Ismét nőhetne az ingatlanpiacra érkező tőke, ha folytatódna a jegybanki alapkamat csökkentése. Ezen kívül a bankok számára ki kellene dolgozni egy központi ösztönzőrendszert a lakásépítések fellendítése érdekében, merthogy az elmúlt években a pénzintézetek ódzkodtak a lakáspiaci expanziótól.

4. Energiaipar

A kapacitásokat és a hozzáférést is növelni szükséges. A mesterséges intelligencia terén érzékelhető boom óriási növekedést hozott az adatközpontok áramfelhasználásában, ami már-már túlterheli az országos villamosenergia-hálózatot. Az ilyen központokat építő ingatlanos cégek nagyon nehezen elégítik ki a megnövekedett keresletet, ráadásul eközben a felfutóban lévő automata raktárak és az energiatároló egységeket termelő gyárak szintén terhelik a hálózatot.

Egyelőre kétséges, hogy az energetika terén mit tudnak kiharcolni a nagy ingatlanos és építőipari cégek. Trump ugyanis egyáltalán nem barátja a környezetvédelmi célokat szem előtt tartó megoldásoknak. A lobbiknak megfelelve pártolja a szénbányászatot és a gázkitermelést és sokkal kevésbé akarja támogatni az atomenergia-ipart, mint amennyire azt Joe Biden tette. Az adatközpontokat fejlesztők egyelőre reménykednek, hogy az új adminisztráció kevéssé lesz figyelemmel a klímaválságra és szabad utat nyit ezen ágazat fejlődésének azzal, hogy elnézőbb lesz a működéshez szükséges energiaforrásokkal kapcsolatban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG