5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Radikális lépésekre van szükség Ursula von der Leyen szerint Európa és a demokrácia védelmében. A terv azonban nem annyira radikális, és máris ellenállásba ütközik. És Magyarországról sem csak Orbán Viktor tanúsít ellenállást.

Az Európai Bizottság elnöke bemutatta a tervét, amely az utóbbi napok a nyugati szövetségi rendszer eresztékeit próbára tevő forgószelére – a magyar miniszterelnök szavajárása szerint „Trump-tornádóra” – válaszként és Ukrajna támogatásának fenntartására irányul.

A REARM Europe terv a Covid utáni helyreállítási programhoz hasonlóan közös uniós forrásokat biztosítana, de ezúttal az európai védelmi képességek gyors növelésére. A bizottsági elnök egy uniós vezetőknek küldött levélben, illetve egy keddi beszédben mutatta be a részleteket. A cél érdekében Von der Leyen 150 milliárd eurós (jelen árfolyamon közel 60 ezer milliárd forintos) hitelprogramot indítana: a pénzt a piacról vennék fel a közös uniós költségvetés terhére, majd kedvező feltételekkel bíró hitelként osztanák szét a tagállamok között.

A hitelekből a tagállamok tüzérségi eszközöket, rakétákat, lőszert, drónokat és drónvédelmi eszközöket vásárolhatnának, és lehetővé tenné a kormányoknak azt is, hogy katonai eszközöket küldjenek Ukrajnába – adott esetben pótolva a kieső amerikai támogatás egy jelentősebb részét is.

Felnőni a pillanathoz és előre menekülni

A terv másik eleme az, hogy lazítanák az uniós tagállamokra vonatkozó költségvetési szabályokat, és a védelmi kiadásokat kivennék abból a körből, amely alapján az unió büntetéseket szab ki a túlköltekező államokra. A „menekülési” kivételt abban az esetben lehet a jelenlegi szabályok szerint aktiválni, amennyiben „a tagállam hatókörén kívül eső különleges körülmények lépnek fel, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a pénzügyi helyzetre”. A bizottsági elnök egyelőre nem részletezte, most hogyan módosítanák a szabályozást, erről feltehetően az uniós pénzügyminiszterek jövő hét hétfőre és keddre tervezett ülésén születhetne döntés.

„Két lehetséges út áll előttünk. Az első az, hogy átküzdjük magunkat a jelen időszakon menedszeri hozzáállással – apró és fokozatos válaszokat adva az ukrajnai fronton és máshol kialakult helyzetre. A másik az, hogy felnövünk a pillanathoz. Mobilizáljuk Európa hatalmas erőforrásait. Felidézzük közös értékeinket, hogy megvédjük a demokráciát”

– írta levelében Von der Leyen.

A terv azonban nem tartalmaz egy sokak által várt elemet, méghozzá a Covid utáni helyreállítási alapban „ragadt” 93 milliárd eurónyi hitelkeret átirányítását védelmi célokra, valamint az európai stabilitási mechanizmus forrásainak egy részének hasonló átirányítását sem. Ezzel kapcsolatban a Régiók Európai Bizottságának frissen megválasztott magyar elnöke, Tüttő Kata is megszólalt, aki szerint a kohéziós források átirányítása „katasztrofális hiba lenne”. Tüttő ugyan elismerte, hogy szükség van a védelmi erőfeszítések növelésére, de mint elmondta:

„Európának mindkettőre szüksége van. A kohézió gyengítése gyengíti Európa képességét arra, hogy régióit erősnek és ellenállónak tartsa meg a növekvő instabilitás korában.”

Von der Leyen levelében egyelőre annyi szerepel, hogy növelni kell a védelmi célokhoz kapcsolódó beruházások szerepét a közös uniós költségvetésben, lazítani kell a védelmi ipar szereplőinek költségvetési támogatását korlátozó szabályokon, illetve mozgósítani kell a magánszektor erőforrásait is a védelmi célok elérésének érdekében.

A tervről az uniós vezetők a csütörtökön kezdődő rendkívüli csúcstalálkozón fognak tárgyalni. Ettől nyilván nem függetlenül Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Párizsba utazik Emmanuel Macron francia elnök meghívására, aki biztosan megpróbálja puhítani a magyar kormányfő álláspontját Ukrajna uniós támogatása ügyében. Orbán Viktor a vasárnapi, az Ukrajna melletti további kiállást hirdető, és a „Hajlandók koalíciójának” létrejöttével zárult londoni csúcs után meglehetősen elítélően nyilatkozott:

„Londonban az európai vezetők úgy döntöttek, hogy nem békére, hanem háborúra van szükség. Úgy döntöttek, hogy Ukrajnának folytatnia kell a háborút.
Ez rossz, hibás és veszélyes. Magyarország marad a béke pártján!”

– írta Facebook-oldalán hétfőn.

A magyar kormányfő feltehetően számíthat Robert Fico szlovák miniszterelnökre is az Ukrajnának nyújtandó támogatások megtorpedózásában, Fico ugyanis vasárnap bejelentette, országa minden ilyen támogatást megszüntet.

Kérdés, a védelmi költésekre felvehető kedvező hitelek, illetve a költségvetési szabályok lazítása elég lehet-e ahhoz, hogy megédesítse Orbán, Fico, és esetleges más, vonakodó uniós vezetők számára a pirulát.

Csepp a tengerben?

Összességében ez a 150 milliárd euró sem olyan nagy összeg, mint amennyire első hallásra hangzik. Egy számítás szerint például csak Magyarországnak 2038-ig 54 ezer milliárd forintos pluszkiadást jelentene, ha Donald Trump kívánalmainak megfelelően 5 százalékra emelné a védelmi kiadások arányát a GDP-hez viszonyítva, de már idén is 2,6 ezer milliárdot kellene a már betervezett védelmi kiadásokon felül költeni.

Európai szinten pedig felfoghatatlan összegeket jelentene mindez, hiszen jelenleg még a GDP két – a NATO által most előírt – százalékát sem költik átlagosan a tagállamok védelmi célokra. Ha az EU teljes GDP-jét 17 trillió (azaz milliárdszor millárd) euróra becsüljük, az átlagos védelmi kiadásokat pedig 2 százalékra, akkor számmal kiírva ennyi euró mínuszban van most az unió az 5 százalékhoz viszonyítva: 5 100 000 000 000 000 000. De ha csak azt nézzük, hogy az Egyesült Államok csak idén nagyjából 883 milliárd eurót tervez költeni védelmi célokra, a 150 milliárd euró onnan nézve sem tűnik hatalmas összegnek.

De első lépésnek talán megteszi – ha egyáltalán átmegy a tervezet a csütörtöki csúcstalálkozón, és utána a megvalósítás is gyors ütemben halad majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG