5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Radikális lépésekre van szükség Ursula von der Leyen szerint Európa és a demokrácia védelmében. A terv azonban nem annyira radikális, és máris ellenállásba ütközik. És Magyarországról sem csak Orbán Viktor tanúsít ellenállást.

Az Európai Bizottság elnöke bemutatta a tervét, amely az utóbbi napok a nyugati szövetségi rendszer eresztékeit próbára tevő forgószelére – a magyar miniszterelnök szavajárása szerint „Trump-tornádóra” – válaszként és Ukrajna támogatásának fenntartására irányul.

A REARM Europe terv a Covid utáni helyreállítási programhoz hasonlóan közös uniós forrásokat biztosítana, de ezúttal az európai védelmi képességek gyors növelésére. A bizottsági elnök egy uniós vezetőknek küldött levélben, illetve egy keddi beszédben mutatta be a részleteket. A cél érdekében Von der Leyen 150 milliárd eurós (jelen árfolyamon közel 60 ezer milliárd forintos) hitelprogramot indítana: a pénzt a piacról vennék fel a közös uniós költségvetés terhére, majd kedvező feltételekkel bíró hitelként osztanák szét a tagállamok között.

A hitelekből a tagállamok tüzérségi eszközöket, rakétákat, lőszert, drónokat és drónvédelmi eszközöket vásárolhatnának, és lehetővé tenné a kormányoknak azt is, hogy katonai eszközöket küldjenek Ukrajnába – adott esetben pótolva a kieső amerikai támogatás egy jelentősebb részét is.

Felnőni a pillanathoz és előre menekülni

A terv másik eleme az, hogy lazítanák az uniós tagállamokra vonatkozó költségvetési szabályokat, és a védelmi kiadásokat kivennék abból a körből, amely alapján az unió büntetéseket szab ki a túlköltekező államokra. A „menekülési” kivételt abban az esetben lehet a jelenlegi szabályok szerint aktiválni, amennyiben „a tagállam hatókörén kívül eső különleges körülmények lépnek fel, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a pénzügyi helyzetre”. A bizottsági elnök egyelőre nem részletezte, most hogyan módosítanák a szabályozást, erről feltehetően az uniós pénzügyminiszterek jövő hét hétfőre és keddre tervezett ülésén születhetne döntés.

„Két lehetséges út áll előttünk. Az első az, hogy átküzdjük magunkat a jelen időszakon menedszeri hozzáállással – apró és fokozatos válaszokat adva az ukrajnai fronton és máshol kialakult helyzetre. A másik az, hogy felnövünk a pillanathoz. Mobilizáljuk Európa hatalmas erőforrásait. Felidézzük közös értékeinket, hogy megvédjük a demokráciát”

– írta levelében Von der Leyen.

A terv azonban nem tartalmaz egy sokak által várt elemet, méghozzá a Covid utáni helyreállítási alapban „ragadt” 93 milliárd eurónyi hitelkeret átirányítását védelmi célokra, valamint az európai stabilitási mechanizmus forrásainak egy részének hasonló átirányítását sem. Ezzel kapcsolatban a Régiók Európai Bizottságának frissen megválasztott magyar elnöke, Tüttő Kata is megszólalt, aki szerint a kohéziós források átirányítása „katasztrofális hiba lenne”. Tüttő ugyan elismerte, hogy szükség van a védelmi erőfeszítések növelésére, de mint elmondta:

„Európának mindkettőre szüksége van. A kohézió gyengítése gyengíti Európa képességét arra, hogy régióit erősnek és ellenállónak tartsa meg a növekvő instabilitás korában.”

Von der Leyen levelében egyelőre annyi szerepel, hogy növelni kell a védelmi célokhoz kapcsolódó beruházások szerepét a közös uniós költségvetésben, lazítani kell a védelmi ipar szereplőinek költségvetési támogatását korlátozó szabályokon, illetve mozgósítani kell a magánszektor erőforrásait is a védelmi célok elérésének érdekében.

A tervről az uniós vezetők a csütörtökön kezdődő rendkívüli csúcstalálkozón fognak tárgyalni. Ettől nyilván nem függetlenül Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Párizsba utazik Emmanuel Macron francia elnök meghívására, aki biztosan megpróbálja puhítani a magyar kormányfő álláspontját Ukrajna uniós támogatása ügyében. Orbán Viktor a vasárnapi, az Ukrajna melletti további kiállást hirdető, és a „Hajlandók koalíciójának” létrejöttével zárult londoni csúcs után meglehetősen elítélően nyilatkozott:

„Londonban az európai vezetők úgy döntöttek, hogy nem békére, hanem háborúra van szükség. Úgy döntöttek, hogy Ukrajnának folytatnia kell a háborút.
Ez rossz, hibás és veszélyes. Magyarország marad a béke pártján!”

– írta Facebook-oldalán hétfőn.

A magyar kormányfő feltehetően számíthat Robert Fico szlovák miniszterelnökre is az Ukrajnának nyújtandó támogatások megtorpedózásában, Fico ugyanis vasárnap bejelentette, országa minden ilyen támogatást megszüntet.

Kérdés, a védelmi költésekre felvehető kedvező hitelek, illetve a költségvetési szabályok lazítása elég lehet-e ahhoz, hogy megédesítse Orbán, Fico, és esetleges más, vonakodó uniós vezetők számára a pirulát.

Csepp a tengerben?

Összességében ez a 150 milliárd euró sem olyan nagy összeg, mint amennyire első hallásra hangzik. Egy számítás szerint például csak Magyarországnak 2038-ig 54 ezer milliárd forintos pluszkiadást jelentene, ha Donald Trump kívánalmainak megfelelően 5 százalékra emelné a védelmi kiadások arányát a GDP-hez viszonyítva, de már idén is 2,6 ezer milliárdot kellene a már betervezett védelmi kiadásokon felül költeni.

Európai szinten pedig felfoghatatlan összegeket jelentene mindez, hiszen jelenleg még a GDP két – a NATO által most előírt – százalékát sem költik átlagosan a tagállamok védelmi célokra. Ha az EU teljes GDP-jét 17 trillió (azaz milliárdszor millárd) euróra becsüljük, az átlagos védelmi kiadásokat pedig 2 százalékra, akkor számmal kiírva ennyi euró mínuszban van most az unió az 5 százalékhoz viszonyítva: 5 100 000 000 000 000 000. De ha csak azt nézzük, hogy az Egyesült Államok csak idén nagyjából 883 milliárd eurót tervez költeni védelmi célokra, a 150 milliárd euró onnan nézve sem tűnik hatalmas összegnek.

De első lépésnek talán megteszi – ha egyáltalán átmegy a tervezet a csütörtöki csúcstalálkozón, és utána a megvalósítás is gyors ütemben halad majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG