6p

Két országot is megelőzött Magyarország novemberben az európai országok közül az inflációs rangsorban. Mivel azonban a duó egyike sem tagja az Európai Uniónak (EU) – se Izland, se Szerbia –, ez egyúttal azt is jelenti, hogy hiába volt a januári 25,7 százalékkal szemben novemberben már csak 7,9 százalék a hazai éves fogyasztóiár-index, az a 27 tagot számláló EU-ban még mindig a legmagasabb. A részletekre és további érdekességekre is fény derül a Klasszis Média Lapcsoport által havonta elkészített, legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.

Orbán Viktor immár több mint tizenhárom és fél éve tartó regnálása alatt már hozzászokhattunk ahhoz, hogy aktuális kormánya még a kedvezőtlen eredményeket is kedvezőként, a negatívumokat is pozitívumként tálalja a hazai közvéleménynek. Emlékezzünk csak a fideszes Dancsó József 2012-es elhíresült mondására, miszerint a negatív növekedés is növekedés – így is lehetett ő később, 2014-2017 között a Magyar Államkincstár elnöke.

Előbb november elején, aztán tíz napja viszont már tényleg olyan adatok jöttek, amelyek első ránézésre valóban okot adhattak a sikerpropagandára. A januárban még több mint negyedszázada nem látott magasságba, 25,7 százalékra ugrott éves infláció ugyanis októberben egy számjegyű lett (noha nem kizárt, a 9,9 százalékos adat csak a Központi Statisztikai Hivatal módszertani változtatásának köszönhető). Novemberben pedig már 7,9 százalék.

Szokás szerint körbenéztünk, hogy ez az érték kontinensünkön milyennek is számít.

Nos, kezdjük a jó hírrel. Két olyan országra is bukkantunk, amelyek éves fogyasztóiár-indexe októberben még alacsonyabb, novemberben azonban már magasabb lett a miénknél – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Izlandról és Szerbiáról van szó, amelyek egyaránt 8 százalékos pénzromlásról számoltak be. S mivel Törökországot már eddig is magunk mögött tudhattuk – e pozíció megváltozására novemberben szinte nulla volt az esély, s nem is történt elmozdulás –, ez azt jelenti, hogy az európai inflációk összevetésében Magyarország lecsúszott a képzeletbeli dobogóról. Onnan azért csak a negyedik helyre, mert a többieknél kivétel nélkül még a mi 7,9 százalékosunkénál is alacsonyabb lett a fogyasztóiár-index a múlt hónapban.

Ez azért rossz hír, mert a nálunk magasabb pénzromlással küzdő trió egyike sem tagja az Európai Uniónak, vagyis annak 27 tagállama közül novemberben továbbra is nálunk a legmagasabb az infláció. Bár ezúttal nincs olyan EU-s ország, ahol mínusz lett volna a fogyasztóiár-index, mint volt októberben Hollandiában, azért a novemberben legalacsonyabb inflációt kimutatott Dánia 0,6 százaléka is megsüvegelendő. De az annál csak árnyalatnyival magasabb számmal (egyaránt 0,76 százalékkal) előrukkolt Belgium és Olaszország lakói se panaszkodhatnak.

Szűkebb pátriánkban, azaz a közép- és kelet-európai régió számunkra fő viszonyítási pontoknak számító államai között Horvátország lett a „király” a maga 4,7 százalékával, ami a déli szomszédainknál az idén turistáskodott magyarok tapasztalatai alapján némileg meglepőnek tűnik.

A többiek közül

  • Szlovéniában 4,9,
  • Bulgáriában 5,4,
  • Szlovákiában 6,26,
  • Lengyelországban 6,5,
  • Romániában 6,72,
  • Csehországban 7,3

százalék volt az éves infláció novemberben.

Amiből egyúttal az is következik, hogy a háborúskodó felek egyikének a pénze se romlott az elmúlt egy évben annyira, mint a mienk: Ukrajna 5,1, Oroszország 7,5 százalékos múlt havi éves fogyasztóiár-indexről számolt be.

De nem érdemes tovább ragozni, újabb és újabb megközelítésekben rámutatni, milyen magas még mindig az idehaza már szinte pezsgőbontással ünnepelt infláció.

Orbán Viktor csak viszonylag lehet elégedett. Fotó: Facebook
Orbán Viktor csak viszonylag lehet elégedett. Fotó: Facebook

Azzal azonban foglalkozni kell, hogy azért máshol sem már csak lefelé vezet az út. A novemberi adatait cikkünk megjelenéséig közzétett 40 országból többen volt magasabb az éves infláció az előző havinál, mint egy hónapja: kilencben, szemben az egy hónappal korábbi öttel, míg egyben stagnált (októberben háromban).

A legjobban az egy hónappal korábban még eminens – mostani cikkünkben is már említett – Hollandiában romlott októberről novemberre az inflációs ráta, 2 százalékponttal, az őt ebben az összevetésben követő Fehéroroszországban 1,87-tel, Norvégiában és Oroszországban meg 0,8-0,8-cal.

De ami ennél lényegesebb, körképünk fennállása óta először fordul elő, hogy valamiben Magyarország az első – pozitív értelemben! Nevezetesen, Szlovéniával holtversenyben nálunk csökkent egy hónap alatt a legnagyobb mértékben, 2-2 százalékponttal az éves fogyasztóiár-index, megelőzve Ciprust (-1,76 százalékpont) és Finnországot (-1,60 százalékpont).

Annak ellenére, hogy novemberben több ország inflációs pozíciója romlott, mint októberben, hosszú idő után most először fedezhettünk fel ilyen kevés monetáris politikai mozgást. Mindössze öt jegybank változtatott a fő antiinflációs eszközének számító alapkamatán. Közülük hárman emeltek, Törökország 5, Albánia 0,25, Bulgária pedig 0,11 százalékponttal. Albánia és Törökország esetében ez érthető, hiszen azon országok közé tartoznak, amelyekben novemberben magasabb lett a pénzromlás az októberinél. Bulgária azonban 0,4 százalékpontos lassulás mellett szigorított.

Alapkamatán mindössze két ország jegybankja vágott: a bosnyák 0,35, míg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 0,75 százalékpontnyit. Ám utóbbi így is a negyedik legmagasabb a török, az orosz és az ukrán irányadó ráta után.

Mindenesetre annak köszönhetően, hogy nálunk az infláció jobban csökkent, mint az MNB-alapkamat, a szokás szerint inkább csak tájékoztató jellegűnek, mintsem valós tartalommal bírónak tekintett összevetésben is előkelő helyre masírozott Magyarország. Méghozzá az úgynevezett visszatekintő reálkamatok vonatkozásában, vagyis abban, hogyan viszonyul az elmúlt tizenkét havi inflációhoz a jegybanki alapkamat. Nos, ebben sikerült a 40 ország közül a hatodik legmagasabb számot (3,6 százalék) produkálnunk. Érdekes, hogy e rangsor élén az ukránok és az oroszok állnak. 

Más kérdés, hogy egy megtakarító számára igazából az az érdekes, hogy a most bankba tett, illetve befektetett pénze után fél vagy egy évvel elért kamat/hozam idején mennyi lesz majd az infláció. Ez mutatja meg ugyanis, hogy sikerült-e a pénze értékét megőrizni, esetleg még növelni is.

A Privátbankár Európai Inflációs Körkép korábbi cikkeit itt olvashatják.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG