![]() |
Georg Milbradt |
Milbradt az M1 Ma reggel című műsorában dícsérte a gazdaságpolitikát, ami nem meglepő, hiszen 2013 májusa óta Orbán Viktor gazdasági tanácsadója.
Tetszik a befektetőknek, hogy fizettünk az IMF-nek?
A szakértő szerint Magyarország az európai államoktól eltérően úgy kezelte a válságot, hogy a problémákat külső segítség nélkül igyekezett megoldani, minél hamarabb visszafizetve a nemzetközi segélyeket, vállalva a saját felelősséget. Ez bizalmat teremt Magyarországgal szemben - mondta.
Magyarország egyébként tavaly augusztusban törlesztette az IMF felé fennálló tartozását. A hitelt hitelből törlesztettük: a forrás a februári eleji dollárkötvény-aukcióból és a Prémium Euro Magyar Államkötvényből befolyt összegből állt össze.
A magyar gazdaság pozitív folyamatai közül kiemelte, hogy nő a versenyképesség, jelentős az exporttöbblet, ami segíti a külső adósság csökkentését. Az ország növekvő pályára lépett, ez már 2013-ban is megjelent, és az elkövetkező években még inkább megmutatkozik majd. Magyarország 3 százalék alá csökkentette az államháztartás hiányát, ebből a szempontból Magyarország most kivétel, pedig ennek kellene lennie a fő szabálynak Európában - tette hozzá.
A szakember véleményéhez érdemes azért azt is hozzátenni: hiába sikertörténet a költségvetési hiány lefaragása, rendkívül káros, hogy a korábbi évek pazarló gazdaságpolitikája miatt éppen egy jelentős válságban kényszerült erre az ország. Korábbi elemzésünk >>
Még jó, hogy nincs eurónk
Mikor lesz? Ha ilyen jók a magyar számok, miért nem vezetjük be az eurót? - kérdezték nemrég Varga Mihálytól. Részletek >> |
A tanácsadó szerint Magyarország, miként más visegrádi ország is, például Lengyelország és Csehország ki tudja használni, hogy egyelőre nem kellett alkalmazkodnia az eurózónához, hiszen láthatóan sok ország számára az eurózóna hátrány is lehetett. "Magyarország jól tette, hogy elhalasztotta az eurózónába való belépését, és ha 2020 után valamikor bevezetik az eurót, akkor az jó lesz, de most nem" - fogalmazott Georg Milbradt. (Az igazsághoz azért hozzátartozik: Magyarország nem "elhalasztotta" az eurózónába való belépést, hanem soha nem is teljesítette a szükséges ún. Maastrichti kritériumokat.)
Tegnap Varga Mihállyal beszéltek
Hétfőn a német és a magyar gazdaság uniós gazdaságpolitikájáról tárgyalt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és Georg Milbradt; többek között azt vitatták meg, hogy a tavaly életre hívott európai bankunió hogyan befolyásolja majd az európai, köztük a magyar gazdasági folyamatokat, elképzeléseket.