A tavalyi makroszempontból nem volt szerencsés év. A járvány utáni kilábalásból lett energiakrízis, és jött a háború, amiből az infláció lett a fő történet – mondta egy pénteki háttérbeszélgetésen Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központjának vezetője. Globálisan most azt lehet látni, hogy blokkosodik a világ, ez tartósan velünk marad, ami kereskedelmi és inflációs sokkok forrása lehet a geopolitikában.
A piaci szereplők jelenleg az Európai Központi Banktól 6, a Federal Reserve részéről 7 kamatvágást várnak 2024-re. Tardos szerint ezzel túlszaladt a piac a monetáris lazítási várakozásokkal.
Túlszaladás itthon is
A piaci árazás a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) 4 százalék környékére teszi a 2024 végi alapkamatot, az OTP szerint ez is túl optimista becslés. Az MNB az aktuális iránymutatása értelmében 6-7 százalékra lő, onnét nem gondolja a bank, hogy nagyot lehetne csökkenteni, a mérséklési ciklus végét 5,5 százalékra becslik.
Tardos szerint a Monetáris Tanács akár egyben is vághatna nagyot, azonban az eddigi iránymutatás alapján inkább a fokozatos kamatcsökkentés mellett köteleződött el az MNB döntéshozó testülete.
Mint azt kérdésünkre Tardos elmondta, az MNB számára nem nagyon látszik mozgástér új eszközöket bevezetni. A nem konvencionális eszközök megnövelik a mérleget, ez drága, ettől veszteséges jelenleg is a jegybank.
Viszont közben a gazdaságban számos egyre kedvezőbb folyamat mutatkozik. A külső egyensúly teljesen rendbejött, 2 százalékos többlete van a gazdaságnak, ez támaszt ad a forintnak is, emiatt stabil forintárfolyammal számol az OTP, nagyjából 390 környékén az euróval szemben.
Miközben tavaly érezhető recesszió volt, akár 1 százalékot meghaladó visszaeséssel, most reálszinten javulnak a számok, növekedhet a fogyasztás. Ez lesz a fő hajtóerő, az OTP 2-2,5 százalékos GDP-növekedést vár 2024-től.
Fő a változatosság
Sándor Dávid, az OTP Global Markets vezető befektetési stratégája szerint befektetői szempontól viszont nagyon szerencsés volt 2023, noha egyáltalán nem úgy indult az év. A chatGPT pozitívra fordította a recessziós várakozásokat, a mesterséges intelligencia rohamos terjedése kifejezetten felerősítette a technológiai cégekbe vetett befektetői bizalmat.
Stratégiájában az OTP elsősorban a kötvényeket ajánlja a portfóliókba, kisebb hányadban a részvényeket. Sándor szerint most kifejezetten vonzók a térségünk eszközei.
Részvények terén az OTP a defenzív papírok között a gyógyszeripariakban épít kitettséget, valamilyen szinten pedig az iparban.
A fejlődő piaci eszközöket a bank a jelen helyzetben eleve túlsúlyozásra ajánlja, legyen szó Kínáról, vagy Brazíliáról.
Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking vezetője elmondta, hogy most már a legnagyobb szinten 300 millió és nem 100 millió forint a belépési szint a privátbankban. Elmondása szerint az OTP a privátbanki szegmensében az ügyfélvisszajelzések alapján már elérte a nyugati színvonalat, ehhez is igazítják a vagyonosabb ügyfélkörnek szánt befektetési tanácsadásukat.