6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Volodimir Zelenszkij négy évvel ezelőtt részben azzal az ígérettel nyert választást, hogy felszámolja a korrupciót. Ezt az ukránok mellett a Nyugat is elvárja tőle, amely nem szeretné feneketlen kútba önteni a pénzét. Az ukrán hatóságok a Legfelsőbb Bíróság elnökét a közelmúltban rács mögé juttatták, egyes milliárdosok és politikusok ugyanakkor egyelőre megússzák a szigort.

Százdolláros bankjegykötegek szépen sorba rakva egy tetszetős kanapén – ez látszik azon a fotón, amely még május közepén készült Vszevolod Knyazjev, az ukrán Legfelsőbb Bíróság elnökének otthonában.

Nagyhalat fogtak

Knyazjev az elmúlt idők legnagyobb, 2,7 millió dolláros megvesztegetési botrányának egyik fő gyanúsítottja.

Az ukrán Nemzeti Antikorrupciós Iroda szerint rajtakapták, ahogy átvesz mintegy 450 ezer dollárt, ami „az illegális juttatások második részlete” volt.

A bírót letartóztatták és elbocsátották állásából, a nyomozás jelenleg is folyik.

„Ez hatalmas ügy. Nem arról van szó, hogy egy közönséges bírót megvesztegettek egy helyi bíróságon – itt a rendszer csúcsán álló bíróról van szó” – érzékeltette a történtek jelentőségét Tatjana Sevcsuk, az Antikorrupciós Akcióközpont nevű kijevi szervezet ügyvédje a Washington Postnak.

Vszevolod Knyazjev a rendszer csúcsán volt. Fotó: Facebook/Vszevolod Knyazjev
Vszevolod Knyazjev a rendszer csúcsán volt. Fotó: Facebook/Vszevolod Knyazjev

Miközben az ukrán hadsereg az orosz haderővel szemben lendült ellentámadásba, addig az ukrán bűnüldöző szervek a korrupció ellen indítottak a hadjáratot, és ennek szintén nagyon nagy tétje van az ország jövője szempontjából az amerikai lap szerint.

Fekete lyukak

Ukrajna ugyanis nem csak a fegyverszállítmányokra, hanem a gazdasági támogatásra is rá van utalva, a Nyugat pedig érthető módon azt szeretné, ha támogatásaik célt érnének, és nem tűnnének el „egy fekete lyukban”.

A kérdés már csak azért is aktuális, mert a héten Londonban rendezik meg Ukrajna külföldi donorjainak a konferenciáját, amelynek témája az ország háború utáni újjáépítése lesz.

Egyes becslések szerint ennek költsége óriási, elérheti az ezermilliárd dollárt – azaz nagyon nem mindegy, hogy mennyire hisznek a potenciális támogatók az ukrán korrupcióellenes lépésekben.

Sőt, részben ennek sikerétől függ az EU-csatlakozási álmok beteljesülése, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök politikai jövője is. Zelenszkij négy évvel ezelőtt ugyanis részben azzal az ígérettel nyerte meg a választást, hogy megtisztítja a közéletet és felszámolja a korrupciót.

Az ukránok, akiktől óriási áldozatokat követel a háború, pedig elvárják ennek betartását: ma már abszolút nem tolerálják a korrupciót közvéleménykutatások szerint.

Az ukrán elnök újságírói kérdésre mindenesetre reménykeltőnek nevezte a legfelsőbb bíró letartóztatását utalva arra, hogy az egy új korszak kezdete lehet.

Ez „egyébként” a legnagyobb nyomozás azóta, hogy Ukrajna nyolc évvel ezelőtt létrehozott két korrupcióellenes szervezet, a már említett Nemzeti Antikorrupciós Irodát és a Különleges Antikorrupciós Ügyészséget.

A két független szervezet feladata, hogy gyökerestül kiirtsa a korrupciót és a mutyikat, amelyek hagyományosan jellemzőek Ukrajnára. A remények szerint felderíti például azt is, hogy milyen bírói döntéseket befolyásolhatott Knyazjev, valamint a többi korrupcióval vádolt bíró.

A jéghegy csúcsa?

Civil aktivisták szerint ugyanakkor a mostani ügy az igazságszolgáltatás más területeire is kiterjedhet, és így az egész igazságszolgáltatási reform hitelességét megkérdőjelezheti.

„Nyilvánvalóan adódik a kérdés, hogy történtek-e más megvesztegetések is. És persze azt is szeretném tudni, hogy a jelenleg zajló reform nem Knyazjev kompromisszuma-e. Jó lenne, ha a Legfelsőbb Bíróság képes lenne megtisztulni” – mondta egy névtelenséget kérő európai diplomata az amerikai lapnak.

Az ukrán korrupcióellenes szervek szerint ez az ügy egy nagyobb megvesztegetési ügy része. Nyilvánosságra hoztak például olyan felvételeket és üzeneteket, amelyekben Knyazjev állítólag azt taglalja, hogyan juttassák el a kenőpénzt hozzá és más bírókhoz. Szerintük csaknem egymillió dollár készpénzt találtak a legfelsőbb bíró otthonában és irodájában, további félmillió dollárt egy másik, közelebbről meg nem nevezett helyszínen.

A kenőpénz célja állítólag az volt, hogy a Legfelsőbb Bíróság kedvező ítéletet hozzon egy Franciaországban élő ukrán üzletember, Kosztantin Zhevaho holdingtulajdonlási ügyében.

Zhevaho ellen ugyanakkor nem emeltek vádat, Knyazjev pedig tagadja a vádakat. Azt állítja, hogy a pénz barátaié, akik még a háború előtt külföldre távoztak, és rábízták a szóban forgó összeget.

Knyazjev mellett mindenesetre más nagyhalakra is lecsaptak már az ukrán hatóságok. 

Év elején például Zelenszkij hivatalának helyettes vezetője és a védelmi miniszterhelyettes kényszerült távozásra részben amiatt, mert állítólag emelt áron szereztek be ellátmányt az ukrán hadseregnek.

A nyomozások ebben az ügyben is folyamatban vannak.

Az egyik legkorruptabb ország

Más területeken ugyanakkor hiányosságokat mutat a korrupció elleni küzdelem.

A parlamentben, amelyben Zelenszkij pártjának többsége van, megrekedt például az a törvény, amely alapján ismét nyilvánosságra kellene hozni a közfeladatot betöltők vagyoni helyzetét.

Az oligarchaellenes törvény elfogadása után pedig néhány milliárdos kénytelen volt ugyan eladni egyes médiaérdekeltségeit, miközben a háború amúgy is megtépázta vagyonukat és befolyásukat – különösen azokét, akiknek Kelet-Ukrajnában voltak érdekeltségeik –, eközben más milliárdosok birodalma nagyrészt érintetlen maradt a Washington Post szerint.

Megfigyelők arra is felhívták a figyelmet, hogy miközben a korrupcióellenes szervek számos korábbi kormányzati tisztviselő ellen vizsgálódnak, eddig egyetlen esetben sem emeltek vádat vesztegetés vagy hirtelen meggazdagodás miatt.

Az mindenesetre tény, hogy Ukrajna – tesszük hozzá – hagyományosan az egyik legkorruptabb országnak számít Európában.

A Transparency International 2022-es rangsorában a 116. helyen áll 180 ország közül – holtversenyben többek között Algériával, Mongóliával és Zambiával.

Ennél rosszabb helyen csak egy európai állam van: Oroszország.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
Makro / Külgazdaság Csalóka számok a turizmusban: csak a tavalyi padlónál jobb a helyzet
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:41
A vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30 százalékkal nőtt 2023 márciusához képest.
Makro / Külgazdaság Kulcsjátékos fogta vissza Magyarországot
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:30
Bár bővült a magyar gazdaság, az ipar teljesítménye rosszul alakult. 
Makro / Külgazdaság Hoppá! Hirtelen olcsóbb lett az üzemanyag a Mol-kutakon
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 07:49
Jelentősen csökkentette az árakat a Mol a saját töltőállomásain. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG