Ahogy arról korábban már írtunk, négy hónappal a volt orosz titkosügynök és lánya megmérgezése után a tetthelytől nem messze egy férfit és egy nőt találtak kritikus állapotban, először kábítószer túladagolásra, majd mérgezésre utaló jelekkel. A Scotland Yard jelentése szerint novicsok típusú katonai idegméreg-hatóanyag okozta annak a két brit állampolgárnak a megbetegedését, akiket szombat óta válságos állapotban kezelnek a délnyugat-angliai Salisbury városának kórházában. Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettősügynök és lánya pár hónapja ugyanilyen hatóanyagtól szenvedett súlyos mérgezést.
Szkripal-ügy: az oroszok bele akarnak nézni a britek lapjaiba Nyilvános nyomozást és orosz részvételt akar Moszkva a merénylettel kapcsolatban, a britek azonban ezt elutasítják. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |
A két brit állampolgár - egy 44 éves nő és egy 45 éves férfi - Amesbury városában lévő otthonában lett rosszul szombaton, a helyi hatóságok a nőt Dawn Sturgess-ként, a férfit Charlie Rowley-ként azonosították, mindketten helybéli lakosok.
A rendőrség először szennyezett kábítószer fogyasztására gyanakodtak, a brit védelmi minisztérium Porton Downban működő biológiai és vegyi kutatóintézetének vizsgálata alapján azonban a két brit állampolgár is a novicsok nevű katonai idegméreg-hatóanyagtól betegedett meg. A két brit állampolgár szervezetéből vett mintákat a páciensek tünetei keltette aggályok miatt küldték el a kutatólaboratóriumnak.
Lehet, csak véletlen volt?
A terrorellenes osztály nyomozói most azt vizsgálják, hogy a két brit miként kerülhetett érintkezésbe az idegméreggel – mondta a Scotland Yard terrorelhárítási parancsnoka. Neil Basu hozzátette: egyelőre nem világos, hogy a két britet megmérgező novicsok ugyanabból az "adagból" származik-e, amely Szergej Szkripalt és lányát is megbetegítette, és nincs értesülés, amely arra utalna, hogy a férfit és a nőt célzott támadás érte volna. A BBC nemzetbiztonsági szakértője szerint elképzelhető, hogy a két brit a Szkripalék ellen márciusban használt hatóanyag valahol kidobott, hátrahagyott maradékával került érintkezésbe.
Tiltakoznak az oroszok: üres rágalom a Szkripal-ügy? Moszkva szerint a vádak mögött nem állnak konkrét tények vagy tisztességes nyomozás. Részletek >>> |
Moszkva változatlanul tagadja, hogy bármi köze lenne a volt kém és lánya ügyéhez, London azonban gyilkossági kísérletként kezeli a mérgezést, és az orosz kormányt tartja felelősnek. Ahogy arról korábban már írtunk, az egykori kettős ügynököt és lányát hetekig válságos állapotban kezelték Salisbury kórházában, ugyanott, ahol a most megbetegedett két brit állampolgárt kezelik. Julija Szkripalt áprilisban, apját májusban kiengedték, de hollétükről nem tettek közzé hivatalos információkat.
Folytatódik a Szkripal-ügy?
Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés volt ügynökének ügye március elején robbant ki, amikor a férfit eszméletlenül találták meg Salisbury egyik bevásárlóközpontja előtt egy padon. A férfi tíz éven át dolgozott a brit szolgálatnak, Nyugat-Európában tevékenykedő orosz ügynökök tucatjait leplezte le, és a hivatalos orosz vádak szerint ezért 100 ezer dollárt kapott az MI6-től. Szkripalt végül 2006-ban Oroszországban 13 év fegyházra ítélték, ám 2010-ben, egy orosz-amerikai kémcsere során Nagy-Britanniába távozott, és rejtélyes körülmények között leszállt az Oroszországból Amerikába tartó gépről.
Az ügy miatt sorozatosan utasították ki az orosz diplomatákat számos országból, köztük Magyarországról is. Az Egyesült Királyság már korábban kiutasított 23 diplomatát, később számos ország csatlakozott hozzá. Londonnal való szolidaritásának kifejezésére Magyarország is hazaküldött egy orosz nagykövetet, amit Moszkva a kölcsönösség elve alapján egy magyar diplomata kiutasításával honorált. Erről itt olvashatsz részletesebben >>>
Újabb mérgezés Angliában - mégsem az oroszok a hunyók? London vádja darabjaira esett, ennek ellenére Szkripalék nem érintkezhetnek a sajtóval, a saját családtagjaikkal és az orosz diplomatákkal sem. De ha egy nagy politikai gépezet beindul, akkor nem egyszerű leállítani. Ennek köszönhető, hogy egyelőre "késik" a Chelsea labdarúgóklub oroszországi tulajdonosa, Roman Abramovics lejárt brit befektetői vízumának meghosszabbítása. Tovább >>> |