Fotó: EPA / Pete Marovich |
Donald Trump amerikai elnök helyi idő szerint csütörtökön este telefonon beszélt Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és megerősítette, hogy kormányzata tiszteletben tartja az "egy Kína" elvet. A Fehér Ház közleményben tájékoztatott kettejük telefonbeszélgetéséről. Eszerint hosszú és "rendkívül szívélyes" beszélgetést folytattak, és "Hszi elnök kérésére" Donald Trump megerősítette, hogy egyetért az "egy Kína" - politika tiszteletben tartásával. Ennek alaptétele, hogy az Egyesült Államok nem ismeri el diplomáciailag Tajvan függetlenségét, hanem a szigetet Kína részének tekinti.
A Fehér Ház MTI által idézett közleménye szerint Donald Trump és Hszi Csin-ping egy sor más kérdésben is eszmét cserélt, és meghívták egymást országaikba.
Eddig nem volt ilyen egyértelmű
Jóllehet, megválasztása után Donald Trump telefonon fogadta Hszi gratulációit, de beiktatása óta most először tartott vele megbeszélést. Trump decemberben azt sejtette, hogy esetleg csak akkor támogatja az "egy Kína"-politikát, ha Pekinggel megállapodásra tud jutni a kereskedelmi viták rendezésében.
Trump még hivatalba lépése előtt váratlanul felmelegítette az 1979 óta befagyasztott diplomáciai kapcsolatokat Tajvannal, azonnal óriási tiltakozást kiváltva ezzel a kínai vezetésnél. Trump akkor Tajvanba telefonált, a telefonhívás alatt „elnöknek” szólította a tajvani vezetőt, amellyel gyakorlatilag önálló állami vezetőként ismerte el. Ráadásul „Tajvannak” nevezte az országot, amitől szintén szívszélhűdést kaptak Pekingben.
Jü Sji-kun volt elnök vezetésével ráadásul tajvani biztonsági vezetők és törvényhozók egész delegációja vett részt az elnöki beiktatáson. A mostani megbeszélés előtt mindenesetre az amerikai elnök óvatosabb volt, és a Fehér Házban konzultált Rex Tillerson külügyminiszterrel, mielőtt ajtóstul rontott volna a házba.
Mindeközben ott lóg a levegőben minden idők egyik legnagyobb kereskedelmi háborújának az esélye is - londoni pénzügyi elemzők szerint jelenleg mindenesetre valószínűtlen, hogy Donald Trump bevezetné az elnökválasztási kampányában kilátásba helyezett, mindenre kiterjedő 45 százalékos büntetővámot a kínai importra, mivel ennek súlyos visszaható következményei lennének az amerikai gazdaságra is - de az elmúlt hetek alapján senki sem mer kizárni semmit sem, vagy épp az ellenkezőjét.
Na és volt valami meghökkentő?
Hivatalba lépése óta Trump telefonos konzultációs turnét tart, a világ más vezetőit hívja fel sorra. Az elnök legbelső köreiből pedig folyamatosan szivárognak a nem nyilvánosság elé szánt jelenetekről szóló hírek. Kiderült például, hogy Trump annyira kiborult, amikor meghallotta, hogy egy egyezmény miatt menekülteket kell befogadnia Ausztráliából, hogy rácsapta a telefont az ausztrál miniszterelnökre - akinek országa egyébként fontos és régi katonai és diplomáciai szövetségese az USA-nak.
A Vlagyimir Putyinnal folytatott beszélgetés egy pontján pedig - amikor a nukleáris leszerelésről szóló START egyezmény került szóba - pillanatnyi időt kért, hogy megkérdezhesse tanácsadóit, miről is van szó.