5p

Az USA számára az AUKUS csak egy azon számos szövetség közül, amelyek a pekingi rezsimet - valamint moszkvai és teheráni tekintélyelvű partnereit - feltartóztatják. Ausztrál biztonsági szakértők szerint az országnak három éven belül fel kell készülnie a Kína elleni háborúra és szükség van nukleáris fegyverek állomásoztatására Észak-Ausztráliában. Káncz Csaba jegyzete.

A múlt század sorsdöntő éveiben az angolszász országok rendszeresen összefogtak. Ez ismét így van, az ukrajnai orosz háború kapcsán és az egyre ellenségesebb Kínával szemben is. Ez a régi barátság most globális tengelyt épít, amely az Atlanti-óceán északi részétől a Csendes-óceánig húzódik.

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök és Rishi Sunak brit miniszterelnök (b-j) a három ország alkotta Aukus védelmi partnerség csúcstalálkozója alkalmából a kaliforniai San Diego Point Miramar haditengerészeti támaszponton tartott sajtótájékoztatón Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök és Rishi Sunak brit miniszterelnök (b-j) a három ország alkotta Aukus védelmi partnerség csúcstalálkozója alkalmából a kaliforniai San Diego Point Miramar haditengerészeti támaszponton tartott sajtótájékoztatón Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent

Ausztrália új szerepkörben

Egy amerikai atom-tengeralattjáróval a háttérben Joe Biden amerikai elnök, Risi Sunak brit miniszterelnök és ausztrál kollégája, Anthony Albanese hétfőn San Diegóban mutatta be a 2021 szeptemberében alapított AUKUS katonai szövetségük első fegyverkezési programját. Ennek eredményeképpen az Egyesült Államok és Nagy-Britannia segítségével Ausztrália mintegy húsz éven belül képes lesz saját atomtengeralattjárókat építeni és üzemeltetni.

A technológiatranszfer nagy bizalmat igényel

Ausztrália Nagy-Britannia után csak a második ország, amellyel az USA megosztja atommeghajtású tengeralattjáró-technológiáját. Ez egyrészt mutatja, hogy Washington mennyit vár ettől a szövetségtől, másrészt, hogy milyen nagy a bizalom Canberra irányába.

Megvan az oka annak, hogy nem mindenkinek van atomtengeralattjárója, magyarázta Biden:

"A nukleáris meghajtás rendkívül bonyolult technológia, amely évekig tartó képzést igényel."

Valóban, az ausztrál személyzetet már ebben az évben amerikai hajókon oktatják. A cél az, hogy a projektet a lehető leggyorsabb ütemben valósítsák meg.

Eközben Peking azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy az AUKUS-megállapodással megsértette az atomsorompó-szerződést, mivel "atomfegyverhez való anyagot" szállítana Canberrába. A kínai kritikák csillapítása érdekében Biden hétfői beszédében többször is hangsúlyozta, hogy az ausztrál tengeralattjárók csak atommeghajtásúak lesznek, és semmiképpen nem lesznek atomfegyverek.

Ausztrália szintén nem állít elő saját üzemanyagot a hajók meghajtására. Az USA szállítja az uránt, de Ausztráliának magának kell ártalmatlanítania a nukleáris hulladékot.

Az USA számára az AUKUS csak egy azon számos szövetség közül, amelyek a pekingi rezsimet - valamint moszkvai és teheráni tekintélyelvű partnereit - feltartóztatják. Az indo-csendes-óceáni térségben Washington Biden vezetésével megerősítette a katonai partnerséget Japánnal és a Fülöp-szigetekkel is.

Az úgynevezett QUAD-ban az USA Indiát, valamint Ausztráliát és Japánt próbálja integrálni, hogy ezzel ellensúlyt teremtsen Kínával szemben. Biden nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan hétfőn kijelentette: "Joe Biden számára a "béke Amerika és szövetségesei erején keresztül" valósul meg.

Háborút vizionál a szigetország

Az ausztrál sajtó ünnepel, szerintük az ország többé nem lesz „középrendű hatalom”. Ahogy a Sydney Morning Herald egyik kommentátora fogalmaz: csak olyan országok hajtanak végre ilyen felvásárlást, amelyek „hatalmat vetítenek ki” messze „a partjaikon túlra”.

Ugyanez a kommentátor megjegyzi:

„A nukleáris meghajtású tengeralattjárók lehetővé teszik az Ausztrál Haditengerészet számára, hogy elérje a Dél-kínai-tengert és a Kelet-kínai-tengert. És miért akarnánk ezt megtenni? Albanese ezt nem mondja ki egyértelműen, de az alapvető ok az, hogy fontos szerepet játszhatnak egy lehetséges háborúban Ausztrália legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával.”

Ennek a stratégiának a következményeit a múlt héten a Sydney Morning Herald és az Age, Ausztrália két legnagyobb lapjában megjelent „Vörös riasztás” nevű sorozat tette nyilvánvalóvá. Eszerint Ausztráliának három éven belül fel kell készülnie a Kína elleni háborúra. Szükség van nukleáris fegyverek állomásoztatására Észak-Ausztráliában, és felkészülni a tömeges katonai besorozásra, valamint az egész ország háborús alapokra helyezésére.

Peking nagyon dühös

Kínában a napokban lezárult a névleg a törvényhozás szerepét betöltő Országos Népi Gyűlés éves ülése, ahol Hszi Csin-ping elnök és pártfőtitkár kijelentette: az USA vezette nyugati országok Kína teljes körű feltartóztatására, körbezárására és elnyomására törekednek, ami példátlanul súlyos kihívást jelent az ország fejlődésére nézve.

Peking haragját táplálják azok a közelmúltbeli jelentések is, amelyek szerint az amerikai haditengerészet teljes körű szolgáltatást nyújtó tengeralattjáró-központot tervez Ausztráliában, amely a tengeralattjárók ázsiai és csendes-óceáni térségében történő telepítésének fő bázisa lehet. A Defense News a múlt héten közölte:

"Az amerikai haditengerészet egy tengeralattjáró-központot képzel el Ausztráliában, ahonnan a szolgálat felügyelheti az ázsiai-csendes-óceáni térségben folyó tenger alatti tevékenységek teljes körét, a hajógyártástól a javításon át a küldetésekig."

A kínai kommunista párt szócsöve eközben gúnyosan kineveti az ausztrál kormányzatot: „Az AUKUS-megállapodás valójában az USA nagy trükkje Ausztráliával kapcsolatban. Ez egyenértékű azzal, mintha felkérnénk Ausztráliát, hogy építsen nukleáris tengeralattjáró-bázist saját tengeralattjáróinak gyártására, de ami még fontosabb, az USA és Nagy-Britannia nukleáris tengeralattjáróinak karbantartására és biztosítására – és a több száz milliárd dolláros számlát magának Ausztráliának kell fizetnie.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Itt az első meglepetés: Donald Trump kérdőre vonhatja Elon Muskot
Mester Nándor | 2025. január 2. 05:42
Sok millió amerikai várja az új adminisztrációtól a lakhatási válság enyhítését. Az építésgazdaságban érintett rengeteg cég szakmai szervezetei már hetek óta erősen lobbiznak azért, hogy legyen egy komplex állami csomag, ami az egész ingatlanszektort, tehát a kereskedelmi ingatlanokét is fellendítheti. De előtte ki kell rúgni sok állami alkalmazottat, ami Elon Musk feladata is.
Makro / Külgazdaság Választhatnak a németek, hogyan mondanak búcsút legendásan jó életszínvonaluknak
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:14
Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 12:38
Zelenszkij a harcmezőn és a tárgyalóasztalnál is harcolni kíván 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Mit választhat most Ukrajna? Egyértelmű válasz érkezett
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 08:13
Az ukrán katonák elfáradtak a lassan három éve tartó háborúban, de inkább választják a további harcot, ha az alternatíva egy olyan tűzszünet, amely után néhány év múlva újrakezdődne a háború.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG