A gazdaság élénkítése céljából a kínai központi bank 25 bázisponttal 5,35 százalékra csökkentette az alapkamatot vasárnaptól – jelentette be a jegybank szombaton. Ezzel egy időben az egyéves betéti kamatot ugyancsak 25 bázisponttal 2,5 százalékra viszik lejjebb – írja az MTI.
A kínai központi bank legutóbb november 24-én 40 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatot, a betéti kamatot pedig november 21-én 25 bázisponttal mérsékelte. Tavaly 7,4 százalékkal bővült a kínai gazdaság, ami 24 éve a legalacsonyabb éves növekedésnek számít. A mérsékeltebb növekedés oka egyebek mellett a lanyha ingatlanpiac, a kivitel akadozó bővülése és a befektetések lassulása.
A kínai központi bank nemrég közölt negyedéves monetáris politikai jelentése szerint az ország gazdasági növekedésének fenntartása érdekében időben meg fogják tenni a szükséges kiigazításokat, ha a körülmények változása ezt indokolja.
Az ázsiai ország központi bankja február elején húsz százalékról 19,50 százalékra mérsékelte a kötelező tartalékolási rátát a nagybankok számára, a kis- és közepes méretű pénzintézetek esetében pedig 16,5 százalékról 16 százalékra. Az intézkedés mintegy 100 milliárd jüant (1 jüan=43,06 forint) szabadíthat fel a tőkepiacokon, ennyivel nőhet a bankok likviditása. Így a pénzintézetek több pénzt hitelezhetnek, a kis- és középvállalkozások, építési projektek és egyéb gazdasági tevékenységek támogatáshoz juthatnak.
A kínai központi bank előzőleg 2012 májusában csökkentette a kötelező tartalékolás szintjét, akkor is 50 bázisponttal mindkét kategóriában.
A Bloomberg szerint a lépés azt fejezi ki, hogy fokozódnak a kétségek a kínai gazdaság teljesítménye körül, aminek oka az ingatlanpiaci visszaesés, a helyi önkormányzatok adóssága és a tőkekiáramlás. A kamatcsökkentéssel és a tartalékráta csökkentésével a kínai jegybank is beállít annak a 12 jegybanknak a sorába, amelyek az idén könnyítésekkel igyekeznek a gazdaság teljesítményét javítani. Az ilyen lépéseket megkönnyíti a nyersanyagárak esése is.
A hírügynökség kiemeli azt is, hogy a lépés időzítése érdekes, mert jövő héten lesz a Népi Kongresszus ülése Pekingben. Egy hongkongki szakértő szerint az idén további könnyítések sorozata várható.
Mint ismeretes, Nyugat-Európa és azon belül Németország gazdasága jelentős mértékben függ a kínai gazdaságtól, például a németek jelentős gépipari szállítók. Így ha a kínai gazdaság felpörög, az áttételesen nekik, sőt Magyarországnak is jó lehet. Ugyanakkor a kínai könnyítések egy másik hatása lehet, hogy olcsóbbá válik a kínai termelés, ami növelheti a kínai termékek konkurenciáját.