4p

Kína nagyszabású Tajvan körüli hadgyakorlatai példátlan katonai és politikai figyelmeztetést jelentenek, hogy külső beavatkozás érheti a szigetet, de az Egyesült Államok és szövetségesei számára is nagy lehetőséget nyitottak a hírszerzésre.

Az augusztus eleji négynapos intenzív hadgyakorlatok, és a múlt heti kiterjesztett katonai manőverek lehetőséget nyújtanak a nyugati szövetségesek számára, hogy alaposan megvizsgálják azt a haditechnikát, amelyet Kína a jövőbeni esetleges invázió során használna, emellett megfigyelhetik a parancsnoki, irányítási és kommunikációs rendszereiket is – mondták el a Reutersnek helyi diplomaták és biztonsági elemzők.

Az Egyesült Államok legalább négy hadihajót tartott Tajvantól keletre, a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó kíséretében. Fotó: Depositphotos
Az Egyesült Államok legalább négy hadihajót tartott Tajvantól keletre, a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó kíséretében. Fotó: Depositphotos

A gyakorlatok a hírszerzés számára betekintést adtak abba, hogy Kína képes-e blokád alá vonni a szigetet egy esetleges invázió első lépéseként vagy alternatívájaként, amelyre utalhat, hogy Kína első alkalommal lőtt át ballisztikus rakétákat Tajvan fölött, valamint szimulált légi és tengeri támadásokat hajtott végre a keleti partvidéken lévő hajók ellen.

Ugyanakkor két amerikai katonai tisztviselő figyelmeztetett, hogy a gyakorlatok valószínűleg nem nyújtanak olyan mélyreható hírszerzési lehetőséget, mint más, kevésbé a figyelem középpontjában álló manőverek. Szerintük ugyanis nem valószínű, hogy Kína a legjobb taktikáit és stratégiáit mutatja be olyan gyakorlatok során, amelyekről tudja, hogy erősen figyelik. Hozzátették, hogy a Kína által használt rendszerek és rakéták többsége már ismert az Egyesült Államok és szövetségesei számára.

Collin Koh szingapúri biztonsági elemző szerint a gyakorlatok a fegyverek helyett inkább Kína megreformált keleti parancsnoksága, rakétaereje és a stratégiai támogató erők összehangolt működésének megfigyelésére kínáltak kiváló lehetőséget, melyhez az USA minden bizonnyal a hírszerzés teljes spektrumát felhasználta. Ezzel feltárhatja, hol vannak Kína sebezhető pontjai, ami segít a saját ellen- és zavaró rendszerei kialakításában.

Trevor Hollingsbee, a brit védelmi minisztérium korábbi haditengerészeti hírszerzési elemzője szerint a hírszerzés egyik fő célpontja a hajókon lévő politikai komisszárok szerepének kiderítése lesz – ez a nyugati hadseregekhez képest szokatlan kommunista párti ellenőrzési rendszer.

„Minden olyan bizonyítékot keresni fognak, amely arra utal, hogy a kínai hadihajókon politikai tisztet alkalmazó kettős parancsnoki rendszer káros és kihasználható a kínai harci hatékonyság ellen”

– mondta Hollingsbee a Reutersnek.

Hajók, tengeralattjárók, drónok

Az Egyesült Államok legalább négy hadihajót tartott Tajvantól keletre, a USS Ronald Reagan repülőgép-hordozó kíséretében. Miközben ezek a hajók erős csapásmérő fenyegetést jelentenek, hatalmas megfigyelési képességgel is rendelkeznek mind az óceán felett, mind alatta.

Kevésbé feltűnően, de minden bizonnyal amerikai, japán és tajvani tengeralattjárók és fejlett felderítő repülőgépek is részt vettek a műveletben. A tengeralattjárók például képesek összegyűjteni egy hadihajó egyedi akusztikus „aláírását”, amely konfliktus esetén létfontosságú adat lehet.

Emellett speciális elektromágneses hírszerző eszközök vannak a térségben, köztük nagy teljesítményű amerikai RC-135S Cobra Ball repülőgépek és egy rakétafigyelő hajó. A Reuters által látott videofelvételek szerint Tajvan a kínai hadgyakorlatok alatt saját gyártású Albatross felderítő drónjait is bevetette.

Ellenfél nélkül könnyű

Bár a gyakorlatok azt mutatták, hogy Peking képes volt jól összehangolni katonai erejét a levegőben, a szárazföldön és a tengeren, a gyakorlatok csak korlátozottan árulnak el valamit, mivel nem volt aktív ellenfél. A dolgok könnyen mennek, amíg nem lőnek vissza

– mondta az egyik amerikai katonai tisztviselő.

A tisztek rámutattak Oroszország 2014-es krími és az elmúlt évek szíriai akcióira, amelyek lehetővé tették az Egyesült Államok számára, hogy megpróbálja felmérni Moszkva katonai képességeit. Az Egyesült Államok korábban úgy vélte, hogy az orosz erők két–három napon belül képesek lesznek bevenni Kijevet, de számításaik tévesnek bizonyultak.

Ennek fényében értékelendő a Pentagon azon – változatlanul érvényes – feltételezése is, hogy Kína katonailag még öt évig nem lesz képes egy sikeres tajvani inváziót végrehajtani.

Colin Kahl, amerikai védelmi miniszterhelyettes pedig kijelentette, hogy a kínai hadgyakorlatok ellenére az Egyesült Államok nem változtatott azon a véleményén, hogy Kína a következő két évben nem valószínű, hogy megpróbálná katonailag elfoglalni Tajvant.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG