4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben Peking és Washington viszonya egy újabb hidegháború felé sodródik, a New York Times most megszerzett egy bizalmas kínai kormányzati dokumentumot, amely világossá teszi a kínai kormány egyre növekvő aggodalmait a pénzügyi rendszerükkel kapcsolatban. Közben a hétvégén nem várt helyről kapott csattanós pofont Kína Új Selyemút gigaprojektje.

Forr a levegő Kínán belül és Kína körül. Egyrészről Washington és Peking között a kereskedelmi-, és biztonságpolitikai adok-kapok azzal fenyeget, hogy egy új Hidegháborús helyzet áll elő a két nagyhatalom között.  Larry Kudlow, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója szerint Trump nem elégedett a kínai kereskedelmi tárgyalások alakulásával és nem is áll küszöbön a megállapodás. Eközben a katonai feszültség is nő a két ország között, Jim Mattis védelmi miniszter így le is mondta októberben esedékes kínai látogatását. Peking a maga részéről pár napja már lemondta haditengerészeti vezetőjének amerikai találkozóját, egyben jelezte, hogy a védelmi miniszter ez évi amerikai látogatása is elmaradhat. Valóban, az elmúlt hónapokban Peking tovább folytatta a Dél-kínai-tengeren a vitatott szigetcsoportok katonai megerősítését, Washington pedig a múlt héten B-52-es nehézbombázókat küldött a terület fölé.

Kozmetikázott pénzügyi hírek

Nem kevésbé figyelemre méltó a helyzet Kínán belül sem, még ha a kommunisták szeretnék is elrejteni a folyamatokat a világ szeme elől. Augusztus közepén ezeken a hasábokon a kínai pénzügyi rendszerben felhalmozódott adóssághegyeket egy szupervulkánnak neveztük, amely, ha kitör, az alapjaiban rázza meg a világgazdaságot. Nos, úgy néz ki, hogy jó irányban keresgéltünk: a New York Times most megszerzett egy bizalmas kínai kormányzati dokumentumot, amely világossá teszi a kínai kormány egyre növekvő aggodalmait a pénzügyi rendszerükkel kapcsolatban. Peking felszólítja a kínai újságírókat, hogy kozmetikázzák a híreket a lassuló gazdaságról, a helyi önkormányzatok adósságállományáról, a kereskedelmi háború kihatásáról, a csökkenő fogyasztó bizalmi szintről, a stagfláció (!!) veszélyéről és a közemberek mindennapi nehézségeiről.

De nem csak Washington és a brutális belső eladósodás okoz ezekben a napokban fejtörést a kormányzatnak. A pofonok völgyébe került az elmúlt hetekben az Új Selyemút gigaprojekt: Malajzia az utóbbi hetekben 20 milliárd dollár értékben állított le kínai infrastrukturális projekteket, Pakisztánban szintén megkérdőjelezik a 62 milliárdos tervet. Egyre növekszik a kétely, hogy elbírja-e a kínai bankrendszer a veszteséges megaprojekteket.

Légy a levesben

Káncz Csaba

A hét elején aztán újabb pofon jött az Indiai-óceán térségéből: helyi idő szerint hétfő hajnalban ugyanis bejelentette győzelmét Ibrahim Mohamed Szolih ellenzéki jelölt a stratégiai fekvésű Maldív-szigeteki elnökválasztáson. Abdulla Jamín Gajúm, az eddig hivatalban lévő államfő – egyben Kína által kilóra megvett politikus – elismerte vereségét. A választási eredmény komoly győzelem Amerika és India számára a térségbeli huzakodásban. A Maldív szigetcsoport külső adósságának 70 százalékát napjainkra már Peking ellenőrzi, de az új kormány éppen úgy visszamondhat egyes projekteket – feltárva a valós költségeket és a korrupció szintjét –, mind ahogyan az elmúlt időszakban ezt Malajziában és Pakisztánban láthattuk.

Egy februári belpolitikai válság során a kínai állami sajtó egyenesen arra figyelmeztette Indiát: ha megpróbál katonailag beavatkozni, akkor azt Kína nem fogja annyiban hagyni. Márpedig Új-Delhi számára Peking úgynevezett ’Tengeri Selyemút’ projektje kimondottan irritáló, amelynek keretében a kínaiak kikötőkbe, ipari létesítményekbe és olajvezetékekbe invesztálnak olyan – Indiával szemben többnyire ellenséges – szomszédos országokban, mint Mianmar, Sri Lanka, Banglades és Pakisztán. Nyugati és indiai geostratégák már jó ideje figyelmeztetnek arra a ’gyöngysorra’ – vagyis kínai kikötők egész sorára, amellyel Peking a teljes Indiai-óceánt ellenőrzése alatt tarthatja. A Maldív-szigetekkel most tehát légy röpült a levesbe.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Öt éve nem fordult ilyen elő Indiában
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 15:47
Öt éve nem volt olyan, hogy két egymást követő hónapban is kamatot vágjon az indiai jegybank, de ma megtörtént. A lépés megfelelt a piaci várakozásoknak is arra reagál, amit a jegybank ki is emelt, hogy romlik a külső környezet a vámháború miatt, és közben ezzel párhuzamosan az inflációs előrejelzése is mérséklődik.
Makro / Külgazdaság Kitört a vámháború – ki fizeti meg majd Trump vámjait?
Wéber Balázs | 2025. április 8. 18:56
Az elmúlt egy hét fejleményeit tekintve aligha túlzás azt mondani, hogy az amerikai elnök által elkezdett vámháború, amibe Kína már keményen beszállt, gazdaságilag és politikailag is felbolygatta a világot. De valójában ki fizeti meg Trump vámjait? Mit érez meg majd ebből egy átlagember a tengerentúlon, és mit Európában? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Oszkó Pétertől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:10
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG