5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A klímaváltozás és az ökológiai rendszer megrendülése mára kiemelt nemzetbiztonsági üggyé vált. Jordánia 14 aktív víztározójából 6 teljesen kiszáradt, ezért most óriási projektet állított össze Izraellel és az Egyesült Arab Emirátusokkal. Káncz Csaba jegyzete.

Világszerte a nemzeti hírszerző szolgálatok a Hidegháború hagyományainak megfelelően még mindig más népek titkainak ellopására összpontosítanak.  Holott az országokat fenyegető kihívások többsége már globális, legyen az a klímaváltozás, az ökológiai rendszer megrendülése, avagy a COVID járvány.  Ráadásul az ökológia rendszer megrendülése és a koronavírus járvány összefüggenek egymással.

Az Egyesült Államok politikai elitje nem véletlenül tekinti egyre inkább ezeket a komplex problémaköröket nemzetbiztonsági kihívásoknak. 

Klíma és nemzetbiztonság

Joe Biden amerikai elnök még februárban kérte fel nemzetbiztonsági tanácsadóját, Jake Sullivant, hogy vizsgálja meg, miképpen lehetne kezelni az éghajlati válság következtében megnövekedett migrációt.  A kormányzat három jelentést rendelt meg: egyiket a Fehér Háztól, a másikat a Védelmi Minisztériumtól (Pentagon), a harmadikat pedig a Nemzeti Hírszerzés Igazgatójának Hivatalától. Az utóbbi kormányhivatal jelentése a „Nemzeti hírszerzési becslés a klímaváltozásról” (NIE) címet viseli, és azt ismerteti, hogy milyen nemzetbiztonsági fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok számára a klímaváltozás és annak az emberi populációra gyakorolt hatásai. Az NIE támaszkodik az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC), illetve a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) megállapításaira.

Pusztító szárazság (Fotó: depositphotos)
Pusztító szárazság (Fotó: depositphotos)

A hírszerzés által készített jelentés sötét jövőt jósol, ha nem sikerül megálljt parancsolni a globális felmelegedésnek. Az egyre szélsőségesebb időjárásnak, a szárazságoknak és az áradásoknak, illetve a súlyosbodó vízhiánynak köszönhetően erősödni fog a migráció, ami újabb politikai konfliktusokat fog szülni szerte a világon.

A jelentés szerint a jelenlegi erőfeszítések nem elégségesek arra, hogy elérjék a párizsi klímaegyezményben kitűzött célokat. Az egyes régiók destabilizálódása és a migráció az Egyesült Államok nemzetbiztonságát is fenyegeti.

A dokumentum magasabb rizikószintet vetít előre az édesvízért folytatott konfliktusban, különösen Pakisztán és India, Vietnám és Kína, valamint a Közel-Kelet több országa között.

A Pentagon jelentése bejelentette, hogy a minisztérium nagyobb figyelmet fordít a jövőben a klímaváltozási kérdésekre az Európában állomásozó amerikai erők tervezésénél és gyakorlatozásánál.

Melegedés és konfliktus

Míg a Globális Északon a klímaváltozás következményei még csak a kezdeti stádiumban vannak, a Globális Délen az ezzel összefüggő környezeti pusztulás már évtizedek óta befolyásolja milliók életét.  Idén olyan országokban, mint Kuvait, Omán, Irak és az Egyesült Arab Emirátusok a hőmérő higanyszála elérte az 50 Celsius fokot.

A klímaváltozás közvetlenül talán nem okoz konfliktust, de felerősíti a meglévő ellentéteket, a történelmi sérelmeket társadalmak között, miközben gyenge az intézményi rendszer.  A klímaváltozással összefüggő természeti katasztrófák a törékeny társadalmakban konfrontációkhoz vezetnek a sérülékeny közösségek között.

Szíriában és Irakban tavaly óta több, mint 12 millió ember vesztette el hozzáférését ivóvízhez – amely részben a több éve húzódó konfliktusnak és a megrendült kormányoknak is köszönhető. 

Izrael is kinyújtja a kezét

Jordánia ezekben a hónapokban súlyos időszakot él át. Kezdve a krónikus vízhiánytól, a királyi családon belüli feszültségeken át egészen a közegészségügyi és gazdasági nehézségekig. Ezek a problémák olyan szintet értek el, hogy az Egyesült Államoknak és Izraelnek komolyan Jordánia hóna alá kell nyúlnia, ha nem akar egy megroppant szövetségessel szembesülni.

Nem véletlen, hogy Naftali Bennett izraeli miniszterelnök július elején titokban meglátogatta az uralkodót ammáni rezidenciáján. A találkozó eredményeképpen Izrael drámaian – 50 millió köbméterrel - megnöveli a kiszáradt Jordánia számára a vízszállításait az idei évben. 

De a szárazság olyannyira súlyos, hogy a kormánynak az elmúlt hetekben be kellett vallania, hogy a királyság 14 aktív víztározójából 6 teljesen kiszáradt.  A vízhiány mértéke eléri a 40 millió köbmétert és előreláthatóan újra Izraeltől kell vizet vásárolnia.

Jordánia, Izrael és az Egyesült Arab Emirátusok ezért a 10 napja szándéknyilatkozatot írtak alá Dubajban az úgynevezett „energiát vízért” projektről.  Ennek keretében Ammán egy óriási napenergiafarmot létesítene a jordán sivatagban, amely által termelt áramot Izraelnek adná el sótalanított vízért cserébe.  A projektet az Emirátus finanszírozná, Izrael egy sótalanító üzemet építene a Földközi-tenger partján és évente mintegy 200 millió köbméter vizet szállítana Jordániának.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Olyan dologról beszélt Orbán Viktor, amiről nagyon ritkán szokott
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:52
A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).
Makro / Külgazdaság Mi a közös Vogel Evelin exférje és Vertán György cégeiben?
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:03
Érdekes, hogy Magyar Péter volt barátnője olyan lakásban él, amit egy barátja adott kölcsön. Pedig a cég, amiből tavasszal kiszállt, épp lakóépületek létesítésével foglalkozik.
Makro / Külgazdaság Olyan hír érkezett, ami Magyarországra is hatással lesz
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 14:19
Romlott a ZEW német gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe novemberben.
Makro / Külgazdaság Miért érezzük, hogy sokkal magasabb az infláció, mint amekkorát a KSH közöl?
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 13:21
A kormány szerint gyakorlatilag legyőztük az infláció. De valóban így van ez? Arra a kérdésre, hogy mekkora árnövekedés volt az előző 12 hónapban, a lakosság a KSH-hoz képest a közölt érték többszörösét érzékelte.
Makro / Külgazdaság Ezt sem teszi ki a plakátjaira Rogán Antal
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 08:30
Megint emelkedik az infláció, októberben 0,2 százalékponttal lett magasabb az egy hónappal korábbinál és a kilátások sem vetítenek előre sok jót.
Makro / Külgazdaság Magyarország szomszédjában úsznak a gázban
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 16:11
Meghaladja a 101 százalékot a romániai gáztározók telítettsége – jelentette be hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Makro / Külgazdaság Miért drágult 96 százalékkal a narancslé?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 15:28
Erre is választ adott lapigazgatónk, Gáspár András a Trend FM hétfő délelőtti adásában. A beszélgetés apropóját az szolgáltatta, hogy hétfőn reggel megjelent a Privátbankár Árkosár, szokás szerint egy nappal azelőtt, hogy a Központi Statisztikai Hivatal közzéteszi az előző havi inflációs adatot, ezúttal tehát az októberit. Ha lemaradt az adásról, most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Pénzesőt ígér Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:35
Jövőre összesen 4000 milliárd forinttal beljebb lehetnek a cégek és a lakosok. 
Makro / Külgazdaság Trump kiszámíthatatlan elnökösködése az autósoknak is fájhat
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:07
Az olaj árának változásával hol olcsóbb, hol drágább lehet az üzemanyag a benzinkutaknál. Legalábbis erre utalnak az olajpiaci események.
Makro / Külgazdaság Ilyen árak várják az autósokat a kutakon
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 10:01
Kedden elvileg nem változnak az üzemanyagárak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG