4p
A világ gazdasági vezetői szerint elsődleges szempont a kereskedelmi viták rendezése, a Donald Trump által kirobbantott kereskedelmi háborút ugyanis egyre inkább megérzi a világgazdaság. A visszaesést Kína és az Egyesült Államok egyaránt megérezte, Trump részéről azonban még most sem érzékelhető konstruktív hozzáállás.
Joko Widodo, indonéz államfő

A kereskedelmi viták rendezését a G20-csoport, a közös vélekedés szerint a kialakult tartós kereskedelmi feszültségek ártanak a piaci bizalomnak és fokozzák a pénzpiaci kilengéseket – derült ki a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő csoport pénzügyminiszterei és jegybankelnökeinek közös állásfoglalásából.

Nicolás Dujovne, a G20-ak soros elnöki tisztségét betöltő Argentína pénzügyminisztere elmondta: a nemzetközi kereskedelem a növekedés egyik fő hajtóereje, ezért meg kell oldani a kereskedelmi vitákat. Hozzátette: a G20-csoport annyit tehet, hogy terepet biztosít a tárgyalásokhoz, de a nézetkülönbségeket csak a kereskedelmi konfliktusokban közvetlenül érintett országok tudják megoldani.

Argentína már megérezte

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, az Egyesült Államok és Kína dollár százmilliárdokban mérhető árumennyiségre vetett ki pótvámokat, ami megrázta a pénzpiacokat és fokozta azokat az aggodalmakat, hogy a protekcionizmus felerősödése miatt lassulhat a világgazdaság növekedése. A vezető gazdaságok növekedési előrejelzései máris érezhető lassulást prognosztizálnak.

Az Egyesült Államok szeptember végén mintegy 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki az év végéig 10 százalékos pótvámot, amelynek mértéke januártól 25 százalékra nő. Kína ennek megfelelően  5, illetve 10 százalékos pótlólagos vámot vetett ki 60 milliárd dollárnyi amerikai árura.

Az argentin pénzügyminiszter figyelmeztetett: a gazdasági növekedés egyre kevésbé kiegyensúlyozott, a kockázatok felerősödése pedig kedvezőtlenül hat a globális gazdaság egészére, kiváltképp a fejlődő országokra. Argentína például már kénytelen volt hitelt kérni az IMF-től, hogy elkerülje az összeomlást – tette hozzá.

Winter is coming...

Joko Widodo, a vendéglátó Indonézia elnöke arra szólította fel a világ pénzügyminisztereit és jegybanki kormányzóit, hogy maradjanak elkötelezettek az együttműködés mellett. Véleménye szerint a világgazdaságban növekedő rivalizálás még kritikusabb helyzetet idézhet elő, mint a tíz évvel ezelőtti globális pénzügyi válság idején volt. Hozzátette: a világgazdaság problémái elég nagyok ahhoz, hogy kimondhassuk, "közeleg a tél” – utalva a Trónok Harca híres mondatára.

Az indonéz államfő továbbvitte a hasonlatot, szerinte ugyanis a nagy gazdaságok közötti kapcsolatok is egyre jobban hasonlítanak a Trónok harcából megismert királyságok és uralkodó családok közötti viszonyokra. Annyira lefoglalnak bennünket az egymás elleni csaták és küzdelmek, hogy nem vesszük észre azokat a dolgokat, amelyek egyre nagyobb fenyegetést jelentenek mindannyiunkra, gazdagokra és szegényekre, nagyokra és kicsikre – mondta.

Párbeszédnek még nyoma sincs

Korábban a Kereskedelmi Világszervezet is figyelmeztetett: jelentősen visszaeshet a világkereskedelem volumene, ha az Egyesült Államok és a Kína közötti vita teljeskörű kereskedelmi háborúvá szélesedik. A szervezet főigazgatója rámutatott: a világgazdaság növekedésének üteméből akár 1,9 százalékpontot is elvehetnek a kereskedelmi viszályok, így akár egyhatodával, 17,5 százalékkal is eshet a teljes volumen. A két gazdaság már így is megérezte a vámháborút: az Egyesült Államok eddig 250 milliárd, Kína pedig 110 milliárd dollár értékű árumennyiségre vetett ki pótvámot, aminek következményeként az amerikai gazdaság 0,9 százalékpontot, a kínai pedig 0,6 százalékpontot veszít növekedési ütemből - tették hozzá.

A amerikai kormányzat újabb módon próbál keresztbe tenni Pekingnek: az Egyesült Államok ugyanis arra törekszik, hogy más jelentős gazdaságok – például az Európai Unió, az Egyesült Királyság vagy Japán – ne köthessenek Kínával különálló kereskedelmi egyezményeket. Ezzel Trump még inkább elzárná a kínai gazdaságot a globális piactól. További részletek >>>

Kiszivárgott egy kormányzati dokumentum – sorban jönnek a pofonok Kínának

Miközben Peking és Washington viszonya egy újabb hidegháború felé sodródik, a New York Times most megszerzett egy bizalmas kínai kormányzati dokumentumot, amely világossá teszi a kínai kormány egyre növekvő aggodalmait a pénzügyi rendszerükkel kapcsolatban. Közben a hétvégén nem várt helyről kapott csattanós pofont Kína Új Selyemút gigaprojektje. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG