Az uniós tagországok külügyminiszterei a múlt hét elején jelentették be, hogy az EUMA célja a határ menti területek stabilitásának erősítése. Örményország kérésére az EUMA rutinszerű járőrözést fog végezni, és helyzetjelentéseket fog készíteni azzal a céllal, hogy az EU világosabb képet kapjon a helyi fejleményekről.
Az EUMA kezdeti megbízatása két évre szól, műveleti parancsnoksága Jegegnadzorban lesz.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Bakuban tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Európai Unió ezzel a lépéssel nyíltan támadja Oroszországnak az Örményországgal és Azerbajdzsánnal fenntartott kapcsolatait.
Hozzátette, "kétségesnek tartja, hogy az uniós misszió működése, mandátuma legitim lenne".
Ceyhun Bayramov azerbajdzsáni külügyminiszter újságírók előtt arról beszélt, hogy az EUMA misszió létrehozása után "rombolóbb" lett Örményország hozzáállása a Bakuval folytatott tárgyalásokhoz. Megjegyezte, hogy a tavaly hasonló megfontolásból két hónapra telepített misszió sem érte el a kitűzött célokat - írja az MTI.
Ilham Aliyev azeri elnök múlt héten azt mondta, hogy "konstruktív" megbeszélést folytatott Münchenben Nikol Pasinján örmény államfővel, és Baku vizsgálja az Örményország által előterjesztett javaslatokat egy teljes körű békeszerződésre.
Azerbajdzsán 2020 szeptemberében indított támadást az országtól 1991-ben egyoldalúan elszakadt, majd magát függetlennek nyilvánító, örmény többségű Hegyi-Karabah és a környező, örmények uralta azerbajdzsáni települések visszafoglalására. A csaknem két hónapos háborúban Bakunak sikerült jelentős területeket ellenőrzése alá vonnia. A harcok, amelyek nemzetközi becslések szerint mindkét oldalon több ezer ember életét követelték, háromoldalú, örmény-azeri-orosz tűzszüneti megállapodás aláírásával értek véget.