5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Reuters elemezte az olajpiac háború miatti teljes átalakulását. 

Oroszország ukrajnai inváziója átrendezte a globális olajpiacot: az afrikai szállítók az európai kereslet kielégítése érdekében jelentek meg, a nyugati szankciók által sújtott Moszkva pedig egyre inkább a kockázatos hajóról hajóra történő szállításra támaszkodik, hogy nyersolaját Ázsiába juttassa, írja a Reuters legfrissebb elemző cikkében.

Az átcsoportosítások a globális olajkereskedelem legnagyobb kínálati oldali átrendeződését jelentik azóta, hogy az amerikai palaolaj forradalom körülbelül egy évtizeddel ezelőtt átformálta a piacot, és a jelenlegi felállás egyelőre arra enged következtetni, hogy Oroszország képes lesz átvészelni az Európai Unió olajtilalmát, feltéve, hogy Ázsia és Kína továbbra is megvásárolja Oroszorság nyersolaját.

A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az orosz export áprilisban visszatért az invázió előtti szintre, az olajárak pedig 110 dollár körül stabilizálódtak, miután márciusban 14 éves csúcsra, hordónként 139 dollár fölé emelkedtek.

Még ha az EU meg is állapodik az orosz szankciók következő körét jelentő olajembargóban (vagyis Magyarországgal is egyezséget köt a kérdésben), elemzők szerint a hatást mérsékelheti az ázsiai kereslet. "Hacsak a Nyugat nem gyakorol diplomáciai nyomást az ázsiai vevőkre, nem látjuk, hogy a kínálati rés szélesedhetne és az olajárak megugranának" - mondta Norbert Rücker a Julius Baer-től a Reutersnek.

Teljesen átalakul a piac. Fotó: Pixabay
Teljesen átalakul a piac. Fotó: Pixabay

Az amerikai, uniós és brit szankciók bonyolult szövevénye megtiltotta, hogy az orosz tulajdonú vagy orosz lobogó alatt közlekedő hajók kikötőkbe befussanak, ami azt jelenti, hogy az Ázsiába irányuló megnövekedett kereskedelem egy részét a tengeren hajóról hajóra történő átrakodással bonyolítják le - ami költséges folyamat, és itt nagyobb a szivárgás kockázata is.

Ázsiai vevők, orosz árengedmény 

Az ukrajnai konfliktus februári kirobbanása után Moszkva ellen bevezetett szankciók, köztük az olajimport amerikai tilalma arra késztette Oroszországot, hogy a nyersolaját elkerülő Európától az indiai és kínai vevők felé forduljon, akik az iparági adatok és a kereskedők szerint meredek árengedménnyel veszik fel a szállítmányokat.

Összességében az orosz olaj tengeren keresztül Ázsiába irányuló áramlása az év eleje óta legalább 50 százalékkal megugrott

a Petro-Logistics tartályhajó-nyomonkövetési rendszer és más adatok szerint. A hajók közötti transzferek, amelyek a teljes tengeri kereskedelem kis hányadát teszik ki, a szankciók és a tiltakozások elkerülése érdekében a dán partoktól a Földközi-tenger felé tolódtak el.

"A hajóról hajóra (STS) történő transzferek a dán vizeken, a Balti-tenger belépési pontjánál voltak gyakoriak" - mondta Mark Gerber, a Petro-Logistics elnöke a Reutersnek. "Ez megváltozott, ezért a szankciókkal sújtott tartályhajóról nem szankciókkal sújtott tartályhajóra történő STS trend egyre inkább a melegebb és barátságosabb földközi-tengeri vizeken kerül megvalósításra."

Gerber szerint a Földközi-tengeren a tartályhajók között átrakott orosz nyersolaj és termékek mennyisége körülbelül 400 000 hordó/nap (bpd), amelynek nagy része Ázsiába megy, hozzáadva a 2,3 millió hordó/nap közvetlen szállításhoz.

Januárban, az invázió előtt, körülbelül 1,5 millió hordót küldtek közvetlenül Ázsiába naponta.

Más tengerekre mennek. Fotó: Pixabay
Más tengerekre mennek. Fotó: Pixabay

Az orosz olajat 1 millió hordónál kevesebbet szállító Aframax vagy Suezmax tartályhajókra rakodja, és a tengeren átrakja nagyobb hajókra, amelyek 2 millió hordó befogadására képesek, így a szállítás költséghatékonyabbá válik - mondták a kereskedők.

A tengeri szállítású mennyiségek csak egy részét képezik az Oroszországból származó teljes exportnak. A csővezetékes szállításokkal együtt a teljes orosz nyersolaj- és termékkivitel áprilisban valamivel 8 millió hordó fölé emelkedett naponta, visszaállítva az invázió előtti szintet.

De honnan jön az olaj Európába?

Az orosz olaj kiesésének ellensúlyozására az európai finomítók a nyugat-afrikai nyersolaj importjához fordultak, amely a Petro-Logistics szerint áprilisban 17 százalékkal nőtt a 2018-2021-es átlaghoz képest.

Az Eikon adatai szintén növekedést mutatnak, és azt jelzik, hogy májusban 660 ezer hordó érkezett naponta főként Nigériából, Angolából és Kamerunból Északnyugat-Európába, továbbá három rakomány nigériai Amenam, szemben a februári egy rakománnyal.

Az Indiába irányuló nyugat-afrikai nyersolaj mennyisége eközben a Gerber szerint majdnem megfeleződött, áprilisban 280 ezer hordót szállítottak naponta a márciusi 510 ezer hordó/naphoz képest, mivel Delhi átállt az orosz olajra.

Az európai kereslet miatt a kereskedők szerint különösen a nigériai könnyű, édes nyersolajfajták ára ér el rekordszintet, a Forcados nyersolajat például legalább 7 dolláros felárral kínálják a Brenthez képest.

A Petro-Logistics szerint az Észak-Afrikából Európába irányuló kínálat március óta 30 százalékkal nőtt. Ebből az Eikon adatai szerint az egyiptomi Sidi Kerir kikötőből Északnyugat-Európába érkező mennyiség, amely elemzők szerint valószínűleg szaúdi nyersolaj, márciushoz képest majdnem megduplázódott, és májusban 400 ezer hordó/nap fölé emelkedett.

Az Egyesült Államok is növelte az Európába irányuló szállítást. Az európai nyersolajimport májusban az Egyesült Államokból szállított mennyiségben több mint 15 százalékkal nőtt márciushoz képest a Kpler nyomkövető cég szerint: Európa mintegy 1,45 millió hordó /nap nyersolajat szállított az Egyesült Államokból.

Ha tovább informálódna az olajembargóról, interjúnkat Holoda Attila energiapiaci szakértővel itt tekintheti meg:

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG