5p

A Reuters elemezte az olajpiac háború miatti teljes átalakulását. 

Oroszország ukrajnai inváziója átrendezte a globális olajpiacot: az afrikai szállítók az európai kereslet kielégítése érdekében jelentek meg, a nyugati szankciók által sújtott Moszkva pedig egyre inkább a kockázatos hajóról hajóra történő szállításra támaszkodik, hogy nyersolaját Ázsiába juttassa, írja a Reuters legfrissebb elemző cikkében.

Az átcsoportosítások a globális olajkereskedelem legnagyobb kínálati oldali átrendeződését jelentik azóta, hogy az amerikai palaolaj forradalom körülbelül egy évtizeddel ezelőtt átformálta a piacot, és a jelenlegi felállás egyelőre arra enged következtetni, hogy Oroszország képes lesz átvészelni az Európai Unió olajtilalmát, feltéve, hogy Ázsia és Kína továbbra is megvásárolja Oroszorság nyersolaját.

A párizsi székhelyű Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint az orosz export áprilisban visszatért az invázió előtti szintre, az olajárak pedig 110 dollár körül stabilizálódtak, miután márciusban 14 éves csúcsra, hordónként 139 dollár fölé emelkedtek.

Még ha az EU meg is állapodik az orosz szankciók következő körét jelentő olajembargóban (vagyis Magyarországgal is egyezséget köt a kérdésben), elemzők szerint a hatást mérsékelheti az ázsiai kereslet. "Hacsak a Nyugat nem gyakorol diplomáciai nyomást az ázsiai vevőkre, nem látjuk, hogy a kínálati rés szélesedhetne és az olajárak megugranának" - mondta Norbert Rücker a Julius Baer-től a Reutersnek.

Teljesen átalakul a piac. Fotó: Pixabay
Teljesen átalakul a piac. Fotó: Pixabay

Az amerikai, uniós és brit szankciók bonyolult szövevénye megtiltotta, hogy az orosz tulajdonú vagy orosz lobogó alatt közlekedő hajók kikötőkbe befussanak, ami azt jelenti, hogy az Ázsiába irányuló megnövekedett kereskedelem egy részét a tengeren hajóról hajóra történő átrakodással bonyolítják le - ami költséges folyamat, és itt nagyobb a szivárgás kockázata is.

Ázsiai vevők, orosz árengedmény 

Az ukrajnai konfliktus februári kirobbanása után Moszkva ellen bevezetett szankciók, köztük az olajimport amerikai tilalma arra késztette Oroszországot, hogy a nyersolaját elkerülő Európától az indiai és kínai vevők felé forduljon, akik az iparági adatok és a kereskedők szerint meredek árengedménnyel veszik fel a szállítmányokat.

Összességében az orosz olaj tengeren keresztül Ázsiába irányuló áramlása az év eleje óta legalább 50 százalékkal megugrott

a Petro-Logistics tartályhajó-nyomonkövetési rendszer és más adatok szerint. A hajók közötti transzferek, amelyek a teljes tengeri kereskedelem kis hányadát teszik ki, a szankciók és a tiltakozások elkerülése érdekében a dán partoktól a Földközi-tenger felé tolódtak el.

"A hajóról hajóra (STS) történő transzferek a dán vizeken, a Balti-tenger belépési pontjánál voltak gyakoriak" - mondta Mark Gerber, a Petro-Logistics elnöke a Reutersnek. "Ez megváltozott, ezért a szankciókkal sújtott tartályhajóról nem szankciókkal sújtott tartályhajóra történő STS trend egyre inkább a melegebb és barátságosabb földközi-tengeri vizeken kerül megvalósításra."

Gerber szerint a Földközi-tengeren a tartályhajók között átrakott orosz nyersolaj és termékek mennyisége körülbelül 400 000 hordó/nap (bpd), amelynek nagy része Ázsiába megy, hozzáadva a 2,3 millió hordó/nap közvetlen szállításhoz.

Januárban, az invázió előtt, körülbelül 1,5 millió hordót küldtek közvetlenül Ázsiába naponta.

Más tengerekre mennek. Fotó: Pixabay
Más tengerekre mennek. Fotó: Pixabay

Az orosz olajat 1 millió hordónál kevesebbet szállító Aframax vagy Suezmax tartályhajókra rakodja, és a tengeren átrakja nagyobb hajókra, amelyek 2 millió hordó befogadására képesek, így a szállítás költséghatékonyabbá válik - mondták a kereskedők.

A tengeri szállítású mennyiségek csak egy részét képezik az Oroszországból származó teljes exportnak. A csővezetékes szállításokkal együtt a teljes orosz nyersolaj- és termékkivitel áprilisban valamivel 8 millió hordó fölé emelkedett naponta, visszaállítva az invázió előtti szintet.

De honnan jön az olaj Európába?

Az orosz olaj kiesésének ellensúlyozására az európai finomítók a nyugat-afrikai nyersolaj importjához fordultak, amely a Petro-Logistics szerint áprilisban 17 százalékkal nőtt a 2018-2021-es átlaghoz képest.

Az Eikon adatai szintén növekedést mutatnak, és azt jelzik, hogy májusban 660 ezer hordó érkezett naponta főként Nigériából, Angolából és Kamerunból Északnyugat-Európába, továbbá három rakomány nigériai Amenam, szemben a februári egy rakománnyal.

Az Indiába irányuló nyugat-afrikai nyersolaj mennyisége eközben a Gerber szerint majdnem megfeleződött, áprilisban 280 ezer hordót szállítottak naponta a márciusi 510 ezer hordó/naphoz képest, mivel Delhi átállt az orosz olajra.

Az európai kereslet miatt a kereskedők szerint különösen a nigériai könnyű, édes nyersolajfajták ára ér el rekordszintet, a Forcados nyersolajat például legalább 7 dolláros felárral kínálják a Brenthez képest.

A Petro-Logistics szerint az Észak-Afrikából Európába irányuló kínálat március óta 30 százalékkal nőtt. Ebből az Eikon adatai szerint az egyiptomi Sidi Kerir kikötőből Északnyugat-Európába érkező mennyiség, amely elemzők szerint valószínűleg szaúdi nyersolaj, márciushoz képest majdnem megduplázódott, és májusban 400 ezer hordó/nap fölé emelkedett.

Az Egyesült Államok is növelte az Európába irányuló szállítást. Az európai nyersolajimport májusban az Egyesült Államokból szállított mennyiségben több mint 15 százalékkal nőtt márciushoz képest a Kpler nyomkövető cég szerint: Európa mintegy 1,45 millió hordó /nap nyersolajat szállított az Egyesült Államokból.

Ha tovább informálódna az olajembargóról, interjúnkat Holoda Attila energiapiaci szakértővel itt tekintheti meg:

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG