Az amerikai csapatokat múlt vasárnap, január 28-án halálos támadás érte a Jordániai 22-es torony nevű bázisukon, és az amerikai vezetés ellencsapást ígér, jelentették a vezető hírügynökségek, azonban a végzetes akciót közvetlenül követő hírekben felmerült, hogy talán mégsem ott történt a gyilkos merénylet.
A katari média csoport az Al-Dzsazíra például azt írta az amerikaiakat ért támadásról megjelent hírében, hogy “korábban” a jordániai kormány szóvivője Muhannad Mubaidin a jordán állami televíziónak azt mondta: a támadás a királyság határán túl, Szíriában történt, mégpedig az al-Tanf helyőrség ellen. A királyi Al-Mamlaka televízión elhangzottakat a Sky News Arabia, amely az Egyesült Királyságban székelő Sky Group és az Egyesült Arab Emírségekben működő International Media Investments Company (IMI) vegyes vállalata, is ismertette. Természetesen az orosz TASS hírügynökség is írt róla.
A tagadásos hírt a kínai Xinhua hírügynökség is közölte. Az amerikai elnök Joe Biden reakcióját a kínai portál - talán nem véletlenül - az orosz Sputnik hírügynökségen keresztül idézi, miszerint az amerikaiak “még gyűjtik az adatokat.” Hasonló hír látott napvilágot a török hírügynökség az Anadolu oldalán is. Magyarul az Orosz Hírek közölte a jordániai helyszín tagadásáról szóló, a szó szerint a magyar állami televízióban elhangzott hírt. A főáramú média nem foglalkozott a jordániai kormányszóvivő korai megszólalásával. Úgy tűnik a médiaháború frontvonalai is kirajzolódtak.
A jordániai 22-es torony és a szíriai al-Tanf helyőrség
A Reuters arról írt, hogy a 22-es torony bázisról keveset lehet tudni nyilvánosan, de az egy logisztikai támogató központ, ahol 350 amerikai katona található, beleértve a légierőt is. A 22-es torony az al-Tanf helyőrség közelében van, amely a szíriai határ túloldalán található, és „kis számú” amerikai katonának ad otthont. Al-Tanf kulcsszerepet játszott az Iszlám Állam elleni harcban, és szerepe van az Egyesült Államok azon stratégiájában, amely Irán katonai felépítésének megfékezését célozza Kelet-Szíriában. A 22-es torony elég közel van az amerikai csapatokhoz al-Tanfban ahhoz, hogy potenciálisan segítse őket.
Tavaly az al-Tanf tábort már januárjában is dróntámadás érte, és a brit távirati iroda értesülései szerint a három kilőtt drónból kettőt megsemmisítettek, a harmadik elérte a katonai komplexumot és megsebesítette a Szabad Szíriai Hadsereg két tagját. Újabb támadás érte a bázist tavaly október 18-án amikor két drónt lőttek le, számolt be az eseményről a brit hírügynökség. Szerinte ekkor az Egyesült Államok 2 500 katonát állomásoztatott Irakban, és további 900-at a szomszédos Szíriában, hogy tanácsot adjanak és segítsenek a helyi erőknek az Iszlám Állam elleni küzdelemben, amely 2014-ben mindkét országban nagy területeket foglalt el.
A helyzet jobb megértéséhez fel kell idéznünk a még mindig folyó szíriai polgárháborút, amelyben az al-Tanf helyőrségnek földrajzi okokból stratégiai jelentősége van, a Damaszkuszból Irakba vezető úton fekszik, közel az iraki határhoz, és közel Jordánia északkeleti sivatagi szegletéhez. A területet koalíciós támogatással az Aszad-rendszer ellen küzdő erők ellenőrzik, amelyek közt vezető erő a Szabad Szíriai Hadsereg. Noha a kormányerők a megsemmisülés pereméről, orosz segítséggel, jelentős területeket foglaltak vissza, ellenőrzésük kis kivételtől eltekintve nem terjed ki az ország keleti részére, az Eufrátesz folyón túlra. Így az Aszad kormánynak két lehetősége lenne az Irakkal való közúti kapcsolatra, egy a folyó mentén, egy pedig az al-Tanf támaszponton keresztül vezető úton. Ez utóbbit blokkolja a helyőrség.
A szembenálló küzdő felek elhelyezkedését a Livemap az alábbiakban ábrázolja. Ez a nyugatbarátnak tekinthető honlap, lokalizált háborús eseményekről is beszámol. Egy forrásuk szerint több dróntámadás is történt, amelyek az al-Tanf és a 22-es torony bázisait támadták, azaz mindkét helyszín valós.
A közeli al-Rukban menekülttábor, toborzási helyszín?
A közelben fekszik, Szíriai területen a jordán határra simulóan az al-Rukban menekülttábor, igen közel a 22-es toronyhoz. A tábor 2014-ben jött létre, mint átkelőhely a Homszból, Rakkából és Deir Ezzorból menekülő szíriaiak számára, akik Jordánia felé tartottak. Ammán természetesen nem engedte meg a szíriaiak véletlenszerű átlépését a határain, és megtagadta az átjutást egyeseknek. Mivel a biztonsági átvizsgálás után sokaknak megtagadták a belépést, többen úgy döntöttek, hogy inkább az al-Rukban táborban maradnak. A tábor helyzetét ismerő aktivisták szerint 2018 előtt körülbelül 70 000 ember tartózkodott itt, de a legtöbben a szíriai kormány ellenőrzése alá tartozó területekre távoztak, és csak 8 ezren maradtak.
Az al-Rukbant évek óta ostrom alá vették a szíriai kormányerők, ellenőrzik az élelmiszer-utánpótlást, miközben a menekültek mintegy négy éve nem kapnak humanitárius segélyeket, mert 2020 márciusában Jordánia bezárta a tábornál lévő határát. A jordán kormány a koronavírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedésekkel indokolta a bezárást, azonban a járvány leküzdése után sem nyitották meg újra az átkelőt.
A közelmúltban a nemzetközi koalíció delegációja járt az al-Rukban táborban, hogy integrálja a helyi (a szíriai kormányerők ellen küzdő) frakciókat és megnyissa a kaput az önkéntesek előtt, írta a az amerikai bázist ért támadás előtt négy nappal az Asharq Al-Awsat, az 1978-ban alapított arab nyelvű londoni központtal rendelkező lap, amely honlapja szerint zöld oldalakra nyomtatva is megjelenik négy ország 14 városában. A delegáció a Szabad Szíriai Hadsereg meghívását fogadta el.
Ostrom alatt már évek óta
A brit tiszt által vezetett küldöttség – amelyben amerikai és francia tisztek is rész vettek – a látogatás során találkozott a tábor számos lakójával, ahol a lakhelyüket elhagyni kényszerült szíriaiak és a szíriai sivatagi régióban a rezsim és az ISIS ellen harcoló helyi csoportok harcosainak családjai is helyet kaptak. A tábort 2019 óta ostromolja a szíriai kormány és az iráni milíciák, és lakói egészségügyi-, oktatási- és élelmiszerproblémákkal küzdenek.
A nemzetközi koalíciónak ez volt a tavaly szeptemberi első látogatása után a második vizitje a táborban. A koalíciós erők a 2014-ben létrehozott al-Tanf bázison állomásoznak, a szír-iraki-jordán határháromszögnél található al-Tanf (al-Waleed) átkelő közelében. A lap szerint a bázison ötszáz szíriai harcos található, akik többsége a Szabad Szíriai Hadsereg frakcióhoz kötődik. Ahhoz hogy többen csatlakozzanak a koalíciós erőkkel együttműködő frakciókhoz pénzügyi forrásokat és a vezetés jóváhagyását igényli.
Farid al-Qasim ezredes, a Szabad Szíriai Hadsereg parancsnoka hozzátette: „A nemzetközi koalícióban résztvevő partnereinkkel azon dolgozunk, hogy növeljük a Szabad Szíriai Hadsereg harcosainak számát azáltal, hogy több fiatalt képezünk ki. Várjuk a szíriai al-Tanf bázis három frakciója egyesítése folyamatának lezárását is, és komolyan vesszük ezt a törekvést, hogy nagyobb célokra és számos bátor lépésre törekedjünk.”
Korlátozott eszkaláció, felkészülnek a proxik?
Mindeközben, a Reuters tudósítása szerint, az Iránhoz kötődő Kataib Hezbollah iraki fegyveres csoport múlt kedden bejelentette, hogy felfüggeszti az amerikai csapatok elleni hadműveleteit a térségben, hogy ezzel elkerülje azt, hogy az iraki kormány kellemetlen helyzetbe kerüljön.
„Miközben bejelentjük a megszálló erők elleni katonai és biztonsági műveletek felfüggesztését – az iraki kormány kellemetlenségeinek megelőzése érdekében – továbbra is harcolunk, de más módon fogjuk megvédeni népünket Gázában” – jelentette ki a szervezet vezetője Abu Huszein al-Hamidawi.
Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi koalíció a feszült közel-keleti helyzetben újult erővel lát neki a vele szövetséges helyi erők – proxyk – szervezésének, miközben az ellenséges Irán által támogatott milíciák is fokozzák tevékenységüket, de az amerikai életeket kioltó közvetlen csapásokat talán még kerülni igyekeznek. Valószínűleg a „helyettesítő”, proxy erők közötti hevesebb harcokra számíthatunk.