Kép forrása: EPA |
Törökországnak nem kell mindenáron kötnie magát az EU-csatlakozáshoz, inkább beléphetne az Oroszországot és Kínát is tömörítő Sanghaji Együttműködési Szervezetbe (SCO) - írta a Hürriyet című napilap vasárnap Erdogan török elnökre hivatkozva. Erdogan a múlt héten még arra figyelmeztette az EU-t, hogy év végéig döntenie kell Törökország csatlakozásának ügyében, különben Ankara népszavazásra bocsátja a kérdést. A lépés összefüggésben lehet az Európai Bizottság éves jelentésével, amelyben erős kritikával illetik az országban lezajlott antidemokratikus lépéseket. Ahogy várható volt, a jelentés nagyon kritikus a politikai kritériumok területén, lényegében megkérdőjelezi az ország jogállamiságát, az emberi jogok védelmét és a sajtó és a vélemény szabadságot. Aránytalannak tartja a kurd területek elleni katonai fellépést és elfogadhatatlannak a HDP-s képviselők immunitásának a felfüggesztését és utólagos letartóztatását.
Erdogan bejelentései hozzájárulnak Európa geopolitikai és biztonsági környezetének eróziójához. A NATO - mint katonai és politikai szervezet - potenciális gyengülése alapjaiban érinti az európai tagállamok biztonságát. Ha a Brexit és a Trump-elnökség valóban hátszelet biztosít az elkövetkező európai választásokon az eurószkeptikusoknak, akkor megrendül mindkét szupranacionális szervezet (NATO és EU), amely a Nyugat biztonsági rendszerét biztosította kontinensünkön.
Trump és a török biztonság
Ha eközben Trump és kulcsfontosságú nemzetbiztonsági emberei ígéreteikhez híven konfrontatív politikát kezdenek Iránnal kapcsolatban, az tovább mérgezné a közel-keleti légkört és hátszelet adna a teheráni keményvonalasoknak. Eredeti céljainak megfelelően Erdogán elnök abban a helyzetben önmagát a szunnita iszlám világ vezetői pozíciójába lavírozhatná, amely viszont a siíta-tengely bizalmatlanságát váltaná ki. Ez viszont újonnan aláásná Törökország biztonságát, hiszen a török nemzeti érdeknek éppen az iráni nukleáris megállapodás konszolidációja felelne meg.
Trump és nemzetbiztonsági csapatának feltétlen támogatása Izrael irányába is könnyen aláaknázhatja a török biztonsági környezetet. Az Egyesült Államok nagykövetségének tervezett Jeruzsálembe helyezése kiújíthatja a palesztin erőszakot és egy új hullámát hozhatja el a Hamász és Hezbollah terror-cselekedeteinek. A török kormánypárt, az AKP viszont érzékenyen reagál a palesztin kérdésre és így pillanatok alatt megroppanhatna az izraeli-török viszony.
Káncz Csaba |
A feudális közállapotok térnyerése
Az AKP párt pedig már amúgy is teljes sebességgel veszi fel a Közel-Kelet feudál-konzervativizmusának számos jelét. Az ankarai parlament éppen ma szavaz arról az AKP-s törvénytervezetről, amely egyes esetekben engedélyezné a gyermekházasságot. Ennek alapján 3-4000 férfi rövidesen amnesztiával szabadulhatna, akiket korábban kiskorúakkal folytatott szexuális cselekedetek miatt ítéltek el. Most tehát szabadlábra kerülhetnek, azzal az előfeltétellel, ha a korábbi szexuális partnerüket, illetve áldozatukat feleségül veszik.
Az Unicef és a török ellenzék teljesen fel van háborodva, és egy online petícióval eddig 730 ezer aláírást gyűjtöttek a törvénytervezet ellen. Megfigyelők szerint a vallásos-konzervatív AKP ezzel a törvénytervezettel csak tovább akarja erősíteni a férfiak jogait a társadalomban. Holott már így is a török asszonyok 40 százaléka vallja be, hogy testi sértésnek volt kitéve házasságuk alatt és a regisztrált asszony-gyilkosságok száma 2003 és 2010 között 1400 százalékkal nőtt.
A fojtogató közállapotok és a júliusi (ön)puccs is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több török állampolgár kér politikai menedékjogot Németországban. Október végéig 4437 török állampolgár adta be kérelmét, ami több mint kétszerese a tavaly egész évben regisztrált 1767 politikai menedékkérelemnek.
Káncz Csaba