6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Fidesz előremenekült azzal, hogy bejelentette kilépését a néppárti EP-frakcióból. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint ugyanakkor ez még nem jelenti automatikusan távozását a pártcsaládból. Az EP-ben két frakció jöhet szóba új partnerként a magyar kormánypárt számára, de új frakció alakítása sem kizárt. Egy német kormányközeli forrásunk szerint Berlin most visszafogott volt az ügyben, a német napirendet jelenleg más témák uralják.      

Ahogy azt hétfői cikkünkben „megjósoltuk”, ma újabb mélypontra süllyedt az Európai Néppárt és a Fidesz már eddig is súlyos feszültségekkel terhelt kapcsolata.

Búcsú a frakciótól

A magyar kormánypárt ugyanis bejelentette kilépését a pártcsalád európai parlamenti (EP) frakciójából, miután

az nagy többséggel elfogadott egy új szabályozást, amely lehetővé teszi teljes nemzeti delegációk felfüggesztését vagy kizárását a képviselőcsoportból. 

A szabályozás általános érvényű, a kiszivárgott információk (és a Fidesz reakciója) alapján ugyanakkor joggal feltételezhető, hogy a következő lépés a magyar kormánypárt felfüggesztése lett volna. A Fidesz mai döntésével tehát előremenekült, és nem várta meg, amíg kvázi kidobják a frakcióból.

Bár a kilépés nem érinti a párt tagságát a Néppártban – az továbbra is felfüggesztve marad –, nyilvánvalóan komoly törést jelent a hozzá fűződő kapcsolatában.

Ma már nem értik egymást: Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben Budapesten, a Karmelita kolostorban Manfred Weberrel, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Ma már nem értik egymást: Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben Budapesten, a Karmelita kolostorban Manfred Weberrel, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Miért pont most?

De miért pont most borult ki a bili? Van-e még visszaút, és mihez kezd majd a párt az EP-ben egyedül?

Az, hogy miért most került sor a szakításra, számos okra vezethető vissza, mondta a Privátbankár.hu-nak Feledy Botond külpolitikai szakértő.

Egyrészt Angela Merkel kancellár, aki eddig sikeresen tompította a konfliktust, lassan visszavonul a nagypolitikától – a CDU éléről már 2018 végén távozott, idén pedig a kancellári posztról is leköszön.

Utódjelöltje, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) élére januárban megválasztott Armin Laschet tapasztalata és befolyása egyelőre jóval korlátozottabb.

Laschet nem ellensége a Fidesznek, de míg Merkel vissza tudta fogni Manfred Webert (a Néppárt frakcióvezetőjét, a magyar kormány heves bírálóját), addig ez számára kihívás lehet

-véli Feledy Botond.

A közelmúltban egyébként az új CDU-vezér is jelezte, hogy elvárásaik vannak a magyar kormányfővel szemben:        

Úgy gondolom, hogy a magyarokra és a lengyelekre is szükségünk van az Európai Unióban. Nem szeretném, ha a szélsőjobb irányába sodródnának. Az Európai Néppártnak ugyanakkor világos feltételei vannak, amelyek betartását meg is követeljük majd Orbán Viktortól.

Kiss J. László Németország-szakértő lapunknak korábban szintén azt mondta, hogy a Néppártot domináló német testvérpárt – a CDU és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) – élén olyan változások történtek, amelyek nem előnyösek a Fidesz számára.

A konfliktus mostani kiéleződésének másik oka – véli Feledy Botond –, hogy az EP-ben lezárult a költségvetési csomag elfogadása, azaz elhárult egy jelentős kockázati tényező a német oldalon.

Harmadrészt az osztrák néppárti képviselők „nagyon keményen aktivizálták magukat” a Fidesszel szemben, élükön Othmar Karas delegációvezetővel. Negyedrészt pedig a Fidesz pártbeli kizárásól folyó vita most ”jutott el” az EP-frakció szintjére.

Ráadásul Szájer József személyében fontos összekötőkapocs veszett el
 

- mondja a külpolitikai szakértő. Mint ismert, a veterán EP-képviselő múlt év végén kipattant botránya miatt távozni kényszerült a közéletből.

A Fidesz kiválása az EP-frakcióból persze még nem jelenti automatikusan a búcsút a Néppárttól.

A tagság amúgy is fel van függesztve. A magyar kormánypártnak nem érdeke kilépni a pártcsaládból addig, amíg nem tud biztonságosan landolni máshol

-véli Feledy Botond.

AfD, ECR vagy valami új? 

Még az is kérdés, hogy az EP-n belül hol landol majd a Fidesz. Ha függetlenek maradnak képviselőik, akkor jelentős anyagi támogatástól esnek el, és nem lesz garantált bizottsági tagságuk.

Ha nem akarnak függetlenek maradni, akkor két képviselőcsoport jöhet szóba: az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR, ennek tagja a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság), valamint az Identitás és Demokrácia (ide tartozik például a német Alternatíva Németországért és az olasz Liga).

Mind a két frakció kockázatos a magyar-német viszonyt tekintve

-mondja a külpolitikai szakértő.

Matteo Salvini, a Liga vezetője a mai bejelentés után szolidáris üzenetet küldött Orbán Viktornak, ugyanakkor olasz sajtóhírek szerint éppen az ő pártja pályázik a Fidesz helyére a néppárti EP-frakcióban. Az AfD pedig azt jelezte, hogy szívesen látnák frakciójukban a fideszes képviselőket.

Feledy Botond szerint még az is elképzelhető, hogy

a fideszes EP-képviselők új frakció létrehozásával próbálkoznak majd. Ehhez összesen 25 képviselőt kellene összegyűjteniük hét különböző országból.

Mint ismert, a Fidesz tagságát 2019 márciusában függesztették fel a Néppárton belül a magyar demokrácia állapotát illető aggályok miatt. A jobbközép pártcsalád azonban azóta sem tudott dűlőre jutni azzal kapcsolatban, hogy visszafogadja vagy kizárja soraiból a magyar kormánypártot.

A döntésképtelenség fő oka, hogy maga a Néppárt is végletesen megosztott a kérdésben,

mint ahogy – ezzel szoros összefüggésben – arról sincs egyetértés, hogy centrista vagy jobboldali irányba kellene kormányozni a pártcsaládot.

Berlin másra figyel 

Német elemzők szerint a magyar kormánypárt kizárását eddig alapvetően a CDU/CSU akadályozta meg.

Egy német kormányközeli forrásunk szerint Berlin most – a korábbiakkal ellentétben – nem szólalt meg Fidesz-ügyben, és az új CDU-elnök is visszafogottan reagált, mivel más témák uralják a napirendet.

Magyarország a háttérbe szorult

– mondta. Hozzátette: eddig az volt az irányelv, hogy maradjon a Néppártban a Fidesz, mert akkor legalább lehet kontrollálni. Hogy ebben a stratégiában van-e változás, az egyelőre kérdéses.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG