A Washington Post névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a Biden-kormányzat arra próbálja rávenni a kijevi vezetést, hogy mutasson hajlandóságot az Oroszországgal folytatott béketárgyalások folytatására.
A megbeszélesekre rálátó források szerint azonban nem arról van szó, hogy Washingtonban vissza akarnák ültetni a tárgyalóasztalhoz az ukránokat. A kérés célja ezzel szemben az, hogy Kijev a külvilág felé ne utasítsa el egyértelműen a tárgyalások folytatásának lehetőségét, mivel az amerikaiak szerint ez segíthetne fenntartani a világ közvéleményének Ukrajnát támogató álláspontját.
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök a négy ukrán megye annexióját követően kijelentette, hogy ezt követően "lehetetlen" Putyinnak tárgyalásokat folytatni, és majd "tárgyalunk az új orosz elnökkel".
Ugyan az amerikaiak egyetértenek az ukránokkal abban, hogy Putyin a béketárgyalások folytatását lebegtető megszólalásait nem lehet komolyan venni, az amerikaiak szerint Zelenszkij a tárgyalások lehetőségét is kategorikusan kizáró megnyilatkozásai "aggodalmat keltenek" európai, afriakai és latin-amerikai országokban is, különösen ott, ahol a háború gazdasági következményei a legerősebben éreztetik hatásaikat.
"Az ukrán háborús fáradság nagyon is valós dolog számos partnerünk számára" - mondta el a Washington Postnak az egyik amerikai tisztviselő.
A nyilvánosság előtt a Biden-kormányzat továbbra is kitart Ukrajna feltételek és időkorlát nélküli gazdasági, katonai és politikai támogatása mellett, "ameddig csak szükséges", de közben természetesen rajta tartják a szemüket azokon a közvéleménykutatási adatokon is, amelyek elsősorban a republikánus szavazók körében az Ukrajnának nyújtott segítség népszerűségének csökkenését mutatják.
Az amerikai kormányzat a Washington Post forrásai szerint egyelőre nem helyez nagy nyomást a kijevi vezetésre annak álláspontjának megváltoztatása érdekében, de amennyiben a helyzet valamilyen formában a béketárgyalások újra megnyitásának lehetősége felé mozdulna el, akkor feltehetően "nem marad passzív" az amerikai vezetés sem.
Mint ismeretes, a magyar kormányzat képvsielői többször is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a háborút mihamarabbi békekötéssel kellene lezárni, és ez csak Washington és Moszkva közvetlen, az ukránok feje felett átnyúló tárgyalásai útján lehetséges.
"Oroszország és nyugati támogatói cinikusan olajfaágat tartanak fel. Kérem, ne hagyják magukat átverni: egy agresszor nem hozhatja el a békét"
- írta nemrég a szintén a Washington Postban megjelent véleménycikkében Andrij Jermak, az ukrán elnöki kabinet vezetője.