"Mi úgy gondoljuk, hogy mindaz, ami a Széll Kálmán-tervben benne van és annak még az idei évre jutó része, amennyiben ezt véglegezzük, akkor ez rendezi ezt a különbséget" - mondta Cséfalvay Zoltán a tv2 Mokka című műsorában szerdán az európai uniós pénzügyminisztereknek a Kohéziós Alapra vonatkozó döntésével kapcsolatban.
A döntés kedvezőbb a vártnál, mivel szeptember helyett már júniusban hatályon kívül helyezhetik a kohéziós pénzek jövő évi részleges felfüggesztéséről szóló döntést, ha Magyarország addig meghozza az elvárt kiigazító lépéseket - mondta az államtitkár.
A szükséges megtakarítás összege 130-140 milliárd forint, ami a Széll Kálmán-tervben még elmaradt intézkedésekkel oldható meg - magyarázta Cséfalvay Zoltán, megnevezve a tömegközlekedést és a gyógyszerkasszát.
Az ugyancsak kedden megfogalmazott OECD-ajánlásokra, amelyek a vagyonadót, a környezetvédelmi adót és a nyugdíjak esetleges megadóztatását vetették fel, az államtitkár úgy reagált, hogy a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére és az önkéntes nyugdíjpénztárak erősítésére kíván koncentrálni. Megerősítette, hogy az egykulcsos adó visszavonást nem tervezik.
Mint ismeretes, az uniós országok pénzügyminiszterei kedden jóváhagyták a Magyarországot megillető kohéziós források részleges felfüggesztését a következő évre, de egyben úgy döntöttek, hogy amennyiben Magyarország megteszi a szükséges kiigazító lépéseket, az intézkedést már idén júniusban haladéktalanul hatályon kívül helyezik. Részletek és Matolcsy György reagálása >>
A Széll Kálmán-tervvel kapcsolatban valóban van még mit behoznia a kormánynak. Sok téren nem haladnak a szerkezeti átalakítások, a Széll Kálmán-tervben beígértek több évet késnek. Csak jövő nyárra lesz e-útdíj, két év múlva végeznek a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával, nem látni, hol van az idénre tervezett "strukturális nyugdíjspórolás", a Nemzeti Közlekedési Holding pedig meg sem született még.