Háda Bálint pénteki budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a fejlett piaci kötvényhozamok emelkedését részben az amerikai jegybanki pénznyomtatás lassításának lehetősége, részben az optimista gazdasági növekedési várakozások okozzák. A likviditáskivonás rossz időzítése azonban a pénzáramlások megfordulását hozhatja, finanszírozást vonhat el például a periférikus országokból, és rövid távon profitrealizálási hullámot indíthat el a börzéken is.
A pénzügyi tanácsadó cég 2013 végére 4,5 százalékos alapkamatot vár, a 2014. év végi előrejelzésében pedig 5 százalékos jegybanki alapkamat szerepel. A társaság az idén 2,5 százalékos éves átlagos inflációval számol, jövőre pedig 3,2 százalékossal.
Háda Bálint |
Háda Bálint szerint a vártnál jobb gazdasági adatok hatására felcsillant a reménye annak, hogy talán véget érhet a recesszió, pozitív jelek látszanak az eurózónában és Magyarországon is. Hozzátette, hogy az eurózóna államaiban ugyanakkor jelentős különbségek vannak, igazán jól csak a német gazdaság teljesít.
Magyarországon az első negyedévben nőtt ugyan a GDP az előző negyedévhez képest, de ebben a mezőgazdaságnak volt húzó szerepe, az ipar és a szolgáltatási szektor továbbra is erőtlen - mondta az elemző. Megjegyezte, hogy a mezőgazdaság további teljesítményét pedig nagyban befolyásolja az időjárás.
A Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjáról Háda Bálint úgy vélekedett, hogy annak legnagyobb része a meglévő drága deviza- és forinthitelek kiváltására mehet el, és kevés új hitel születik majd a program keretében.
A Quaestor az idei makrogazdasági előrejelzésében még 0,1 százalékos GDP-csökkenéssel számol, jövőre pedig 1 százalékos bővülést vár. Az államháztartás hiányát 2013-ban a GDP 2,8 százalékára, 2014-ben 2,7 százalékára teszi. A cég várakozása szerint az államadósság az idén a GDP 76 százalékát teheti ki, jövőre pedig 73 százalékra mérséklődhet.