3p

Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.

A szokásosnál is nagyobb bizonytalanság övezi a hazai inflációs kilátásokat – ebben szerepe van az árréstopnak és más, az infláció ellen bevetett kormányzati intézkedéseknek is. Akár az élelmiszereknél, akár a piperecikkeknél, pénzügyi és telekommunikációs szolgáltatásoknál bevezetett korlátozásokat nézzük, rövid távon mindegyiknek van csökkentő hatása az inflációra, a piaci szabályok felrúgása azonban csak ideiglenes lehetne, hosszabb távon beláthatatlan következményekkel járhatnak – mondta el a TrendFM Reggeli Monitor című műsorában Gáspár András. Kérdés, hogy azokat a körülményeket, amelyek az infláció megugrásához vezettek, szintén kezelik-e, vagy csak a tünetekkel foglalkoznak.

A Privátbankárt és az Mfor-t is magába foglaló Klasszis Média lapigazgatója a Privátbankár Árkosár-felmérésének adatai alapján elmondta: az általuk vizsgált élelmiszerek esetében az árrésstop bevezetése óta 13 százalékos átlagos árcsökkenést mértek. Az előző hónaphoz képest viszont kissé feljebb kúszott az alapélelmiszerek ára – ennek is köszönhető, hogy míg az általános Árkosár valamivel olcsóbb lett áprilishoz képest, a nyugdíjasoknál (akik esetében nagyobb arányt képviselnek a fogyasztói kosárban az alapélelmiszerek) nemcsak éves, hanem havi szinten is áremelkedést mértek. 

A beszélgetésen az amerikai gyorsjelentési szezont is röviden értékelték, mivel az S&P500 cégeinek 90 százaléka már nyilvánosságra hozta az első negyedév eredményeit. Az összkép kifejezetten jó: az érintett cégek 78 százaléka a várakozásoknál jobb eredményről adott hírt, az átlagos nyereség a második egymást követő negyedévben mutathat két számjegyű emelkedést. Kifejezetten jó számok láttak napvilágot a kommunikációs szektor cégeitől (például Alphabet, Meta), a tech-cégek körében általában azok teljesítettek jól, amelyek például felhőszolgáltatással, mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységet folytattak (például Microsoft).

Az Apple és az Amazon viszont jóval nagyobb kitettséggel rendelkezik a globális kereskedelmi háború illetve a vámtarifák jelentette bizonytalansággal kapcsolatban. A következő negyedév kilátásait is ez a téma teszi elsősorban bizonytalanná – Gáspár András kiemelte a recessziós félelmeket illetve ettől nem függetlenül az olajárak esését, ami főként az energiaszektor profitkilátásaira nyomta rá bélyegét.

A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg, a riporter M. Szűcs Péter volt:
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG