3p

Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.

A szokásosnál is nagyobb bizonytalanság övezi a hazai inflációs kilátásokat – ebben szerepe van az árréstopnak és más, az infláció ellen bevetett kormányzati intézkedéseknek is. Akár az élelmiszereknél, akár a piperecikkeknél, pénzügyi és telekommunikációs szolgáltatásoknál bevezetett korlátozásokat nézzük, rövid távon mindegyiknek van csökkentő hatása az inflációra, a piaci szabályok felrúgása azonban csak ideiglenes lehetne, hosszabb távon beláthatatlan következményekkel járhatnak – mondta el a TrendFM Reggeli Monitor című műsorában Gáspár András. Kérdés, hogy azokat a körülményeket, amelyek az infláció megugrásához vezettek, szintén kezelik-e, vagy csak a tünetekkel foglalkoznak.

A Privátbankárt és az Mfor-t is magába foglaló Klasszis Média lapigazgatója a Privátbankár Árkosár-felmérésének adatai alapján elmondta: az általuk vizsgált élelmiszerek esetében az árrésstop bevezetése óta 13 százalékos átlagos árcsökkenést mértek. Az előző hónaphoz képest viszont kissé feljebb kúszott az alapélelmiszerek ára – ennek is köszönhető, hogy míg az általános Árkosár valamivel olcsóbb lett áprilishoz képest, a nyugdíjasoknál (akik esetében nagyobb arányt képviselnek a fogyasztói kosárban az alapélelmiszerek) nemcsak éves, hanem havi szinten is áremelkedést mértek. 

A beszélgetésen az amerikai gyorsjelentési szezont is röviden értékelték, mivel az S&P500 cégeinek 90 százaléka már nyilvánosságra hozta az első negyedév eredményeit. Az összkép kifejezetten jó: az érintett cégek 78 százaléka a várakozásoknál jobb eredményről adott hírt, az átlagos nyereség a második egymást követő negyedévben mutathat két számjegyű emelkedést. Kifejezetten jó számok láttak napvilágot a kommunikációs szektor cégeitől (például Alphabet, Meta), a tech-cégek körében általában azok teljesítettek jól, amelyek például felhőszolgáltatással, mesterséges intelligenciával kapcsolatos tevékenységet folytattak (például Microsoft).

Az Apple és az Amazon viszont jóval nagyobb kitettséggel rendelkezik a globális kereskedelmi háború illetve a vámtarifák jelentette bizonytalansággal kapcsolatban. A következő negyedév kilátásait is ez a téma teszi elsősorban bizonytalanná – Gáspár András kiemelte a recessziós félelmeket illetve ettől nem függetlenül az olajárak esését, ami főként az energiaszektor profitkilátásaira nyomta rá bélyegét.

A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg, a riporter M. Szűcs Péter volt:
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG