Petro Porosenko az 51. müncheni Biztonsági konferencián, 2015. Forrás: securityconference.de (Fotó: Widmann / MSC) |
Bár az Európai Unió vezetői bíztatják Petro Porosenko ukrán miniszterelnököt reformjai miatt, a tagállamokat összefogó bizottság egyre türelmetlenebb Kijev korrupció elleni küzdelmét és az ország keleti részén tartó kezelhetetlen konfliktusát tekintve – adta közzé a reuters.com
Három évvel azután, hogy az EU-párti felkelés leváltatta Ukrajna oroszbarát elnökét, Porosenko Brüsszelbe látogat az EU-Ukrajna csúcstalálkozóra, ahol a vezetők még szorosabb együttműködésre kérik majd az elnököt.
„Három éve már az EuroMaidannak” írta Twitterén Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, utalva a 2014-es lázadásokra. „Ukrajna helyes úton jár Porosenko vezetésével, az Európai Unió támogatása pedig továbbra is erős”. A nyugati kapcsolatok ápolása azonban magas költségekkel jár.
Oroszország táplálja a tüzet?
Az EU szankciókkal sújtotta Oroszországot Ukrajna miatt, de az ipari kelet konfliktusai – melyek eddig nagyjából 10,000 ember életébe kerültek – továbbra is megoldatlanok, Németország és Franciaország békével kapcsolatos erőfeszítései pedig zátonyra futottak az elmúlt években.
Bár a Nyugat szerint Oroszország generálja a feszültséget, Moszkva ezt elutasítja. Németország és Franciaország közös találkozóra hívta Ukrajnák és Oroszországot a válság kezelésével kapcsolatban.
Ukrajnában sokak szerint az EU már most sem nyújt kellő támogatást az orosz konfliktussal szemben és sokan attól tartanak, hogy Donald Trump megválasztott elnök ígéretei a moszkvai kapcsolatok erősítésével kapcsolatban csak újabb önköltséget jelentetek a volt szovjet tagállamnak.
Még így is dúl a korrupció
Az Unió vezetősége várhatóan dicséretben részesíti majd Porosenkot, amiért a nehéz körülmények ellenére is sikerült számos energetikai, gazdasági és rendfenntartási reformot bevezetnie. A korrupció azonban még mindig mindennapos az országban.
A kulcsfontosságú reform vagyonnyilatkozat tételére kötelezte a tisztviselőket, amely rámutatott, számos vezetőnek több millió dolláros vagyona, flottányi luxus autója és hatalmas földterületei vannak. A sokkoló nyilatkozatok nem csak az EU figyelmét vívták ki, de aláásták Porosenko otthoni támogatását.
Brüsszel szerint Ukrajna exportja több mint 5 százalékot nőtt az EU-ban, az év elején hatályba lépő szorosabb politikai és kereskedelmi megállapodások miatt. Ugyanakkor a partnerség jövője még bizonytalan, mivel a holland szavazók elutasították a referendumot.
Míg a paktumot ideiglenesen elfogadják, Mark Rutte holland miniszterelnök további jogi biztosítékot adó tárgyalásokban reménykedik december közepében, amely lehetővé tenné a parlamentnek, hogy felülbírálja a negatív népszavazás eredményét.
Az Európai Uniót kényelmetlenül érintette Ukrajna vízummentességének gondolta, főként a Németországban és Franciaországban hamarosan kezdődő választások miatt, ahol a migráció-ellenes érzelmek égető kérdéssé válhatnak.
Mi lesz, ha Trump mégis ujjat húz Putyinnal? Orosz és kínai megítélés szerint a biztonságpolitikai tengelyük érintetlen marad, a várható Trump-Putyin közeledés ellenére is. Trump és Putyin kiegyezése már hónapok óta benn van a levegőben, a Kremlben pezsgőt is bontottak a Republikánus jelölt győzelmekor. További részletek>>> |