Az alábbi cikk a nyugalom megzavarására alkalmas.
Ghassan Abu-Sittah 43 napot töltött az izraeli légicsapások által sújtott övezetben, és hat héten keresztül ingázott az ottani kórházak között, majd hazatérve tegnap Londonban tartott sajtótájékoztatót arról, amit átélt.
Az orvos a The Guardian szerint azt mondta: mészárlás bontakozott ki a szeme láttára. Egyúttal horrorisztikus jelenetekről számolt be az al-Ahri Arab és a Dar al-Shifa kórházakban, miután azok nem tudtak tovább működni az energia- és a gyógyszerhiány miatt.
Mint kifejtette, azonnal nyilvánvalóvá vált, hogy a sebesültek fele gyerek.
A kórházakba először főleg olyan sebesülteket hoztak, akik robbanásokban (rakétacsapások, bombázások) sérültek meg. Később azonban már egyre inkább olyan sebesülteket is kezeltek, akiknek sérüléseit orvlövészek és gyújtóbombák okozták – Izrael tagadja utóbbiak bevetését.
Ghassan Abu-Sittah foszforbombák használatára utaló égési sérüléseket is látott (a Human Rights Watch emberi jogvédő szervezet szintén ezek bevetésével vádolta meg korábban az izraeli hadsereget).
Izrael azt állítja, hogy nem használtak ilyen bombákat.
Az orvos szerint a gyógyszerkészletek apadása miatt “fájdalmas orvosi műveleteket” érzéstelenítés nélkül kellett elvégezniük egyes műtéteknél. A betegek egy részének sebét ecettel fertőtlenítették, egy részük sebeibe pedig kukacok ették be magukat.
Szerinte négy gyerekkórházat is támadás ért, az izraeli hadművelet egyik katonai célja pedig a palesztin egészségügyi rendszer és a modern élet lerombolása, összességében a Gázai övezet lakhatatlanná tétele.
Úgy véli, hogy Izrael valójában el akarja űzni az övezetből a palesztinokat, azaz folytatja a Nakbát – 1948-ban mintegy 700 ezer palesztin kényszerült otthona elhagyására.
A Hamász október 7-i terrortámadásaiban több mint 1200 ember vesztette életét izraeli közlések szerint, mintegy 240 embert túszul ejtettek. A túszok szabadon engedése a palesztin bebörtönzöttek szabadon engedéséért cserébe múlt pénteken kezdődött meg, és jelenleg is zajlik.
Az izraeli válaszcsapásokban eddig 14 500-an haltak meg gázai közlések szerint, közülük több mint 5000 gyerek. Emellett több ezer ember eltűnt, ők feltehetően a romok alatt vannak. Az övezetben jelenleg tűzszünet van érvényben.