6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számos jel szerint az Európai Bizottság hamarosan elindítja a jogállamisági mechanizmust Magyarországgal szemben, ami végső esetben az uniós pénzek megvonásával járhat. Brüsszel egy forrást már most is visszatart: a tavaly létrehozott Helyreállítási Alap pénzeihez továbbra sem jutunk hozzá. A lapunk által megkérdezett elemző szerint a magyar kormány már a lengyelek vagy a szlovénok támogatására sem számíthat.

Hamarosan megindulhat az uniós pénzek visszatartását lehetővé tévő jogállamisági mechanizmus Magyarországgal szemben – ezt valószínűsítik uniós források, és erről beszélt egy lapinterjúban egy uniós biztos is.

A pénzek kapcsán a kondicionalitási eljárás beindítása a Bizottság mozgásterét növeli, tehát – számítva az Orbán-kormány további kritikáira – ezt alighanem megteszik

- mondta lapunknak Feledy Botond. A külpolitikai szakértő szerint a "politikai hangulat az ukrán ügyben elfoglalt budapesti álláspont miatt" kedvez ennek a lépésnek, tehát nem kell a Bizottságnak "lengyel vagy szlovén szolidaritásra számítania" a Magyarországgal szembeni lépés miatt.

Újabb front nyílhat az Orbán-kormány és Brüsszel között. Fotó: Európai Tanács
Újabb front nyílhat az Orbán-kormány és Brüsszel között. Fotó: Európai Tanács

Brüsszel főleg korrupcióellenes lépéseket kérhet majd a magyar kormánytól.

A 2019-es országajánlásokban említett korrupciós fenyegetések kezelését elvárja majd a Bizottság, ez az alapállás, a magyar kormánynak ezzel számolnia kell, hiszen eddig is ez került elő a kondicionalitás kapcsán

-mondja Feledy Botond. A Bizottság már tavaly novemberben levelet küldött a magyar kormánynak, amelyben konkrétan felsorolja az általa észlelt problémákat.

Pénzügyi nyomás 

Ezzel egybehangzóan az Európai Parlament (EP) két tagja is azt mondta a Guardiannek, hogy az Európai Bizottság hamarosan meg fogja kezdeni a mechanizmus alkalmazását hazánkkal szemben. Daniel Freund zöldpárti képviselő úgy értesült, hogy erre már ezen a héten sor kerülhet.

Ha a Bizottság lépne, a pénzügyi nyomás elég hamar érződne

– jelentette ki. Bár az eljárás hónapokig tartana, még így is nehezebb lenne pénzhez jutnia a magyar kormánynak, tette hozzá.

Petre Sarvamaa néppárti EP-képviselő szintén úgy értesült, hogy a Bizottság napokon belül megkezdi az eljárást. Szerinte Európa történelmi pillanathoz közeledik, mivel most –  mint mondja – totalitárius, autoriter rezsimek csapnak össze a demokratikus világgal, és számára úgy tűnik, hogy Orbán Viktor az előbbi tábor része akar lenni.

Az EP egyébként már február közepén – ekkor hagyta jóvá a jogállamisági mechanizmust az Európai Unió Bírósága – arra kérte a Bizottságot, hogy azonnal kezdje meg annak alkalmazását.     

Johannes Hahn költségvetésért és igazgatásért felelős uniós biztos egy lapinterjúban szintén arról beszélt, hogy elindítja Magyarországgal szemben a mechanizmust „korrupció gyanúja” és a közbeszerzésekkel kapcsolatos problémák miatt.

A Bizottság lapunk ezzel kapcsolatos kérdésére annyit közölt, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ma az Európai Parlament plenáris ülésén vesz majd részt – ez arra utalhat, hogy akár már ma bejelentheti a mechanizmus megindítását.  

Mi az a jogállamisági mechanizmus?

A mechanizmus lényege, hogy amennyiben egy tagállam megsért bizonyos jogállami normákat, akkor a Bizottság visszatarthatja az uniós pénzek kifizetését.

Erre konkrétan akkor kerülhet sor, ha oly módon sérti meg a jogállamiság elveit, hogy azzal veszélyezteti az uniós alapok hatékony és eredményes kezelését vagy az Unió pénzügyi érdekeit.

Tehát a mechanizmust nem lehet minden jogállamisági probléma esetén megindítani.

Az eljárás megkezdése persze még nem jelenti automatikusan a pénzek befagyasztását. Ez ugyanis egy hosszú hónapokig tartó procedúra, amiben a Bizottság és a tagállami kormány tárgyal egymással. Ha nincs megegyezés, akkor az Európai Tanács (tehát a tagállami vezetők) elé kerül az ügy, amely minősített többséggel határoz a kérdésben.

Mivel a Tanács elé ősznél előbb valószínűleg nem tud eljutni ez a folyamat, ennél korábban nem lehet szankciót kiszabni.

Egy pénzcsap már zárva van

Brüsszel „egyébként” egy pénzcsapot már elzárt Magyarország (és Lengyelország) vonatkozásában:

továbbra sem engedélyezte az uniós Helyreállítási Alapból járó pénzek elköltésére benyújtott nemzeti terveket e két ország esetében (a magyar tervet tavaly júliusig kellett volna jóváhagynia a korábbi elképzelések szerint), így továbbra sem juthatunk hozzá ezekhez a forrásokhoz.

A magyar kormány szerint a pénzt politikai okok, az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt tartja vissza az EU. Brüsszel ezzel szemben azt mondja, hogy szakmai indokok állnak a háttérben, és az összes ország tervét azonos kritériumok alapján bírálják el.

Ha megindul a jogállamisági eljárás, akkor továbbra is zárva maradhat ez a pénzcsap.         

Ez az eljárás hosszadalmas lesz önmagában is, és elnyújtja a helyreállítási pénzek kifizetését, mégha van is megegyezés

-véli Feledy Botond.

A tét mintegy 7,2 milliárd euró, azaz jelen árfolyamon csaknem 2700 milliárd forint – ennyi vissza nem térítendő támogatás jár ugyanis Magyarországnak a mintegy 800 milliárd eurós alapból.

Orbán Viktor – a kormány korábbi álláspontját felülbírálva – mintegy két hete bejelentette, hogy hiteleket is felvennének előbbi alapból. Az Európai Bizottság lapunk megkeresésére ugyanakkor jelezte: ehhez megfelelő indoklás és program, valamint a már benyújtott terv újraértékelése és jóváhagyása szükséges.

Nem mindenki gratulált

Ami a magyar belpolitikai történések brüsszeli fogadtatását illeti, a gyermekvédelmi népszavazás – a referendum érvénytelen, ugyanakkor eredményes lett – valószínűleg nem fog sok vizet zavarni.  

Ez megmarad a politikai kommunikációs térben, érdemi hatásra ennek okán nem számítok

-fogalmazott Feledy Botond. Hozzátette:

A Fidesz választási eredményeit nem fogják megkérdőjelezni Brüsszelben, mégha a szkeptikus oldalon el is hangzik a free but not fair kritika a nem egyenlő politikai erőforrásokra utalva.

Az uniós intézmények vezetői közül egyébként eddig Charles Michel, az Európai Tanács elnöke gratulált Orbán Viktornak az újabb kétharmados győzelemhez. Jelzésértékű, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke ezt eddig nem tette meg.

UPDATE:

Ursula von der Leyen ma délután bejelentette a mechanizmus megindítását Magyarországgal szemben:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG