4p

Az Európai Parlament azonnal megkezdené a jogállamisági mechanizmus alkalmazását. Az eljárással, amit tegnap hagyott jóvá az Európai Unió Bírósága, uniós pénzeket lehet megvonni tagállamoktól jogállami hiányosságok esetén.

Nem késlekedhet tovább a Bizottság a jogállamisági mechanizmus alkalmazásával, mondták az Európai Parlament (EP) képviselői egy szerdai vitán az EP közleménye szerint.

EP: nincs több kibúvó

Ezzel arra reflektáltak, hogy az Európai Unió Bírósága tegnap jóváhagyta az úgynevezett jogállamisági mechanizmust. Az eljárás lehetővé teszi uniós pénzek megvonását bizonyos jogállamisági kritériumok sérülése esetén.

A jogállamiság a kincsünk

- jelentette ki Clément Beaune az Európai Tanács francia elnöksége részéről. A miniszter üdvözölte, hogy a Bíróság „egyértelmű jogi helyzetet teremtett” és kijelentette: a francia elnökség most a rendelet alkalmazását várja a Bizottságtól, és elkötelezett minden, a jogállamiság védelmét szolgáló eszköz igénybevétele mellett.

Ez a győzelem napja a Parlamentben

- fogalmazott több képviselő. Szerintük a Bíróság ítélete egybecseng a parlamenti állásponttal, miszerint olyan kormányok nem juthatnak uniós pénzhez, amelyek megsértik az uniós értékeket. Többen kijelentették: nincs több kibúvó a Bizottság számára, nem késleltetheti tovább a rendelet alkalmazását.

Több képviselő megjegyezte: elege van abból, hogy csak „iránymutatásokról és informális levelekről” hall,

miközben pár tagállamban önkényurak vannak hatalmon, az igazságügyi rendszerek egyre rosszabban működnek, korlátozzák a sajtószabadságot és a kisebbségek jogait.

Emlékeztettek rá: a Bizottság dolga őrködni az Uniós szerződések végrehajtása és azon alapvető értékek védelme felett, amely mellett minden uniós tagállam elkötelezte magát.

Orbán Viktor az EU-csúcson Brüsszelben 2021. október 22-én. (Forrás: Európai Tanács)
Orbán Viktor az EU-csúcson Brüsszelben 2021. október 22-én. (Forrás: Európai Tanács)

Bár az EP közleménye nem említi név szerint Magyarországot és Lengyelországot, a képviselők általában e két országot szokták kritizálni a fenti okokra hivatkozva, és már korábban szankciók kivetését követelték velük szemben. (A képviselők egyébként tegnap külön sajtótájékoztatón is értékelték az uniós bíróság bejelentését.)

Néhány felszólaló ugyanakkor

politikai elfogultsággal vádolta az uniós intézményeket Magyarország és Lengyelország „megbüntetéséért”, a „jó” és „rossz” tagállamok közötti különbségtételért.

Jogállamisági problémák és a politika által befolyásolt igazságszolgáltatás más uniós tagállamban, például Németországban vagy Spanyolországban is létezik, mondták az EP közleménye szerint.

A Bizottság figyel

A vitán az Európai Bizottság részéről részt vett Johannes Hahn költségvetési biztos, aki szerint a Bizottság a Bíróság indoklásának elemzését követően hamarosan véglegesíti a rendelet végrehajtását segítő iránymutatásokat. Szerinte ugyanakkor a rendelet csak egy az Unió rendelkezésére álló eszközök sorában.

Hozzátette: a Bizottság továbbra is figyeli a jogállamiság alakulását a tagállamokban és emlékeztetett arra, hogy már két tagállam kapott informális levelet ez ügyben. (Ezzel a tavaly novemberben a magyar és a lengyel kormány számára küldött levelekre utalhatott.)

Hahn egyúttal megismételte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének az ígéretét:

ha a rendelet alkalmazásának feltételei teljesülnek, a Bizottság lépni fog – azaz megkezdi az eljárást a problémásnak ítélt tagállamokkal szemben.

Feledy Botond külpolitikai szakértő lapunknak azt mondta: az eljárás hosszú folyamat, ősz előtt nem várhatóak szankciók Magyarországgal szemben.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy a Bizottság már most visszatartja a Magyarországnak járó uniós pénzek egy részét – továbbra sem hagyta jóvá azt a nemzeti tervet, amelyet a magyar kormány nyújtott be az EU múlt évben felállított válságkezelő és gazdasági modernizációs alapjából, a Helyreállítási Alapból Magyarországnak járó pénzek elköltésére. Emiatt Magyarország továbbra sem hívhat le forrásokat ebből az alapból.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter lapunk kérdésére tegnap utalt arra, hogy az áprilisi választásokig már nem is számít megállapodásra és ezáltal a pénzcsap megnyitására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG