Küszöbön áll a közegészségügyi katasztrófa a Gázai övezetben a túlzsúfoltság, a tömeges vándorlás, valamint a víz- és csatornahálózat és az egészségügyi infrastruktúra károsodása miatt - figyelmeztetett Christian Lindmeier, a WHO szóvivője kedden. Kiemelte, hogy úgy kerül veszélybe emberek élete, hogy a bombázások nem érintik őket közvetlenül, és hangsúlyozta, Gázának mindenképpen üzemanyagot kell biztosítani, hogy a vízsótalanító üzem működhessen. Izrael nem enged be semmiféle üzemanyagot a területre, arra hivatkozva, hogy a Hamász a támadásaihoz használhatja fel.
Az UNICEF szóvivője, James Elder arra figyelmeztetett, hogy a kiszáradás miatti csecsemőhalandóság nagy kockázatot jelent egy olyan területen, ahol a rendelkezésre álló ivóvíz jelenleg a normál mennyiség 5 százaléka.
"Egyre nagyobb a veszélye, hogy a gyerekek, különösen a csecsemők a kiszáradás miatt halnak meg" - mondta Elder, hozzátéve, hogy számos gyerek sós víz fogyasztása következtében betegedett meg. Nagyjából 940 gyerek eltűnését jelentették a Gázai övezetben, közülük többen valószínűleg a törmelékek alá szorultak - mondta Elder. Az ENSZ közleményt adott ki arról, hogy "ismeretlen okokból" hétfőn leállt a Gázai övezet déli területén a vízellátás.
A gázai egészségügyi hatóságok szerint több mint 8300 palesztint öltek meg mióta Izrael válaszcsapást indított a Hamász október 7-i váratlan támadására reagálva, amelyben legalább 1400 ember halt meg Izraelben és több mint kétszázan kerültek a túszejtők fogságába.
A jemeni húszi lázadók azt állították kedden, hogy Izrael ellen irányított drónokat indítottak válaszul a Hamász ellen indított háborúra. Az izraeli hadsereg korábban közölte, hogy "ellenséges" repülő eszköz észlelt a vörös-tengeri üdülőváros, Eilat közelében, ahol megszólaltak a figyelmeztető szirénák.
Jemeniek akciója
Az AFP francia hírügynökség kérdésére az incidensről a húszi kormány miniszterelnöke, Abdel Aziz bin Habtur azt mondta, hogy "ezek a drónok Jemenhez tartoznak". A húszik, akik 2014-ben átvették az ellenőrzést a jemeni főváros, Szanaa felett, az Izraellel szembeni "ellenállás tengelyének" tagjai, és "szavakkal és drónokkal" fognak harcolni - tette hozzá. Az izraeli hadsereg szerint az incidens nem jelentett veszélyt vagy kockázatot civilekre. A jemeni lázadókat, akiket a Hamász palesztin szervezethez hasonlóan Irán támogat, Izrael azzal vádolja, hogy ők állnak a szombaton az Izraellel határos egyiptomi Sinai-félszigeten lezuhant drónok mögött, amelyek hat embert megsebesítettek.
Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője október 19-én arról számolt be, hogy egy amerikai hadihajó a Vörös-tengeren több rakétát és drónt lőtt le, amelyek izraeli célpontok felé tarthattak.
Mivel új politikai horizont létrehozására van szükség az izraeli-palesztin konfliktus tartós megoldásához, a Közel-Kelet kiemelt prioritás lesz az Európai Unió Tanácsa január elsején kezdődő belga elnökségének napirendjén - jelentette ki Hadja Lahbib belga külügyminiszter a La Libre Belgique című belga napilap kedden közzétett beszámolója szerint.
Hadja Lahbib azzal összefüggésben, hogy a múlt hét második felében az Egyesült Arab Emírségekbe, Egyiptomba és Jordániába látogatott, a belga parlament előtt tartott hétfői beszámolójában azt mondta: utazását az erőfeszítések egyesítésétének szándéka vezette a helyzet elmérgesedése elkerülésének érdekében.
Szükség volt tisztázni és megismételni egy kulcsfontosságú üzenetet: Belgium továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unión belül és nemzetközi partnereivel a deeszkaláció támogatása mellett, és hozzá kíván járulni "az erőszak ördögi körének" fölszámolásához mind az izraeli, mind pedig a palesztin lakosság érdekében - húzta alá.
Belgium azonnali lépéseket sürget
"A nemzetközi közösségnek kötelessége választ adni a konfliktus által felvetett számos kérdésre: hogyan lehet helyreállítani a tartós békét, szavatolni a biztonságot, reményt adni a gázai fiataloknak" - fogalmazott a belga külügyminiszter, majd hozzátette: választ kell adni arra is, hogy ki fogja újjáépíteni a palesztin területeket, kinek a vezetésével és milyen pénzügyi alapokból. Közölte: Belgium rendelkezésre áll és felajánlja részvételét minden olyan kezdeményezésben, amely a békefolyamat újraindítását célozza.
A belga külügyminiszer hangsúlyozta továbbá: mindent meg kell tenni azért, hogy a humanitárius segély eljusson Gáza lakosságához. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: "a helyzet drámai, a több ezer halott és sebesült mellett több százezer lakóhelyét elhagyni kényszerült ember él a Gázai övezetben törmelékek között, bombák árnyékában".
Szavai szerint a palesztinok csapdába estek, csakúgy mint sok kettős állampolgár, köztük a Gázában rekedt mintegy 140 belga-palesztin állampolgár, vagy a különböző nemzetiségű humanitárius munkások, illetve a Hamász iszlamista terrorszervezet által túszul ejtett izraeliek.
Szankciók a japán kormánytól
Japán szankciókat vezetett be olyan személyekkel és egy céggel szemben, akik, illetve amelyek kapcsolatban állnak a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista terrorszervezettel - jelentette be kedden a japán külügyminisztérium. A büntetőintézkedések között szerepel a szóban forgó egyének és a cég Japánban fellelhető vagyonának befagyasztása. Azóta, hogy a Hamász fegyveresei október 7-én megtámadtak izraeli településeket, Tokió csak most vezetett be újabb szankciókat a szervezet ellen, és ezek összhangban vannak az Egyesült Államok által a támadás után bevezetett szankciókkal.
Az amerikai pénzügyminiszter október 18-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok gyors és határozott intézkedéseket tesz a Hamász pénzügyi támogatóival és közvetítőivel szemben, ezért szankciókat vet ki a terrorszervezet számos tagjára, illetve pénzügyi és vagyonkezelő érdekeltségeire. (MTI/Reuters/AFP)