Mennyit költekeznek a magyarok
Hétfőn közli a KSH a kiskereskedelem májusi forgalmának első becslését. Áprilisban szép adat érkezett: a kiskereskedelmi forgalom volumene akkor (a vándorló húsvét okozta naptárhatástól megtisztítva) 6,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A növekedés egyébként áprilisban már 34. hónapja, 2013 közepétől megszakítás nélkül tartott.
Hogy áll a kormányzati szektor?
Szintén hétfőn közli jelentését a KSH a kormányzati szektor 2016. első negyedévi egyenlegéről. A legutóbb áprilisban kiadott előzetes adatok szerint 625,5 milliárd forint, a GDP 1,9 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya 2015-ben, 113,6 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,4 százalékponttal alacsonyabb az előző évinél. A hiány tehát igen kedvező volt, még a 2 százalékot sem érte el az áprilisi adatok szerint, a kormányzati szektor adósságán azonban még van mit javítani: ez - az MNB adatai szerint - 2015 végén 25 394 milliárd forint, a GDP 75,3 százalék-a volt.
Nagyon fontos lenne egy újabb életjel az iparból
Csütörtökön jelenik meg az ipari termelés májusi adatának első becslése. Ez most kiemelten fontos adat, az első negyedév kiábrándító teljesítménye, az autógyára vártnál hosszabb hatású leállása után minden ipari jelentésre fokozottan figyelnek a szakértők. Áprilisban mindenesetre az ipari termelés volumene már 5,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, így javult az összkép. Az év első négy hónapjában a termelés mindössze 1,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, ezen az adaton javíthatna a friss közlés.
Tovább dőlnek az adóbevételek a közös kasszába?
Csütörtökön megjelenik az államháztartás központi alrendszerének júniusi, és első hat havi adatairól szóló gyorstájékoztató is. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) június 7-én közölte, május végére egyensúly-közeli helyzetbe került az államháztartás: májusban 131,7 milliárd forint többlettel zárt az államháztartás, és az év első öt hónapjában példátlanul alacsony, mindössze 13,2 milliárd forint volt a deficit az önkormányzatok nélkül.
Az adóbevételek dőlnek a költségvetéshez, miközben az EU-s pályázatokra alig kell még költeni.
Megint olcsóbb lett az életünk?
Pénteken közli a KSH a fogyasztói árak júniusi alakulását. Májusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, áprilishoz viszonyítva pedig átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek. Egy év alatt legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, az üzemanyagok ára viszont jelentősen csökkent. Elemzők szerint az éves infláció a következő két hónapban is negatív tartományban maradhat és legközelebb augusztusban lesznek magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban.
Hogy tényleg olcsóbb lett-e az életünk, arról a KSH előtt egy nappal a szokásos havi PRivátbankár Árkosár felmérés eredményeinek publikálása után is többet tudhatunk majd.
Mennyire pörög a külkereskedelem?
Pénteken a külkereskedelmi termékforgalom májusi előzetes adatát is közzéteszi a KSH. Áprilisban ismét nőtt az export, az import azonban továbbra is csökken: az export euróban számolt értéke a márciusi visszaesés után 5,2 százalékkal nőtt áprilisban, az import értéke viszont 2,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.