4p

Az orosz vezetőnek több okból sem volt érdeke, hogy ezekben a napokban újabb nyugtalanságot keltsen hazájában és Európában. Berlin a színfalak mögött az utóbbi hetekben élesebb kurzusra állt a Moszkva-Peking tengellyel szemben. Káncz Csaba jegyzete.

A rubel 2,5 százalékot veszített az értékéből szerdán, amikor Berlin bejelentette: Alekszej Navalnij, a 44 éves orosz ellenzéki politikus szervezetében Novicsok nevű idegmérget találtak. Donald Trump amerikai elnök még nem ítélte el a történteket, de az amerikai nemzetbiztonsági tanács (NSC), a NATO főtitkára, a brit miniszterelnök és az EU Bizottság elnöke is éles szavakkal követeli a felelősök megtalálását és megbüntetését. Szergej Nariskin, az orosz külső hírszerzés vezetője szerint viszont „valószínű”, hogy Navalnij megmérgezése a nyugati kémszervezetek egy „provokációja”.

A szakértő különvéleménye

Az elmúlt órákban óriási nyomás nehezedett Merkel kancellárra. Egyrészt az ellenzéki Zöldek, másrészt a CDU-s Norbert Röttgen, a külügyi bizottság atlantista vezetője éles hangon követelték, hogy a kancellár mondja föl az Északi Áramlat II. gázvezeték építését Oroszországgal. Itt már mindjárt előzetesen jegyezzük meg, hogy a 2360 kilométeres vezetékből 2200 kilométert már lefektetettek.

A 2020. szeptember 2-án közreadott képen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista egy ellenzéki tüntetésen vesz részt Moszkvában 2019. július 20-án. Navalnijt 2020. augusztus 19-én eszméletlen állapotban, mérgezéssel vitték kórházba, miután az őt szállító repülőgép rendkívüli leszállást hajtott végre Omszkban. A német kormány közlése szerint Novicsokot találtak a szervezetében. (Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
A 2020. szeptember 2-án közreadott képen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista egy ellenzéki tüntetésen vesz részt Moszkvában 2019. július 20-án. Navalnijt 2020. augusztus 19-én eszméletlen állapotban, mérgezéssel vitték kórházba, miután az őt szállító repülőgép rendkívüli leszállást hajtott végre Omszkban. A német kormány közlése szerint Novicsokot találtak a szervezetében. (Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

E sorok írója osztja Ben Noble, a Univerity College London orosz-szakértőjének a véleményét, miszerint „egyáltalán nem biztos – sőt valószínűtlen – , hogy Navalnij mérgezését közvetlenül a Kreml rendelte meg”. Noble szerint a szomszédos Belaruszban zajló politikai felfordulás, és a Habarovszkban július 9-e óta tartó tüntetések miatt Putyinnak semmilyen érdeke nem fűződött ahhoz, hogy újabb nyugtalanságot keltsen az országában.

A nagy gázbiznisz

Azt már mi tesszük hozzá: a Kreml ura egészen bizonyosan nem akarta volna segíteni Washingtont abban, hogy politikai nyomással leállíttassa az új orosz-német tengeri gázvezeték építését. Márpedig évek nehéz küzdelme után végre Brüsszel is Berlin mellé állt, és július végén az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell élesen bírálta az USA szankciós politikáját. Az Északi Áramlat, valamint a Török Áramlat kapcsán figyelmeztetett: az EU határozottan ellenzi a legitim üzleti érdekeiket követő európai vállalatokkal szembeni bármilyen amerikai szankciót, és úgy véli, hogy az extraterritoriális korlátozások ellentétesek a nemzetközi joggal.

Nem szabad elfelejtenünk, hogy miközben az USA a világ legnagyobb földgázkitermelője, Európában Oroszország és az orosz Gazprom – elsősorban földrajzi okok miatt – egyeduralkodó. Ezen Washington évek óta szeretne változtatni, ez azonban nem áll az EU érdekében. Brüsszel célja egyrészt az energia diverzifikálása és az energiabiztonság megteremtése, másrészt az energiahordozók árának a leszorítása, hogy minél versenyképesebb helyzetbe hozza az európai vállalatokat.

Berlin pozícióváltása

Abban biztosak lehetünk, hogy a fehérorosz elektronikus hírszerzés rendkívül aktív Lengyelországban. Márpedig Lukasenka egy Berlin és Varsó között lehallgatott beszédre hivatkozva tegnap azt állította, hogy Merkel kancellár „meghamisította” a Navalnij megmérgezésére vonatkozó jelentést. Ez bizony nem teljesen lehetetlen, Berlin ugyanis a színfalak mögött az utóbbi hetekben élesebb kurzusra állt a Moszkva-Peking tengellyel szemben. Azt a Handelsblatt, a vezető német üzleti napilap jelentette a héten, a berlini kormány csatlakozik a Kínát gyengítő délkelet-ázsiai koalícióhoz, különmegállapodásokra törekedve a beszállítói láncokkal kapcsolatban Indiával és Ausztráliával.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG