4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz vezetőnek több okból sem volt érdeke, hogy ezekben a napokban újabb nyugtalanságot keltsen hazájában és Európában. Berlin a színfalak mögött az utóbbi hetekben élesebb kurzusra állt a Moszkva-Peking tengellyel szemben. Káncz Csaba jegyzete.

A rubel 2,5 százalékot veszített az értékéből szerdán, amikor Berlin bejelentette: Alekszej Navalnij, a 44 éves orosz ellenzéki politikus szervezetében Novicsok nevű idegmérget találtak. Donald Trump amerikai elnök még nem ítélte el a történteket, de az amerikai nemzetbiztonsági tanács (NSC), a NATO főtitkára, a brit miniszterelnök és az EU Bizottság elnöke is éles szavakkal követeli a felelősök megtalálását és megbüntetését. Szergej Nariskin, az orosz külső hírszerzés vezetője szerint viszont „valószínű”, hogy Navalnij megmérgezése a nyugati kémszervezetek egy „provokációja”.

A szakértő különvéleménye

Az elmúlt órákban óriási nyomás nehezedett Merkel kancellárra. Egyrészt az ellenzéki Zöldek, másrészt a CDU-s Norbert Röttgen, a külügyi bizottság atlantista vezetője éles hangon követelték, hogy a kancellár mondja föl az Északi Áramlat II. gázvezeték építését Oroszországgal. Itt már mindjárt előzetesen jegyezzük meg, hogy a 2360 kilométeres vezetékből 2200 kilométert már lefektetettek.

A 2020. szeptember 2-án közreadott képen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista egy ellenzéki tüntetésen vesz részt Moszkvában 2019. július 20-án. Navalnijt 2020. augusztus 19-én eszméletlen állapotban, mérgezéssel vitték kórházba, miután az őt szállító repülőgép rendkívüli leszállást hajtott végre Omszkban. A német kormány közlése szerint Novicsokot találtak a szervezetében. (Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)
A 2020. szeptember 2-án közreadott képen Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető és korrupcióellenes aktivista egy ellenzéki tüntetésen vesz részt Moszkvában 2019. július 20-án. Navalnijt 2020. augusztus 19-én eszméletlen állapotban, mérgezéssel vitték kórházba, miután az őt szállító repülőgép rendkívüli leszállást hajtott végre Omszkban. A német kormány közlése szerint Novicsokot találtak a szervezetében. (Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij)

E sorok írója osztja Ben Noble, a Univerity College London orosz-szakértőjének a véleményét, miszerint „egyáltalán nem biztos – sőt valószínűtlen – , hogy Navalnij mérgezését közvetlenül a Kreml rendelte meg”. Noble szerint a szomszédos Belaruszban zajló politikai felfordulás, és a Habarovszkban július 9-e óta tartó tüntetések miatt Putyinnak semmilyen érdeke nem fűződött ahhoz, hogy újabb nyugtalanságot keltsen az országában.

A nagy gázbiznisz

Azt már mi tesszük hozzá: a Kreml ura egészen bizonyosan nem akarta volna segíteni Washingtont abban, hogy politikai nyomással leállíttassa az új orosz-német tengeri gázvezeték építését. Márpedig évek nehéz küzdelme után végre Brüsszel is Berlin mellé állt, és július végén az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell élesen bírálta az USA szankciós politikáját. Az Északi Áramlat, valamint a Török Áramlat kapcsán figyelmeztetett: az EU határozottan ellenzi a legitim üzleti érdekeiket követő európai vállalatokkal szembeni bármilyen amerikai szankciót, és úgy véli, hogy az extraterritoriális korlátozások ellentétesek a nemzetközi joggal.

Nem szabad elfelejtenünk, hogy miközben az USA a világ legnagyobb földgázkitermelője, Európában Oroszország és az orosz Gazprom – elsősorban földrajzi okok miatt – egyeduralkodó. Ezen Washington évek óta szeretne változtatni, ez azonban nem áll az EU érdekében. Brüsszel célja egyrészt az energia diverzifikálása és az energiabiztonság megteremtése, másrészt az energiahordozók árának a leszorítása, hogy minél versenyképesebb helyzetbe hozza az európai vállalatokat.

Berlin pozícióváltása

Abban biztosak lehetünk, hogy a fehérorosz elektronikus hírszerzés rendkívül aktív Lengyelországban. Márpedig Lukasenka egy Berlin és Varsó között lehallgatott beszédre hivatkozva tegnap azt állította, hogy Merkel kancellár „meghamisította” a Navalnij megmérgezésére vonatkozó jelentést. Ez bizony nem teljesen lehetetlen, Berlin ugyanis a színfalak mögött az utóbbi hetekben élesebb kurzusra állt a Moszkva-Peking tengellyel szemben. Azt a Handelsblatt, a vezető német üzleti napilap jelentette a héten, a berlini kormány csatlakozik a Kínát gyengítő délkelet-ázsiai koalícióhoz, különmegállapodásokra törekedve a beszállítói láncokkal kapcsolatban Indiával és Ausztráliával.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG