4p
A reálbérek ismét kétszámjegyű mértékben növekedtek, de még mindig nem elég magasak ahhoz, hogy megállítsák a képzett munkaerő külföldre áramlását. A friss béradatok messze túlmutatnak a fizetések növekedésének kérdésén: a növekvő bérköltségek és a munkaerőhiány arra kényszerítik a magyar cégeket, hogy versenyképesebbek legyenek és növeljék a termelékenységet, emellett a GDP-növekedésre és az inflációs folyamatokra is fontos következtetéseket vonhatunk le belőlük.

10 százalék felett bővülnek a reálbérek

Nemzetgazdasági szinten 2013 eleje óta, azaz 64 hónapja tart a reálkeresetek emelkedése Magyarországon - értékelte a pénzügyminiszter a KSH friss adatait, amelyekről itt számoltunk be részletesen. Az inflációt is figyelembe véve 10,1 százalékkal nőttek a reálbérek, magyarán újra kétszámjegyű tempóban növekednek a keresetek.

Varga Mihály azt mondta: a folyamatos munkáltatói adócsökkentés egyre nagyobb teret biztosít a béremelésre a vállalkozásoknál, a közszférában pedig főként a kormány életpályamodelljeinek köszönhetően emelkedik több százezer ember bére. 2019-től pedig az önkormányzati köztisztviselők és a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők bérrendezését tervezik - közölte a miniszter.

Egészségesebb a foglalkoztatási szerkezet

Horváth András, a Takarékbank elemzője kommentárjában kiemeli: a nemzetgazdaságban közfoglalkoztatás nélkül alkalmazottként foglalkoztatásban állók száma 2,9 százalékkal növekedett, a versenyszféra létszámnövekedése 3 százalék volt, míg a közszférában 1,7 százalékkal nőtt ugyanez a létszám az előző év azonos hónapjához képest, így a gazdaság folyamatosan el tud mozdulni egy egészségesebb foglalkoztatási szerkezet irányába, mivel gyorsabban nő a versenyszféra létszáma.

Van még hova emelni a béreket, hogy ne menjen külföldre a munkaerő

A továbbra is kifeszített munkaerőpiac és a rekord alacsony munkanélküliség miatt a bérnövekedés dinamikája a következő időszakban is hasonlóan intenzív maradhat, semmilyen ok nem látszik ennek lassulására - véli Horváth András.

A képzett munkaerő hiánya gyakorlatilag a gazdaság minden szektorában problémákat okoz mostanra, különösen a nyári időszak kezdetén a rengeteg szezonális munka miatt. A munkaerőért zajló összeurópai versenyben a hazai béreknek továbbra is jelentős hátrányt kell még ledolgozniuk, hogy a munkavállalási célpiacnak számító országok bérszintjének közel 80 százalékát elérje a hazai.

Ezt követően indulhatna visszaáramlás a hazai munkaerőpiacra, ami enyhítené a vállalkozások keresleti problémáit, akik ma már szinte bárkit felvesznek képzettség nélkül is, illetve elbocsátani is vonakodnak még a gyenge munkaerőt is, mivel nehezen tudnák pótolni.

Muszáj többet kihozni a kevesebb munkáskézből - versenyképesebbek leszünk?

Ez természetesen kihat a termelés minőségére, ahogy azt látjuk például az építőipari folyamatos csúszásokon is - de fokozatosan a termelékenység növekedését is kikényszeríti ez a folyamat. Ez egyrészt a hatékonyabb szervezésen keresztül valósul meg, hogy a rendelkezésre álló szűkös munkaerő maximálisan ki legyen használva, másrészt pedig a munkaerőt kiváltó technológiai beruházások révén, amit immár nem tud kikerülni a szektor.

Azt, hogy a fenti átalakulásokra képes vállalkozások életben maradjanak a dinamikus költségnövekedések közepette, az is segíti, hogy a magasabb béreket kitermelni képtelen cégek felől folyamatosan a hatékonyabb, versenyképesebb és magasabb béreket fizetni tudó vállalatok felé áramlik a képzett munkaerő, ami fokozatosan még tovább erősíti a termelékenységet és a versenyképességet - véli a Takarékbank szakembere.

Tovább hasítanak még a bérek

A mostani újabb emelkedés mögött leginkább a versenyszférában látható folyamatok álltak, hiszen itt a márciusi 8,6%-ról 11,1%-ra gyorsult a bérek éves növekedésének üteme - írja gyorselemzésében Nyeste Orsolya, az Erste szenior makrogazdasági elemzője.

Összességében az Erste várakozásai szerint az idei évben a bruttó bérek további 10-11 százalékkal nőhetnek a 2017-es 12,9 százalék után; a bérek növekedési ütemének egyszámjegyűre lassulását 2019-re várják.

A GDP-növekedést és az inflációt is a béremelkedés hajthatja

Mindez azt is jelenti, hogy a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje 2018-ban is a lakossági fogyasztás lesz - írja Nyeste Orsolya. Becslésük szerint az idei évben 4 százalékkal bővülhet a magyar GDP. A bérek gyors növekedése azonban nemcsak a növekedést támogatja, hanem az inflációt is emeli előbb vagy utóbb; az Erste várakozásai szerint a 3 százalékos középtávú inflációs célt a jövő év elején érjük el fenntartható módon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
Makro / Külgazdaság Enyhülés a kereskedelmi háborúban? Később vezetnék be az EU-s vámokat
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 16:11
Több időt hagynának a párbeszédre.
Makro / Külgazdaság Az európai építőipar még kitart
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 14:20
Stagnált a termelés az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Az Oroszországot háború miatt elhagyó Ericsson márka orosz kézbe került
Elek Lenke | 2025. március 20. 11:22
És a Starbucks is készülődik?
Makro / Külgazdaság A legrosszabb is bekövetkezhet: újabb uniós pénzeket bukik el Magyarország?
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 07:24
Újabb uniós pénzek lehetnek veszélyben – értesült a Népszava brüsszeli forrásból.
Makro / Külgazdaság Trump késlekedése kényszerhelyzetbe hozhatja a Fedet
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 11:52
Este kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank szerepét betöltő intézet.
Makro / Külgazdaság Ismét átléphet egy lélektani határt a benzin ára
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 10:29
Csütörtökön megint változnak az üzemanyagok árai.
Makro / Külgazdaság Szeretne kérdezni Bojár Gábortól? Ma délután megteheti – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 09:13
A fizikus, vállalkozó, üzletember 15 óra 30 perckor lesz az egyórás élő műsorunk vendége.
Makro / Külgazdaság Mennyibe is kerülnének Magyar Péter ígéretei?
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 08:51
Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyar Péter március 15-én tett ígéretei 3000 milliárd forintba kerülnének, így egyenlő lenne az államcsőddel, az valójában nagyságrendekkel kisebb teher lenne a költségvetésnek.
Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG