München vezetése még múlt pénteken döntött úgy – korábbi terveit valóra váltva –, hogy egy hétre megtiltja az alkoholfogyasztást a város nyilvános terein, például az utcákon és a parkokban éjjel 11 óra és reggel 6 óra között.
Túlzott szigor
A döntés előzménye az volt, hogy a belváros egy része partizónává változott a vírusválság idején: jelentős tömegek gyűltek össze például a Gärtnerplatzon, az Englischer Gartenben és az Isar-folyó partján. Ez a hatóságok szerint növelte a fertőzésveszélyt.
A napokban azonban a bajor közigazgatási bíróság érvénytelenítette a döntést.
Bár az alkoholfogyasztás betiltása a nyilvános tereken hatékony eszköz a járvány terjedésének akadályozására, az egész városra kiterjedő tiltás aránytalan intézkedés,
áll az indoklásban. Elegendő, ha az „ivászatot” csak egyes, forgalmas helyeken nem engedélyezik.
A bíróság egyébként az egész tartományban törölte a nyilvános helyeken történő, közös grillpartikra vonatkozó általános tilalmat is a Spiegel szerint.
Szájmaszk a kicsiknek is?
Az oktatásban ugyanakkor szigorítás jöhet Bajorországban: a szájmaszkot az általános iskolai tanórákon is kötelezővé tehetik, ha az adott régióban a 100 ezer lakosra jutó új fertőzések számának heti átlaga átlépi az 50-et.
Ebben az esetben mindenkire, az általános iskolás diákokra is maszkviselési kötelezettség vonatkozna
- idézte a Michael Piazolo bajor kulturális minisztert a Die Welt. Emellett a fertőzésveszély csökkentése érdekében az iskolák vegyes oktatásra térnének át, azaz a gyerekek részben otthonról tanulnának.
A középiskolákban már kisebb határérték elérése esetén – 35 új fertőzés 100 ezer lakosonként – tartósan kötelezővé teszik a szájmaszk használatát a hatóságok, és arra kérik az intézményeket, hogy a belső terekben lehetőleg biztosítsák a 1,5 méter távolságot a diákok között.
Utóbbi intézményekben jelenleg a tanítás első kilenc napján érvényes a maszkviselési kötelezettség az órákon, amely a diákokat és a tanárokat is érinti.
Emellett minden iskolában általános szabály, hogy a zárt terekben és ott, ahol a 1,5 méter távolság a gyerekek között nem biztosítható, maszkot kell hordani.
A német tartományok nagyrészt maguk dönthetnek arról, hogy milyen korlátozásokat vezetnek be a járvány miatt.
Emiatt az iskolákban alkalmazott szigor mértéke is jelentősen eltérhet – a szájmaszk viselését tanórákon korábban csak egy tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában írták elő, ott is csak a felső tagozattól. (Körképünket az európai iskolakezdésről itt olvashatják.)
Csak a fertőzésszám ugrott meg
Németországban az elmúlt hónapokban jelentősen emelkedett a regisztrált, új fertőzések száma, a halálesetek száma viszont relatív alacsonyan maradt.
Ez igaz más európai országokra is: a halálozásokat tekintve jelenleg nincs második hullám.
A németeknél eddig mintegy 9300-an hunytak el a koronavírussal összefüggésben.
Európán belül Nagy-Britanniában járt a legtöbb halálesettel a koronavírus: csaknem 42 ezren haltak meg. Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban csaknem 31 ezren, Spanyolországban pedig 29 ezren vesztették életüket.