"Mélyen megdöbbentett és felkavart a hír, hogy egy másik ország ausztrál pilótákat csábítana el nagyobb fizetés reményében, ahelyett, hogy saját hazájukat szolgálnák" - fogalmazott közleményében Richard Marles.
A hét elején Nagy-Britannia is bejelentette: lépéseket tesz annak megakadályozása érdekében, hogy Peking jelenlegi és korábbi brit vadászpilótákat toborozzon a kínai fegyveres erők kiképzéséhez.
A brit védelmi minisztérium Twitter-üzenetében leszögezte: az érintett brit vadászpilóták vádemelést kockáztatnak a szolgálati titokról szóló törvény (Official Secrets Act) alapján, a nemzetbiztonsági törvény pedig további vádemelési lehetőségeket biztosít.
A BBC brit közszolgálati médium beszámolója szerint mintegy 30 korábbi brit vadászpilóta vállalt kiképzési feladatot a Kínai Népi Felszabadító Hadseregben.
A Kínában működő dél-afrikai pilótaképző cég, a Test Flying Academy of South Africa (TFASA) egyelőre nem reagált a Reuters hírügynökség megkeresésére, hogy valóban toborzott-e ausztrál vagy brit pilótákat.
A TFASA a kísérleti tesztpilóta társasággal (SETP) közösen megjelentetett, dátum nélküli, de az interneten jelenleg is elérhető hirdetésében a dél-afrikai cég merev szárnyú repülőgépekhez és helikopterekhez keresett pilótaképző instruktorokat egy közelebbről meg nem nevezett "távol-keleti" országban történő munkavégzéshez, 4 éves hűségnyilatkozatot tartalmazó szerződéses formában.
A követelmények között szerepel az egyesült államokbeli vagy nagy-britanniai vadászpilóta-képző iskolai végzettség.
(MTI)