4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2011 óta nyilvánvaló, hogy Berlin az EU legerősebb hatalmaként eltűri a hazai jogállam szétverését, amíg a magyar miniszterelnök feltétel nélkül kiszolgálja a német ipar érdekeit. Értesülésünk szerint Budapest és Berlin között titkos megállapodás körvonalazódik, ahol összekapcsolódik a német fegyverek beszerzése a magyar jogállami kérdésekkel. Káncz Csaba jegyzete.

2014 őszén, az ukrán válság idején írtuk ezeken a hasábokon, hogy hazánkban az 1930-as évekhez hasonlóan újra egy félfeudális hatalmi, intézményi és társadalmi struktúrában hívő politikai vezető viszi az ország ügyeit. Hozzátettük: „Horthy Miklós kurzusa teljes politikai tőkéjével a revansizmust erőltette, és ahhoz kereste Budapest számára a támogatókat. Akkor Berlin és Róma voltak az ország stratégiai szövetségesei, ma pedig a revansista Moszkva és Baku... Térségünk újra a hatalmi rivalizálás és megkérdőjelezett határok terepe lett.”

Honvéd áll a Hargitán

Ezek az aggasztó folyamatok az elmúlt napokban újonnan reflektorfénybe kerültek, amikor a tatai páncélos dandárhoz érkező német Leopard 2A4 tankokat a Kárpátia együttes indulója fogadta. A befolyásos hamburgi Der Spiegel hetilap kérdésére a HM szóvivője meg is erősítette, hogy a szélsőjobbos Kárpátia a tankok érkezésének örömére még dalt is szerzett „Páncélos Menetinduló” címmel – tudósít a német lap, majd bemutatja a zenekart és profilját, a Horthy-imádattól kezdve a tiszta magyar faj hirdetéséig a Kárpátaljától a horvát Adriáig terjedően.

A harckocsik átadási ünnepségén részt vett Thomas Silberhorn német védelmi államtitkár, akit magyar vendéglátói előzetesen nem tájékoztattak a Kárpátia daláról. Az államtitkár interjújából ugyanakkor kiderült, hogy Németország és Magyarország szárazföldi és légiereje napjainkban szorosan együttműködik. A két ország lesz az első két résztvevője a többnemzeti légiszállítási egységben, amelyet szeptemberben állítanak fel, s amely később a bajorországi Lechfeldben fog állomásozni. A Pesco – az állandó strukturált együttműködés – az EU programjaként azt szolgálja, hogy hatékonyabban hangolja össze az országok kooperációját a védelem és a fegyveres erők területén. Németország és Magyarország szorosan együttműködik néhány ilyen programban: magyar vezetés alatt valósulnak meg közös szimulá­ciós kiképzési létesítmények, miközben német irányítással zajlik a kibervédelem összehangolása.

Berlin új játszmája

Bár a magyar miniszterelnöknek rendkívül feszült a viszonya mind a német kancellárral, mind a bajor miniszterelnökkel, a koronavírus járvány által kiváltott globális recesszió felértékelte hazánkat Berlin szemében. A kétoldalú kereskedelem volumene tavaly meghaladta az 55 milliárd eurót, és ezzel hazánk fontosabbá vált a német gazdaság számára, mint Japán vagy Dánia. Az már 2011 óta nyilvánvaló, hogy Berlin az EU legerősebb hatalmaként eltűri a magyar jogállam szétverését, amíg a magyar miniszterelnök feltétel nélkül kiszolgálja a német ipar érdekeit.

Orbán Viktor és Angela Merkel videókonferencián tárgyal a koronavírus gazdasági hatásairól a V4+Németország online csúcson 2020. május 19-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Orbán Viktor és Angela Merkel videókonferencián tárgyal a koronavírus gazdasági hatásairól a V4+Németország online csúcson 2020. május 19-én. (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Ez a háttérmegállapodás az utóbbi években a CDU-ba mélyen beágyazott autóipari lobbik esetében volt tetten érhető, de az utóbbi hónapokban a német fegyveripar hazai eladásai is számottevő tényezővé nőtték ki magukat – amelynek természetesen szintén komoly politikai következményei vannak. 2019-ben ugyanis Magyarország lett a legnagyobb külföldi vásárló a német hadiipari piacon. Fontos kiemelni, hogy Orbán idén már kétszer találkozott Annegret Kramp-Karrenbauer védelmi miniszterrel, a CDU vezetőjével.

Itt is mindenről Orbán dönt

Magyarország a 2017-ben bejelentett Zrínyi 2026 program keretében tíz év alatt várhatóan 3500 milliárd forintot fordít új fegyverek hadrendbe állítására. A beszerzéseket nem a felelős honvédelmi miniszter irányítja, hanem a miniszterelnök által kinevezett, orvos végzettségű Maróth Gáspár, nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért felelős kormánybiztos. A hazai jogállam még nagyobb dicsőségére a gigantikus nagyságrendű beszerzések fölött érdemi kontrollt az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága sem gyakorolhat.

Értesülésünk szerint Kramp-Karrenbauer július 16-i, budapesti útján a zárt ajtók mögött már körvonalazódott egy olyan megállapodás, miszerint Budapest az eredeti tervekkel ellentétben mégsem vásárolná meg a norvég–amerikai NASAMS-2 légvédelmi rendszert (holott az eladást már jóváhagyta az amerikai külügyminisztérium), hanem inkább a német–amerikai–olasz együttműködés keretében gyártott MEADS-ot. Cserébe pedig Berlin mindent megtesz azért, hogy a december 31-el záruló német EU-elnökség ideje alatt lezárja a 7-es cikkely szerinti, úgynevezett jogállami eljárást hazánk ellen.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG